15.5.2024 | Svátek má Žofie


ABY ŘEČ NESTÁLA: Angličtina 1

9.1.2007

Já jsem emigrant a kdo je víc? Já byl venku, tys nedělal nic.
Já statečně emigroval, za tvou svobodu bojoval, já byl venku, tys nedělal nic.

Já jsem tuzemec a kdo je víc? Já byl tady, tys nedělal nic.
Já zůstal a trpěl rád, neměl co jsem neukrad, já byl tady, tys nedělal nic.

Nechme to tak, byl to jenom žert, podívej se, to by v tom byl čert.
Když to dáme dohromady, jeden tam a druhej tady, tak to nějak dopadne.

CD . . . Na československém rozvodu . . . píseň EMIGRACE, hudba, text, zpěv M. Paleček a M. Janík, Praha - leden 1992

Psal se rok 1968 . . . události v USA a ČSSR
1968: USA eskaluje vojenskou pomoc Jižnímu Vietnamu, cíl - zastavit expanzi rudého Severního Vietnamu do svobodného Jižního . . . SSSR s nohsledy Varšavské smlouvy lejou horem dolem vojenskou a ekonomickou pomoc rudému Severu, proletáři všech zemí spojte se, musíme porazit a vyhnat USA, sjednocený, komunistický Vietnam bude náš vděčný kamarád.
Také užiteční idioti v USA a Evropě si ruku v ruce s mudrlanty a lá Hollywood (J. Hanoi Fondová, J. Kerry, W. Kronkeit, NYT ) mudrují a bekají . . . fuj USA - fuj US Armáda - hurá komunistický Vietnam! . . . Konflikt, který tam začal zarytý antikomunista prezident J.F. Kennedy, končí r. 1976 debaklem, zvítězí komunisté nad zlým kapitalistickým USA . . . poté za 13 let vykopnou SSSR z Kremlu a východní Evropa z hradů a zámků svoje diktátory komunisty . . . Vida, pro sebe si zvolili svobodu, demokracii a kapitalismus . . . Hmmm, a co Vietnam, který zvrzali? . . . "Já nic, já muzikant!"

1968: Prominentní vůdce hnutí za rasovou rovnoprávnost černochů M.L. King dostal ve věku 35 Nobelovu cenu míru, za 4 roky ho ignorantní bílý rasista zastřelí; černoši rabují a pálí města, aby uctili jeho památku.
1968: Senátor R. Kennedy (42) měl 11 dětí - poslední je pohrobek, kandiduje na prezidenta, mohamedán Palestinec ho zastřelí, protože straní Izraeli.
Za rok jeho brácha, senátor Ted Kennedy (37), nacamraný po mejdanu na pláži Chappaquiddick, zaparkuje auto z mostu do moře, utopí slečnu Kopečnou a uteče se radit s advokáty; zakrátko patriarcha Josef Kennedy (81) zemřel . . . Bilance: Tento potomek bramborových imigrantů z Irska a katolík měl 4 syny a 5 dcer. Synové:. . . Josef (29), pilot, padl za války v Evropě, na Johna (46) a Roberta (42) byl spáchán atentát a magnet na maléry, senátor Ted, má dnes už 75 a furt cintá. Dcery: . . . 3 zemřely, ze 2 jsou stařenky.
1968: Jackie Kennedyová, 5 let vdovou, se za mega prachy provdá za Řeka magnáta, ona 39, on 62, spolu však nežijí. Za 8 let je zase vdova; s dcerou nebožtíka se handrkuje o stovky a vyhádá $50 miliónů, které nový " přítel" v New Yorku, obchodník s diamanty Maurice Templesman, znásobí na $200 miliónů. Rok po smrti matky si syn J.F. Kennedy junior (34) za zděděné peníze koupí luxusní letadlo a založí časopis GEORGE . . . za 4 roky to letadlo tragicky zapíchne do moře.
1968: Můj oblíbený republikán, Eisenhoverův viceprezident R. Nixon (56), je zvolen prezidentem.

1968 jinde: J. Gagarin (34) se zabil v MIGu15, v Kapském Městě se uskutečnila 1. transplantace srdce, Francie, Izrael, USA ten rok tragicky přišly o ponorku a námořníky, rudí anarchisté ve Francii a NSR terorizují a málem se jim podaří, co chtěli - svhnout vládu . . . Jásir Arafat (39) je zvolen doživotním (+ 2004 v 75 letech) vůdcem teroristů z OOP . . . Vojenský převrat v Iráku - gen. Ahmad H al-Bakr se stal prezidentem a bratranec Saddám Hussein (31) viceprezidentem (1979 to dotáhne na prezidenta a r. 2006 (69) na šibenici).
V prosinci 1968 vzlétne první supersonický Konkordski TU144 . . . za měsíc následuje Concord, oba umí MACH 2 . . . letenka Londýn - New York - Londýn $12 700 . . . Subsonický B-747 to letí 15h . . . pasažér Concordu utratí extra $11 500, aby ušetřil 8h času . . . jako ušité pro senátory. (I naše poslance jistě dodnes mrzí, že je ČSA nenasadila na lince mezi Prahou a Ostravou - pozn. korektora )

ČSSR: 1968 přišlo krásné Pražské jaro . . . KONEČNĚ!
A. Novotný byl odstrčen od válu, A. Dubček je nový šéf KSČ a L. Svoboda prezident . . . komunismus s lidskou tváří. Paradox ve čtyřech slovech.
Zimní olympiáda v Grenoble - Francii . . . hurááá, ČSSR porazilo SSSR 5:4, kdybychom neremízovali se Švédskem, stříbro bylo zlato . . . Letní olympiáda v Mexico City, kde řídký vzduch má o 30% méně O2 . . . gymnastka V. Čáslavská vyhrála 4 zlaté a 2 stříbrné . . . co taková krasavice, urostá gymnastka, dnes: Nemá šanci mezi anorexními, předpubertálními vyžlátky.

V noci z 20. do rána 21. srpna nás přijelo osvobodit od kontrarevoluce 30 divizí ruských a jiných přátelských soldátů na 6000 tancích s bílým pruhem a to ještě 200 divizí čekalo v záloze na rozkaz.
Konec snů o svobodě, neutralitě a Pražského jara. Kdo měl všech 5 pohromadě, si dodnes pamatuje, kde byl a co dělal, když tu potupnou zprávu slyšel.

"Brácho, komunisti s věrnými se budou mstít, bude doba temna a v práci jatka. Odcházíme s manželkou a dětmi do exilu. Co ty a tvoje snoubenka?" . . . "Brašulo počkej, musíme odejít společně" . . . "Půjdu s tebou, ale jako Pašková" . . . "Majko, budeme žít na psí knížku, na svatbu už není čas" . . . "Já budu, ale zeptej se mámy co ti na ten tvůj nápad řekne" . . . "Cha!"
"Neber si ho, domejšlivej frajer to je, má rád jenom tvoje tělo, budeš litovat!" radila moudrá matka zamilované dceři. (Mám podezření, že tchýně použila reverzní psychologii. Letos jsme slavili 38. výročí.) Na svatební oznámení jsme si vybrali motto: "Odpusť jim, neboť nevědí, co činí" . . . To nebyla svatba, to byl funus, loučení.
Stalo se mnoho zázraků - dostat r.1968 štemply do pasů, aby 6 Pašků mohlo vykročit z teplého kupé do studené Vídně.

Orientace, YMCA, policie, Traiskirchen, USA ambasáda a čekat 5 měsíců v CURHOTEL D` ORANGE v Neuhausu na ochotného sponzora a odlet do USA. Udělali jsme rozvrh dne a týdne, švagrová ráno učila synka a dcerku to, co by vyučovala v národní škole. Vybalili jsme "Angličtinu pro jazykové školy I-IV" . . .
Moje koktavá němčina letěla přes palubu, brácha oprášil 2 semestry angličtiny, učil nás co uměl a my šprtali. Krátce po Silvestru tam dojížděla 1x týdně na 2 hodiny mladičká Rakušanka. Rozdala obrázkové učebnice, v jídelně učila angličtinu. První hodinu české rodiny "začátečníky" a druhou "pokročilé" . . .
V úterý, 20. května 1969, krátce před půlnocí jsme přistáli na JFK letišti v New Yorku a já byl tolik pyšný, kolik umím anglicky . . . chyba lávky!
Náš sponzor-charita nás odvezl na Manhattan do levného hotelu a za obstaráním štemplů a dokladů.
Staré dveře se zavřely a nové otevřely . . . a jaký byl náš první hlubokomyslný nápad?

Nedaleko hotelu byla luxusní restaurace "SALT OF SEA" = sůl moře, kde hledali na jeden víkend, odpolední šichtu, umývat nádobí. Proč ne my? První víkend a práce v USA . . .
Kdyby Pán Bůh chtěl, aby Češi měli rádi ryby, tak by nám dal moře. Já bral z vozejku porcelán, shrábnul do popelnice, co zbylo z mořských potvor, nonstop skládal na běžící pás porcelán, sklo, příbory, které mizely v nerezovém tunelu. Na druhém konci brácha, nukleární chemik, to horké precizně skládal na vozejk. Prsty, pořezané od rozbitých sklenic, jsem nořil do Coca Coly, abych zastavil krev a brácha měl puchýře jako mandle. Chceš bejt střelenej do břicha nebo do hlavy? V kuchyni nikdo nelelkoval, komunikovalo se rukama a "morzeovkou" zvonkama. Na oběd zdarma jsme si poručili suché brambory. Na konci šichty dal šéf na ruku $20. "Ksakru, proč jsme jim slíbili ještě tu neděli?" Dnes se při vzpomínce culím . . .

1969 median ročního příjmu domácnosti $8500 a nájmu $150/měsíc. Poštovní známka 6 centů, metro 10c, kino-matiné 25-50c . . . nalevo nekuřáci-napravo kuřáci, holič stříhal s diškem za 50c, 36 vajec 90c, upečené kuře $1, karton Pall Mall bez filtru mě stál $3 . . . Ceny aut r.1969: Median cena nových byla $2700 . . . VW Brouk kolem $1,5 tisíce a Toyota Corona cca $2 . . . Cena americkeho auta: . . . Plymouth Duster kolem $2 tisíce - Cadillac Fleetwood 7,7L Limousine $11 tisíc . . . populární Chevrolet Impala kolem $2,5+ tisíce . . . Luxus: Corvette Stingray cca $5 tisíc, Cadillac Eldorado $7, MB 280SL $7,5 a RR Phanton $32 tisíc . . . galon benzínu 25-35c; více už si nepamatuji a nechci.

U sponsora se objevil inzerát: "Znalost trigono- a geometrie, rýsování, pracovní znalost angličtiny. Start mzda $3,70/h" . . . Musíme se odtrhnout od cecku sponsora, kterému musíme splácet půjčky. Proč ne my? A později můžem hledat lepší. Dojednáno!
S bráchou jsme metrem a pěšmo dorazili na Brooklyn-Greenpoint do fabriky Williamsburg Steel Products, Co., kde tehdy vyráběli luxus kabiny k výtahům a všelijaké železné krámy, ohnivzdorné, zvukotěsné, vodotěsné dveře, vrata a rámy. Zakladatel a majitel fabriky byl úspěšný polský žid pan Katz, který vydělal za války prachy dodávkami výrobků do bitevních lodí, které se v Brooklynu stavěly. Syn Alan byl přes dílny, Murray obchod a zeť Finkel počítal prachy. Pohovor: Kupecké počty OK, ale ta secsakramentská angličtina byl malér. Oni mluvili 100km/h americkou angličtinou s brooklynským přízvukem a my, v hlavě co chytli, mysleli česky, v hlavě překládali co mohli 30km/h . . . "Prosím, mluvte pomaleji" . . . "Prosím, řekněte to ješte jednou" . . . což nebylo od nás fér . . . "Pánové, číst nestačí, musíte zvládnout rozhovor se zákazníky. Studujte angličtinu, až si budete myslet že umíte, přiďte. Chcete-li, dáme vám v dílně práci za $1,75 na hodinu" . . . což bylo 15 centů nad minimální mzdu. Au, to zabolelo!

Půl hodiny rychlé chůze od fabriky, na Greenpoint-Franklin Street mezi Portorikány, jsme hned našli byt za $60/měsíc, kam se nás nějak vešlo 6. Nábytek: Papírové krabice, přikoupili levné skládací postele-lehátka a zbytek dala ulice. Za 2600 šilinků delux rádio Schaub Lorenz-baterie/220/110V z Rakouska, na Greenpointu koupili za $110 obyčejnou černobílou 19" TV, pro zábavu a hlavně angličtinu.

Výtah má 2 stropy. Já drátoval ten horní se starým Polákem a brácha chodil s Čechem dědulou po dílnách s kladívkem, pilkou a bedničkou hřebíků stavět všelijaké bedny, aby se výrobek nepoškodil cestou po USA. Majitel žid, mistři a machři Němci, dělníci Poláci, hrstka Portorikánů, černochů a dědula Čech . . .

V ČSSR, po chmelu, jsme si s kamarádem spolužákem z průmyslovky chtěli vydělat na memphisky s pozlátkem, haptíka Vat 69 whisky a orosený Prazdroj v Bohemii, oblečení a boty do školy, tak jsme si našli prázdninovou "brigádu" v ústecké chemičce. Mo-nu-men-tál-ní chyba! Siřičitany = peklo na Zemi - práce pro vrahy. Na půdě byl super hic, vlhko, dusivý pach, prach, ventilace nikde. Vyklepávali jsme tam spolu v "mlátičce" tisíce jutových pytlů od sódy = uhličitanu sodného, Na2CO3, dováženého nákladáky z TONASO Neštěmic. Závozníci měli jednu díru v nose, od sódy přepážku sežranou, a my dva? Vyžrané záděry k prvním kloubům, malé škrábnutí za šichtu bylo jako pětník a nehojilo se. Vstávali jsme chlup po 4. chytit vlak do práce. V pátek ospalí a zmožení jsme usnuli jako hozeni do vody vedle hřmícího monstra odstředivky . . .
(Nad spánkem lidstvo dosud nezvítězilo. Já takhle za plného provozu usnul na hromadě pytlů vedle chmelového kombajnu - pozn. korektora)

Starý, zanedbaný a účelný jako špalek kata, plný imigrantů Greenpoint a naše Franklin Street = peklo na Zemi, jako ty siřčitany. Léto: 24/7 hic, hic, hic 38°+C a vlhkost vzduchu 85+% dusno . . . klimatizace v bytě žádná. Vysoká teplota nevadí, když je minerálka, ta vlhkost ale vysiluje a ubíjí . . . pot se neodpaří, aby chladil tělo.
Jak slunko zašlo, Portorikáni vytáhli na chodníky stoly, židle, chlast, ženy, děti, TV a rádia vřískala la-la-ča-ča-kukarača latíno muziku do 2-3 rána. Zavřít okna? Hic, dusno, pot, studovat a spát se nedá . . . Otevřít? Opilí Portorikáni a rádia venku vřeští a my vstávat na 7. do práce, děti do školy. Naštěstí v noci občas pršelo a podzim byl za rohem.

Hledali jsme školu, kde vyučují americkou angličtinu pro imigranty jako my. Sponzor zmínil český kostel. Zajeli jsme tam. Po bohoslužbě jsme se ptali starousedlíků, babiček a dědulů. Mávli rukou a pěkně česky se do nás jeden přes druhého dali . . . "My tady nic takového nemáme. Jó vy, vy to máte lehký. To MY když jsme přišli do Ameriky, MY jsme to měli težký!" . . . ach jo.
Našli jsme školu-třídu na Manhattanu a já navíc chodil večer na angličtinu do Greenpoint gymnázia. Jednou jsem přišel pozdě. Učitel chtěl, abych třídě pověděl proč, a já, že jsem hledal byt. O přestávce ke mně přikročila plachá, prošedivělá, pohledná čtyřicátnice . . . "Pan Pásek šuká apártmenta?" . . . vzpoměl jsem si na dětství a rádio Mende . . . "Pendešandošest tu Varšáva" ráno hlásili . . . Polka to je! Polohlasem vyprávěla, že mají činžák, v něm 6 bytů a stará podnájemnice se za 2 měsíce stěhuje k dceři a budou mít volný byt. Napsala adresu a tel. číslo. V duchu si říkám, co má asi za lubem? - to bude asi díra ve zdi . . . Na celém Greenpointu bylo jenom jedno místo, oáza, kde bych chtěl dostat byt, ale tam volný nebyl. Ta adresa? . . . světe zboř se, ZÁZRAK - OÁZA! . . . měla volný byt pod střechou, 135 Russell Street, vedle luteránského kostela, 2 okna do velkého parku. Stromy, tráva, hřiště pro děcka, čisto, ticho, a Portorikáni nikde . . . Ta Polka s manželem byli zatoulaní andělé . . . Řekli si o nájem $65/měsíc . . . o tom napíšu příště trošku víc.

Ani ne za dva měsíce jsme zašli drze do úřadu a že už rozumíme a mluvíme americky . . . "OK, v pondělí nahlaste se u šéfa inženýra Rosnera". . . KLIMATIZACE! . . . a kouřit se tehdy smělo všude! Nad jednou dílnou byl ten úřad, velký jako fotbalové hřiště, všude okna a výhled přes řeku na Manhattan. Asi jsem umřel a přišel do nebe. Brácha s panem Kleinem počítali a malovali výtahy a já na druhém konci "studoval" sám staré zakázky, plány, výkresy, normy, příručky, tabulky, detaily na okna, dveře, panty, zámky, rámy a kliky-háky, regulace, zákony, yardy, stopy, palce, zlomky, sečítat, odečítat, násobit a dělit = španělská vesnice. Přetížené obvody už nic nevnímaly a brněla mě hlava . . . . "Kristepane, proč tak komplikovaně, proč ne metry, centi- a milimety?" brumlal jsem pod fousy . . . "Zeptej se Billa, když něčemu nebudeš rozumět" . . . což přeloženo do češtiny je "Plav, nebo se utop!" . . . 24. července někdo přinesl TV a my čučeli na astronauty z Apolla 11, jak po 1. výletu na Měsíc přistáli v moři.
Po chlapovi, kterého šéf před časem propustil, jsem zdědil plac, prkno, ponk a telefón. Tak, jak to chodívá na vojně, coby bažantovi mně šéf dával malé zakázky, se kterými se mazáci nechtěli nimrat . . .
Zakrátko brácha dostal od Columbia Univerzity lukrativní nabídku na 2 semestry, odrazový to můstek do výzkumáku v Pittsburghu. V září jsem už bydlel v novém bytě, manželka těhotná, brácha jezdil metrem na Manhattan a já do fabriky chodil sám. Svorní bratři jsou jako pevná tvrz. Za 4 měsíce po příletu a blejskalo se na lepší časy.

Můj dík panu Doxovi v ČR, který moje vyprávění a gramatiku opravil.
ABY ŘEC NESTÁLA: Angličtina 2 . . . míry, teploty a jiné radosti, o tom ale až příšte.

Pár fotek a informací:
http://www.totalita.cz/1968/1968.php
http://www.totalita.cz/1968/1968_armada_sssr_01.php
http://galerie.kzc.cz/displayimage.php?album=lastupby&cat=0&pos=10&uid=2
http://www.pbase.com/hwyhobo/image/207542
http://www.pbase.com/hwyhobo/image/207543
http://de.wikipedia.org/wiki/Neuhaus_%28Gemeinde_Weissenbach_an_der_Triesting%29
http://www.mystory.cncplusplus.com/images/The_Great_Escape/Hotel_D%27Orange.htm
http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Neuhaus_das_Curhotel_d%C3%93range.jpg
http://images.google.com/images?q=jfk+airport+photo&imgsz=xxlarge&ndsp=20&svnum=10&hl=en&lr=&rls=DELA,DELA:2006-07,DELA:en&start=0&sa=N
http://www.greenpt.com/gpsstor2.htm
http://www.columbia.edu/about_columbia/tour/01.html
http://digitalgallery.nypl.org/nypldigital/dgkeysearchresult.cfm?word=Statue%20of%20Liberty%20%28New%20York%2C%20N%2EY%2E%29&s=3¬word=&f=2

Ahoj

J.G. Pašek