30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


BLÍZKÝ VÝCHOD: Dvě chystané protiizraelské provokace

4.6.2011

V nejbližší době chystají Palestinci, Arabové a propalestinští aktivisté hned dvě provokace Izraele. Už na pátek Arabové plánují protesty u příležitosti 44. výročí šestidenní války, ve které ztratili značné území, včetně východního Jeruzaléma.

Tak jako vyhlášení Státu Izrael v roce 1948 nazývají „nakbou“, katastrofou, výročí šestidenní války označují za „naksu“, porážku. A stejně jako před květnovou „nakbou“, i nyní svolávají „třetí palestinskou intifádu“ na „Den Naksy“ na Facebooku a vyzývají k masovým pochodům k izraelským hranicím ze Sýrie, Libanonu, pásma Gazy, Západního břehu i k mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě s cílem „osvobodit Palestinu“. Pochody se mají konat třikrát – v pátek, v neděli na výročí začátku šestidenní války a v úterý, kdy Izrael před 44 lety sjednotil Jeruzalém.

Masové pochody k hranicím se Arabům zalíbily – před dvěma týdny na „Den Nakby“ zastihly izraelskou armádu nepřipravenou a skončily smrtí 13 lidí, kteří se pokusili překročit hranice; tři zastřelili vojáci na hranicích se Sýrií, kde asi sto lidí proniklo na izraelské území, a deset Libanonců zabila při stejné snaze libanonská armáda. K současným výzvám na Facebooku se už přihlásilo 375 000 lidí. I když tolik se jich pochodů k hranicím jistě nezúčastní, Izrael akci nepodceňuje. Na všech hranicích rozmístil tisíce vojáků a upozornil sousední státy i OSN, že narušení své suverenity zabrání všemi prostředky.

Zhruba za tři týdny má proběhnout další protiizraelská akce – už druhá propalestinská flotila, která chce prolomit blokádu pásma Gazy. První před rokem skončila tragicky – na jednom z plavidel, lodi Mavi Marmara, napadli ozbrojení útočníci příslušníky izraelského námořnictva, kteří chtěli loď odklonit do přístavu Ašdod, a ti v sebeobraně zabili devět Turků. Incident skončil mezinárodním odsouzením Izraele a dodnes trvající diplomatickou roztržkou s Tureckem.

Letošní flotilu organizuje stejná turecká Nadace humanitární pomoci, která je v Izraeli zakázaná pro své styky s teroristickým Hamasem. Flotila má být ještě větší než vloni – podle organizátorů ji bude tvořit až 15 plavidel s asi 1500 aktivisty. Ti své plány nezměnili, přestože Izrael po loňském incidentu blokádu zmírnil tak, že do Gazy proudí všechno zboží s výjimkou materiálu, který Hamas používá k výrobě zbraní; a přestože v pásmu žádná humanitární krize nikdy nebyla a už vůbec není dnes.

Od akce je zkusil odradit i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který jim doporučil, aby svůj humanitární náklad provezli pozemními hraničními přechody s Izraelem. Aktivisty v Kanadě varoval tamější ministr zahraničí John Baird, který akci označil za zbytečnou provokaci. Varoval je i Izrael, jehož námořní komando se v očekávání stejného násilí jako vloni důkladně připravuje a slibuje „nejedno překvapení“. Vláda opakovaně zdůraznila, že lodě nenechá do Gazy doplout a budou-li vzdorovat odklonění k prohlídce, zda nevezou zbraně, zastaví je.

Propalestinští aktivisté své plány změnit nehodlají, přestože už žádná blokáda pásma Gazy neexistuje. Izrael sice nehodlá zcela otevřít své hraniční přechody, dokud bude Gazu ovládat Hamas, ale v sobotu je natrvalo otevřelo nové vedení Egypta. Bezpečnostní vyhodnocení nové situace izraelskými experty ukázalo, že to zase taková tragédie není – nejen že Izrael teď má argument proti plánované flotile, ale Egypt na sebe svým rozhodnutím vzal za celé pásmo Gazy zodpovědnost, kterou doposud nesl Izrael. Bezpečnostní situace se otevřením hranic výrazně nezhoršila, protože zbraně pro Hamas dál proudí zhruba 70 aktivními podzemními tunely, proti kterým Egypt nebojuje. Díky otevřeným hranicím v Rafáhu už ale svět nemůže tvrdit, že „pásmo Gazy je jedno obrovské vězení“.

Jiná otázka je samotné rozhodnutí egyptské Nejvyšší vojenské rady, která se sice brzy po převzetí moci přihlásila k dodržování všech uzavřených mezinárodních smluv, ale otevřením hranic s Gazou hned jednu porušila; podle dohody z roku 2005 mají na přechod v Rafáhu dohlížet pozorovatelé Evropské unie společně s palestinskou samosprávou a Izraelem a ti všichni nyní v Rafáhu chybí.

Podle izraelských zpravodajských služeb má Hamas už teď 10 000 raket, z nichž některé mohou zasáhnout i Tel Aviv, a kdyby se rozhodl znovu ostřelovat Izrael, mohl by na něj odpalovat 150 střel denně po dobu 66 dní. Otevření hranic pro civilisty už na tom mnoho nezmění. Odstraňuje však hlavní důvod pro organizování flotil – „blokáda“, kterou chce prolomit, zmizela. Většina Gazanů teď může odjet a všichni mohou dovážet vše, co chtějí.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6