1.2.2023 | Svátek má Hynek


AUSTRÁLIE: Olympiáda 2032 v Brisbane?

3.3.2021

V nedávno uplynulých dnech proběhla světovým tiskem celkem bez povšimnutí zpráva o rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (dále MOV). Třetí největší australské město a už téměř po půl století mé bydliště si MOV vybral jako preferovaného partnera pro vyjednávání o nejbližší volné letní olympiádě. Což znamená té pro rok 2032. Pro úplnost: Olympiáda v roce 2024 se má konat v Paříži, na rok 2028 už byly hry přiřčeny Los Angeles. Vloni se měly konat letní olympijské hry v Tokiu, ty ale byly odloženy a mají být na programu od 23. července do 8. srpna letošního roku.

Taková je situace v této chvíli, přičemž nedávno japonský premiér Jošihide Suga ujistil občany své země, že hry se v tomto termínu konat budou. Někteří členové jeho vlády se ale v soukromí vyjádřili v tom smyslu, že hry budou zrušeny. Olympijský výbor sice žádné kroky v tomto směru zatím neučinil, ale začíná se proslýchat, že k tomu co nevidět dojde. Pokud by se hry měly konat bez diváků, nebylo by to prostě to pravé, také by to jistě mělo značný dopad finanční, takže zrušit hry nadobro by v tom případě asi bylo tím nejrozumnějším řešením. Jak se věci skutečně mají, bychom se měli dozvědět tak do měsíce – MOV totiž nemůže čekat dlouho a dále pozdržovat rozhodnutí, zainteresované země potřebují mít jistotu. Komentátoři většiny medií už nyní počítají spíš s tím, že se hry konat nebudou. To si ve své většině, aspoň podle nedávného průzkumu, přeje i japonská veřejnost.

Jinou otázkou je, jak to bude se zimní olympiádou, která se má konat v Pekingu. Ta má být zahájena už za necelý rok, konat se má od 4. do 20. února 2022. Čínská vláda, která si bude bezpochyby chtít udržet svou image, docela jistě učiní vše možné pro to, aby se tyto hry uskutečnily, nezávisí to ale jen na ní. Hlavní slovo přece jen budou mít olympijské výbory jednotlivých zemí a potažmo jejich vlády, které je financují. Pokud nadcházející měsíc či dva nenabídne aspoň naději na výraznou změnu situace, mohou být tyto hry také zrušeny bez náhrady. Číňany ostatně hokej ani lyžování prý zvlášť nezajímají – údajně se dívají rádi jen na krasobruslení.

Jak se to ale má s tím naším Brisbane? MOV nedávno změnil systém, podle něhož se až doposud vybírala dějiště her. Původně jednotlivá města soutěžila o to, kterému z nich se dostane požehnání MOV. Obvinění z úplatkářství proto jen pršela. Aby bylo jasno – o právo pořádat hry vždy žádají jen města, nikoliv státy, které ovšem mohou tyto žádosti finančně podložit, což by jinak většinou ani nešlo. Vážných zájemců bývalo až doposud celkem dost, hlavně proto, že hry znamenaly vždy zvýšení turistického ruchu. Jakou úlohu ten bude nicméně hrát v budoucnosti, a to nejen té nejbližší, je momentálně ve hvězdách. Všichni přece tušíme, že na obzoru jsou velké změny.

Nejspíš proto, že MOV nemohl za současné situace čekat veliký shon zájemců o hry, od tohoto systému moudře opustil a od nynějška jej nahradí tím novým, podle něhož právě byl Brisbane udělen status tzv. preferovaného partnera. Co vše se přitom dělo v zákulisí, o tom se můžeme jen domýšlet, i když časem možná vyplují na povrch nějaké detaily, doposud nám neznámé a možná i docela pikantní. Jak moc museli představitelé našeho města ohýbat svá záda není jasné, je ale docela možné, že se přespříliš namáhat nepotřebovali. Hry, které se pravidelně stěhují z jednoho kouta světa na jiný, by se pro ten čas za jedenáct let asi měly konat někde v této jeho části a zdá se, že se o tuto výsadu (nebo prokletí) nikdo jiný nijak zvlášť nedere. Žádné větší výstavby sportovišť by asi nebylo zapotřebí, vše tu stojí už od dob her Britského společenství, snad kromě tradiční olympijské vesnice. Té ovšem, aspoň podle mého odhadu, dost možná už ani nebude zapotřebí. Kdo ví, jak se to v tom novém světě, co nás všechny čeká, bude mít se sdružováním lidiček ze všech končin světa...

Za pár let už bychom zde v jihovýchodním Queenslandu měli mít trochu víc jasno o tom, zda tu ty olympijské hry mít skutečně budeme. V dnešním světě nic není zcela jisté – obyvatelé Tokia ještě před rokem touto dobou neměli ponětí o tom, že by ty jejich hry mohly být odložené, natož zrušené. Pokud by k tomu poslednímu mělo dojít, je ostatně dost možné, že by se Tokio mohlo znovu ucházet o hry, a to právě pro ten rok 2032. Ať už tomu bude jakkoliv, leckterého čtenáře tohoto článku, jeho autora potom docela určitě a zákonitě, napadne otázka – dožiji se toho i já?

Autorovy stránky: www.vkoreis.com