26.5.2022 | Svátek má Filip


VESMÍR: Hvězda v křeči

29.3.2016

Kepler pozoroval hvězdy krátce před výbuchem supernovy

KSN 2011

Kosmický dalekohled Kepler pozoroval dvě hvězdy pár desítek minut předtím, než vybouchly jako supernovy.

Pozorovat hvězdu před výbuchem supernovy není tak snadné. Podobné úkazy nejsou zase tak běžné a samozřejmě předem nevíte, kdy a kde supernova vzplane.

Kepler má ovšem výhodu celkem velkého zorného pole, které navíc pozoruje každých 30 minut takřka nepřetržitě.

Peterem Garnavich (University of Notre Dame v Indianě) společně se svým týmem prohledal 500 galaxií s 500 biliony hvězd... a našel. Kepler zaznamenal v roce 2011 výbuchy dvou masivních hvězd.

KSN 2011a byla téměř 300x větší než naše Slunce a nachází se 700 milionů světelných let od nás. KSN 2011d byla asi 500x větší než Slunce a nachází se 1,2 miliardy světelných let daleko.

Když masivní hvězdě dojde jaderné palivo v jejím nitru, začne se hroutit sama do sebe. Směrem k povrchu se vydá rázová vlna, která na povrchu způsobí ohromné plasmové jety – jak je vidět na videu výše. Pozorovat to můžeme zejména v UV a rentgenově záření. Celý úkaz trvá maximálně několik minut, pak dojde k “finálnímu” výbuchu supernovy.

Zásluhou Keplera jsme tento tzv. shock breakout pozorovali vůbec poprvé ve viditelném záření. Na světelné křivce je to patrné jako velmi krátké prudké zjasnění. O pár desítek minut dojde k explozi celé hvězdy.

Záblesk byl pozorován u větší z hvězd. Vědci se domnívají, že ta druhá byla obklopena plynem, který zabránil v pozorování záblesku.

Vědci věří, že v rámci probíhající mise K2 budou pozorovat desítky supernov.

Zdroj: NASA

www.exoplanety.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!