Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOSVĚTÁCI: „Jeszcze Polska nie zginęła“

diskuse (7)

Tak zní slavné polské bojové heslo. Polska při mé návštěvě v červnu 1968 „Jeszcze nie zginęła“, ale já jsem měl při návštěvě Polska skoro namále. Pravda je, že za to mohli Poláci nikoli přímo, ale jen tak oklikou přes svoji „Wódku Wyborowu“.

Jak praví klasik: „život nám tropí neuvěřitelné kousky“. A mně až do května 1968 vůbec napadlo, že bych někdy do Polska jel. Pro mladší generace je to skoro nepochopitelné, ale my jsme se s Poláky od roku 1919 – hlavně po válce o Slezsko – na Těšínsku neměli tak nějak moc rádi. Ani v době, kdy jsme byli všichni společně v táboře míru a socialismu, jsme k sobě nelnuli. Sice tady ve fabrikách dělalo tolik polských dělnic, že to místy občas vypadalo, jako dneska s Ukrajinci. Nebýt tehdy Polek, už tehdá by naše textilky zkrachovaly.

A výlet do Polska? Když jel člověk na výšlap třeba do Krkonoš, tak byl upozorňován, že pokud přejde polskou hranici, tak ho Poláci chytí a odsoudí k tomu, aby tři měsíce makal na nové výstavbě Varšavy. Nikdo nevěděl, zda je to pravda, ale věřili tomu všichni. A také navíc, co by člověk dělal Polsku, když tam byla bída s nouzí a bolševici stejně jako u nás. A studený moře! Takže když přišel příkaz z ministerstva, že učni národního podniku Barvy a laky, tedy z chemického průmyslu, pojedou povinně do Polska, a to se družit na jakési setkání mladých chemiků z pokrokových zemí, s náma na učňáku skoro seklo. Pravděpodobně si jakýsi socialistický úředník všiml, že místo „lučebník nátěrových hmot“ se náhle před půl rokem obor přejmenoval na „provozní chemik nátěrových hmot“, a hned toho využil. Asi si dotyčný myslel, že „lučebník“ je něco jako název alchymistů, co byli půvabně vykresleni ve filmu „Císařův pekař a pekařův císař“. Tam alchymista připravující slivovici odpovídá císaři Rudolfu II. na dotaz, co to dělá: „Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Tasparta maznalika zamáz piskurty, jarda, piskurty, patláma, patláma, patláma a… žbrluch!“ A na konci scény dostane císař Rudolf II. koštnout slivovice.

Takže soudruzi, když to nejsou „lučebníci“, ale teď „provozní chemici“ musí být něco nového vědeckého a socialistického. Tedy pojedou!

Co teď? Těch potřebných 15 učňů se dalo lehce vybrat a dostali to příkazem, ale kdo bude ustanoven vedoucím? Zájem byl nulový, ba dá se říci, že až hluboko minusový. Takže to nakonec dopadlo jako v té francouzské písni o tom, jak francouzská rybářská bárka zabloudila na moři, a když docházelo jídlo, bylo rozhodnuto, že je nutno někoho obětovat. V textu písně se říká: „…los padl na nejmladšího“…. a pokračuje slovy „…snědli ho s bí, s bí, s bílou omáčkou... ole, ole, ole.“ Protože jsem byl v pedagogickém sboru jednoznačně nejmladší, byl jsem obětován já. Ne že by si ze mě udělali v oběd, ale napsali nahoru že budu vedoucí a poslali se mnou jako další „dozor“ mladého vychovatele z učňovského internátu. Představa že by učni oboru „Lučebník nátěrových hmot“ mohl něco přispět k setkání skutečně chemiků někde ve Varšavě, byla šílená. Ovšem pokoušet se to vysvětlit někomu „nahoře“ bylo asi stejně úspěšné jako dneska přesvědčovat ty nahoře, že pokud existuje průmyslová společnost, nemůže existovat bezemisní svět.

A jelo se. Jistěže vlakem, a to druhou třídou. Na koženkových sedačkách. Až nahoru k moři zvanému Baltské do města zvaného Gdaňsk. Tedy správně ještě dál do lázeňského městečka Sopoty. Při pokusech zjistit, jak je to s možností koupat se v Baltském moři, jsem narazil pouze na jednoho starého dědečka, který byl na břehu Baltu za první světové války. A ten tvrdil, že do takového moře se dá vlézt jenom v podvlíkačkách. To, aby ti neumrzlo – víš co.

Přesto jsme si s sebou plavky vzali. Když jdeme do lázní na břehu moře, tak do toho moře vlezeme, kdybychom si pod ty plavky skutečně měli navléct podvlíkačky.

Ubytování v jakémsi studentském rekreačním středisku – takový ten typ který našinci znají spíš z Německa pod názvem „Jugendherberge“, bylo celkem příjemné. Při procházce po tzv. lázeňském korzu jsme zjistili, že koupit se tam nedá vůbec nic. Anebo za příšerné ceny. Jedno jablko vyšlo na osm korun. Nezbylo než zakoupit to, čeho bylo všude dost a za rozumnou cenu. A to polské vodky.

Václav Vlk, st.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
11. 9. 2024

Už jsme si zvykli, že stát neumí stavět silnice a učit děti a doručovat poštu.

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

kuč Stanislav Kučera
14. 9. 2024

Už bez šance na postup do čtvrtfinále hrají čeští tenisté poslední utkání skupiny Davis Cupu ve...

Josef Kopecký, vlc Tereza Vlčková, jol Jolana Vašinová, kurl Lenka Kuřilová, ČTK
14. 9. 2024

Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, o pár...

van Kateřina Vaníčková, ČTK
14. 9. 2024

Policie kvůli povodním pohřešuje muže, který při uklízení naplavenin u domu na Uherskohradišťsku...

mls Markéta Lankašová
14. 9. 2024

V sobotu ráno zemřela ve Francii vdova po spisovateli Milanu Kunderovi Věra Kunderová. Informaci...

pkj Pavel Kortus, mb Michal Bělský
14. 9. 2024

Večer nebo v noci začne přetékat Husinecká nádrž. S obavami to sledují obyvatelé měst a obcí na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz