4.12.2023 | Svátek má Barbora


BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo znečišťuje Judeu a Samaří

30.11.2021

Palestinský premiér Mohammad Shtayyeh ve svém projevu na konferenci OSN o změně klimatu (COP26) v Glasgow dne 2.11.2021 uvedl, že izraelské „koloniální osady a jejich odpad“ jsou „nejzávažnějším nebezpečím pro životní prostředí Palestiny“.

Shtayyeh si ve své ohnivé tirádě stěžoval na izraelskou politiku týkající se ochrany životního prostředí a obvinil Izrael, že se „zaměřuje na půdu, stromy a vodní zdroje“, dále tvrdil, že „od roku 1967 bylo vyvráceno asi 2,5 milionu stromů“. Kromě toho nařkl Izraelce z toho, že „vyčerpávají zdroje Mrtvého moře, způsobují jeho vysychání a omezují přístup Palestinců k jeho břehům“.

Fakta však dokazují, že Palestinská autonomie (PA) je primárním a téměř jediným znečišťovatelem životního prostředí v Judeji a Samaří na mnoha úrovních.

Odpadní vody, které pocházejí z palestinského města Al-Bireh, znečišťují izraelskou přírodní rezervaci Prat Stream, jatka v Ramalláhu zamořují vodní zdroje v palestinské vesnici Sheikh Shiban, palestinské olejové mlýny kontaminují řeku Nachal Aleksandr, která protéká Izraelem a Judeou a Samařím, průmyslové podniky na zpracování mramoru provozované PA znečisťují říční pramen Nahal Hevron, který plyne podél hranice Judeje a pouští Negev.

Palestinci z Ramalláhu nasypali téměř 300 m3 odpadu do opuštěného lomu v oblasti Binyamin, který poté zapálili. Tento oheň hořel téměř týden a kouř se dostal až na předměstí Jeruzaléma.

Palestinští Arabové založili obrovské autovrakoviště v srdci přírodní rezervace v Samaří. Stovky podobných míst jsou rozesety v oblastech Judeje a Samaří pod kontrolou PA, tj. téměř v každé arabské vesnici. Ilegální arabský lom, který se rozprostírá na několika kilometrech čtverečních východního Gush Etzionu, je největším lomem mezi řekou Jordán a Středozemním mořem. Rozsah ekologických a scénických škod, které tento lom způsobuje, je nepopsatelný a to je jen jeden z mnoha dalších v rámci Palestinské samosprávy, který je bez dohledu, kontroly a bez sanačních operací.

Mnohé přírodní rezervace kontrolované PA v Judské poušti protínají kilometry silnic poseté stovkami nelegálních staveb. Místo pálení pneumatik poblíž Ramalláhu zamořuje celou tuto oblast.

Odpadní vody z univerzity Bir Zeit ze stejnojmenného města a z okolních vesnic tečou otevřeně

jako proud surových odpadních vod v této lokalitě bez jakéhokoli čištění.

Eitan Melet, terénní koordinátor pro Judeu a Samaří, pro nevládní organizaci Regavim, která se věnuje ochraně izraelských národních památek a přírodních zdrojů, zdokumentoval tyto ekologické zločiny a obvinil Shtayyaha, že „lhal celému světu“, a dále uvedl, že PA má nulovou kontrolu nad životním prostředím v Judeji a Samaří, špiní a dusí tamější izraelské i arabské komunity.