Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BILANCE: Nejlevicovější prezident

diskuse (42)

Joe Biden je prezidentem USA něco málo přes dva měsíce; co zatím udělal? Prosadil tzv. Americký plán záchrany, covidový stimulační balíček. Zákon prošel v Kongresu po čistě stranické linii, nehlasoval pro něj ani jeden republikán. Jedná se o výdaj 1,9 bilionu dolarů (devatenáct a jedenáct nul). Zahrnuje i přímé platby jednotlivcům čtrnáct set dolarů. Je to největší jednorázový finanční výdaj v amerických dějinách, jímž se Joe Biden zapíše do dějin jako nejlevicovější prezident USA. Za dva měsíce v úřadu překonal osm let vlády Baracka Obamy.

Imigrační krize
V USA je vícero dělení na levici a pravici, ale to historicky nejstarší se týká rozsahu státní moci, federální vlády a jejích výdajů. Prvním levicovým prezidentem byl Franklin D. Roosevelt ve 30. letech 20. století, jeho program známe jako Nový úděl. Roosevelta překonal v 60. letech Lyndon Johnson a jeho program Velká společnost. Třetím v řadě měl ambici být Barack Obama, v roce 2010 prosadil reformu zdravotnictví, ale dál se nedostal. Nyní překonal všechny Obamův bývalý viceprezident Joe Biden.

Zrušením dostavby produktovodu Keyston XL z Kanady k terminálům na texaském pobřeží Mexického zálivu prezident Biden zároveň zrušil jedenáct tisíc pracovních míst amerických občanů; tvrdí sice, že časem získají práci v nové, zelené ekonomice. Zatím ji však nezískali.

V kampani označil Biden tzv. transgender za „hlavní zápas za občanská práva v 21. století“ – tj. za to, aby si osoby mohly zvolit pohlaví opačné než své biologické a všichni ostatní to museli akceptovat. Bidenova vláda chce, aby osoby identifikující se s opačným pohlavím směly na veřejných školách soutěžit ve sportech toho pohlaví, se kterým se identifikují, například biologičtí muži v ženských sportech, což může vést k jejich zániku na školách, neboť v nich budou vítězit už jen biologičtí muži. A v amerických ozbrojených silách Biden nařídil, aby zdravotní péče financovala i hormonální a chirurgickou změnu pohlaví těch, kdo to chtějí.

Největší dosavadní krize Bidenova vládnutí se týká situace na hranici s Mexikem – jde o imigrační krizi. Biden v kampani označoval Trumpovu protiimigrační politiku za nelidskou. Když Trump skončil a nastoupil Biden, imigrační vlna se zvedla a imigranti vycítili šanci. Imigrační záchytná střediska jsou zahlcena a pašeráci převádějí i děti bez rodičů.

Darmo nyní Biden imigranty vyzývá, aby zůstali doma, že nyní není doba vhodná na imigraci. Vlna se již spustila. Z ní viní Trumpa, což je chucpe; ten je za ni „odpovědný“ asi tak, jako šerif, který nepouštěl do města nežádoucí osoby, je „odpovědný“ za jejich vstup do města poté, co odešel z úřadu a oni toho využili. Biden kandidoval s programem usnadnění masivní imigrace a rychlé cesty imigrantů k americkému občanství, protože je to výhodné pro demokraty; většina imigrantů po získání občanství volí právě je.

Relativní kontinuita panuje v zahraniční politice. Bidenův zahraniční a bezpečnostní tým (ministr zahraničí Blinken, poradce pro národní bezpečnost Sullivan) jsou centristé, stoupenci spolupráce se spojenci i aktivní účasti USA ve světě. Jejich politika vůči Íránu zatím přesné kontury nemá, ale v otázce plynovodu Nord Stream 2 stejně jako Trump tlačí na zastavení jeho výstavby – je totiž nevýhodný pro země mezi Německem a Ruskem, a tak rozbíjí jednotnou pozici Evropy vůči Rusku. A stejně jako Trump, vnímají Čínu jako největšího geopolitického protivníka USA v první polovině 21. století; jen na rozdíl od Trumpa používají mírnější rétoriku.

Ale ani to nepomohlo. Nedávno se setkali Blinken a Sullivan se svými čínskými protějšky na Aljašce; bylo to první americko-čínské jednání na takto vysoké úrovni od vstupu Bidena do úřadu.

Blinken nadhodil otázky čínského autoritářství a porušování lidských práv, ale jeho čínský komunistický protihráč si to nenechal líbit; dal mu asertivně najevo (čínská diplomacie je nyní asertivní, chce, aby říši středu všichni poklonkovali), že Amerika nemá svět co poučovat o lidských právech, když sama je porušuje, o čemž svědčí i hnutí BLM (na černošských životech záleží). Mimochodem, tuto linii útoku vůči USA už používá i diplomacie ruská.

V pasti
Americká levice celý loňský rok opakovala mantru, jak jsou USA systémově rasistické. Pak přišla k moci levicová Bidenova vláda, a když autoritářské i totalitní země USA vyčítají přesně to, co domácí levice, jak se tato vláda proti těmto nařčením může bránit? Nijak. Je v pasti.

Kritika vlastní země je zdravá, pokud má smysl pro proporce. Pokud však levice až přehnaně považuje svobodnou společnost za zlou, je psychologicky nezpůsobilá bránit ji i svobodu proti skutečným hrozbám v zahraničí, které zlé, či alespoň mnohonásobně horší, už skutečně jsou.

Byli-li jste přesvědčeni, že britský kolonialismus byl čistým zlem, jaký jste měli důvod bojovat za Británii proti Hitlerovi?

ROMAN JOCH
publicista působící v Občanském institutu
LN, 23. 3.2021

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Ministři Zbyněk Stanjura, Jozef Síkela a Marian Jurečka se ve čtvrtek sejdou s vedením třinecké...

the Tomáš Hejtmánek
24. 7. 2024

Správci Krkonošského národního parku od pondělí na dva dny uzavřeli oblíbenou turistickou stezku na...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Radim Kopáč
24. 7. 2024

„Hororový příběh z magické Šumavy,“ stojí rovnou na obálce té knihy. Čtenář se samozřejmě nechá...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz