Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

AUSTRÁLIE: A zase ti naši krokodýli!

diskuse (6)

Už jsou znovu ve zprávách. Ne, tentokrát nikoho nespolkli, dokonce ani nepokousali, tedy aspoň ne tento týden. Do zpráv je tentokrát dostali dva queenslandští poslanci náležející ke Katterově straně. Bob Katter už je dlouhá léta federálním poslancem; řemeslo převzal od svého otce a také je svědomitě předal už i svému synovi, který spolu s jiným členem této ministrany občas zahýbá parlamentem státu Queensland. To jim především dovoluje nejistá situace vlády, kterou vede premiérka Palaszczuk. Mimochodem, dřív než se do mě pustí někteří vášniví zastánci čistoty českého jazyka kvůli tomu, že toto jméno nepřechyluji, upozorňuji, že to není zdaleka tak jednoduché. Tato dáma totiž své jméno, jasně polského či ukrajinského původu, vyslovuje “Palašé”, tedy jakoby po francouzském způsobu. Vypadá to jako snobství; na její obranu musím ale uvést, že s tím začal už její otec, kdysi také člen parlamentu. A možná i někdo ještě před ním. Zkuste ale přidávat “ová” k tomu Palašé – moc dobře to nejde. To ovšem nezastaví četné české novináře, kteří pokud jméno naší premiérky někdy zmiňují, činí tak v neznalosti poměrů a asi i automaticky, jako “Palaszczuková”.

To jsem ale odbočil, byli jsme přece u krokodýlů. Premiérka, kterou raději už jmenovat dál nebudu, vede menšinovou vládu, a tudíž potřebuje jakékoliv hlasy, jichž se jí může dostat, zejména před nastávajícímu zasedáním parlamentu, při němž se má schvalovat státní rozpočet. To je vítanou příležitostí pro stranu, jakou je Katterova, k tomu, aby se zviditelnila. A co je viditelnějšího pro voliče ze severního Queenslandu, kde mají katterovci základnu, než emocemi napěchované téma hrozivě se rozrůstající krokodýlí populace. Letos už tu byly tři incidenty – jeden rybář přišel o život, když byl jedním z těchto netvorů stažen ze svého člunu, jeden před dívkou se blýskající mladík vyvázl po skoku do krokodýly zamořené řeky s ohromným štěstím z jejich čelistí jen s poměrně lehkými zraněními a jeden psí domácí miláček byl krokodýlem před zraky svých majitelů sněden.

Katterova strana navrhuje, aby se začaly konat cílené odstřely krokodýlů. Ti se v Austrálii běžně mohli střílet až asi do 70. let minulého století, kdy došlo k plošnému zákazu střílení, a to právě ve chvíli, kdy už mnoho těchto dravců na tomto kontinentě nezbývalo. Od té doby se jejich řady začaly opět prudce rozrůstat. Přes to všechno je statisticky prokázáno, že na celou Austrálii připadá necelá jedna krokodýly zapříčiněná smrt ročně. Odpůrci střílení prohlašují, že i když byli téměř úplně krokodýli vyhubeni, přesto občas docházelo k smrtelně se končícím útokům. Podle nich je nejlepší ochranou mít se prostě na pozoru. Tohle ovšem vykládejte obyvatelům měst, jakým je například Cairns, které má asi 160 000 obyvatelů a jehož okrajové části už zasahují do krokodýlích teritorií.

Katterova strana přichází s následujícím návrhem. Střílení krokodýlů by se povolilo, jen ale výběrově. Konala by se jakási safari, při nichž by krokodýli byli jedinými cíli střelců. To by zároveň umožnilo mít tyto operace pod kontrolou. Lovcem jsem nikdy nebyl, i když v rodině nějaká ta tradice lovu byla – můj otec se například honosil tím, že zastřelil v jediné sezóně 13 divočáků. To ale bylo v Německu nedlouho po válce, kdy byl generálním konzulem v Berlíně a kdy střílení prasat tak nějak bylo částí diplomatického protokolu. Loveckou vášeň jsem po otci sice nepodědil (on ji v zájmu své kariéry klidně mohl i jen předstírat); v raném mládí jsem nicméně býval rybářem. Dnes už by mi vadilo i jen navlékat žížalu na háček, natož střílet tvory zvíci krokodýla, jakkoliv mi k srdci nikdy nepřirostli. Přesto si dovedu dobře představit, jak by se nám sem hnalo dost a dost bohatých safaristů, nejspíš i ze samého srdce Evropy, chtivých toho se předvést sami před sebou a případně přitom přivézt zaručeně pravou krokodýlí kůži manželkám na kabelky.

Nepřekvapilo by mě, kdyby katterovcům ten návrh prošel. Zejména pokud by byla nejmenovaná premiérka chtivá jejich hlasů, což asi bude. Za ně by se třeba i klidně nechala přejmenovat na Palaszczukovou.

Autorovy stránky:
http://www.vkoreis.com/
http://www.vojen.com/

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozdělilo přes 30 miliard korun na rozvoj vysokých...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Při dopravních nehodách zahynulo v neděli v Česku osm lidí. Den se tak zařadil k vůbec...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Letoun Boeing 787-8 Dreamliner společnosti Air India mířící z Hongkongu do Dillí se vrátil na místo...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Úder mířící z Íránu na Izrael v pondělí brzo ráno zabil nejméně pět lidí. Zhruba další stovku jich...

ČTK, Lidovky.cz
16. 6. 2025

Americký prezident Donald Trump chce zvýšit deportace migrantů, kteří jsou ve Spojených státech bez...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz