2.4.2023 | Svátek má Erika


FEJETON: Lihem proti pandemii

31.12.2020

Tímto způsobem se bojuje od začátku. Líh je součástí běžných desinfekčních prostředků, které si už měsíce stříkáme na ruce při vstupu do obchodů. Nastávající silvestrovská noc však podnítila pražský magistrát k dalšímu, tvůrčímu využití lihu při ničení viru. Nikdo totiž nevěří tomu, že se ve čtvrtek večer nezačnou na pražských náměstích shlukovat občané, aby oslavili nastávající nový rok, společně, tělo na tělo, flaška na flašku a stupeň 5 Psa jim bude ukradený.

Jako totální desinfekci bude proto magistrát ve čtvrtek od setmění na Starém Městě, Novém Městě i na Malé Straně rozstřikovat špiritus. Vir se tak vymýtí a občané se zlobit nebudou. Rozhodlo se, že do ulic se budou rozptylovat oblíbené domácí značky alkoholu. Výrobci je rádi dodají zdarma, kvůli marketingu. Podle účelových nových názvů ulic a náměstí se pak budeme snadno orientovat a vybírat si desinfekci k inhalaci. Staroměstské náměstí – Staromák – se přejmenuje na Tuzemák. Smetanovo nábřeží bude Vaječňák a Myslivečkova Myslivecká. Vodičkova bude Vodkova. Skořepku přejmenují na Becherovku a Klárov na Metylák. Hledá se název pro Václavák – Svařák prý neprošel, ani Griotka, tak snad Fernet. Ale ten nejspíš taky ne. No uvidíme. Ještě je pár hodin na vymýšlení. Žitná zůstane Žitnou a Ječnou přejmenují na Starorežnou.

Meteorologové prorokují na čtvrteční večer jen slabý vítr, takže by desinfekce měla v ulicích vydržet. Pro danou oblast bude samozřejmě platit zákaz řízení nejen motorových vozidel, ale i kol a koloběžek.