8.12.2022 | Svátek má Květoslava


FEJETON: Peroutkův článek konečně nalezen

4.3.2015

Před chvílí zveřejnila maďarská tisková agentura HÁDÁM senzační zprávu o tom, že dlouho hledaný článek F. Peroutky je konečně nalezen.

Klidné vody České republiky rozvířil před měsícem projev presidenta Miloše Zemana, při němž citoval článek českého novináře Ferdinanda Peroutky z roku 1938 v časopise Přítomnost, nazvaný Hitler byl gentleman. Jak je v naší zemi zvykem, jsou slova hlavy státu ihned zpochybňována a relativizována s poukazem na podstatu převážně jím přijímané tekutiny.

Jelikož trval na svém s odkazem na vrozenou skvělou fotografickou paměť, pověřil hradního tiskového mluvčího pana Ovčáčka, aby onen článek našel. Ten - se skvělou aprobací šéfredaktora nejprestižnějšího deníku naší země Haló noviny - se pustil do drobné mravenčí práce, aby doložil pravdomluvnost svého šéfa a celou společnost seznámil s povahou mezi- a poválečné novinářské ikony.

Jelikož má pan Ovčáček získanou nedůvěru v česká média a Haló noviny pro jejich intelektuální náročnost nikdo nečte, zvolil jmenovanou agenturu, aby společnost konečně seznámil s výsledky svého takřka detektivního pátrání. Onen článek skutečně existuje, nicméně hlava státu se v přemíře státnických povinností lehce přehlédla v některých zcela nepodstatných detailech.

Pro přehlednost uvádí agentura zjištěné skutečnosti v bodech.

1. Autorem článku nebyl novinář Ferdinand Peroutka z Prahy, ale hostinský František Pařil ze Zubří.

2. Článek se netýká Adolfa Hitlera, ale Klementa Gottwalda.

3. Předmětný jedinec nebyl popsán jako gentleman, ale jako vůl.

4. Časopis nebyl z roku 1938, nýbrž z roku 2008.

5. Miloš Zeman nelistoval Přítomností, ale Valašským vyškeřákem.

Agentura HÁDÁM tímto považuje celou událost za dostatečně vysvětlenou a vyzývá obyvatele České republiky, aby již nechali hlavu státu na pokoji a nekladli jí nepříjemné dotazy stejně jako panu Ovčáčkovi, který by se mohl věnovat jiné užitečné činnosti.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora