VĚDA: Nový coronavirus začal mutovat
Není virus jako virus. A i když některý virus známe, nevíme, co mohou způsobit jeho mutace
Na mezinárodní úrovni jsou průběžně prováděna zkoumání viru SARS-CoV-
Čínský vědecký tým z pekingské University School of Life Science a z Pasteurova institutu v Šanghaji, studující nový koronavirus SARS-CoV-2, našel dva nové primární kmeny tohoto koronaviru. Je to novější kmen typu „L“ a starší typ „S“, který je mírnější a méně nakažlivý, zatímco typ „L“, který se objevil později, se rychle šíří a v současné době má na svědomí přibližně 70 procent případů onemocnění zvaného COVID-19. Přičemž genetická analýza viru SARS-CoV-2, nalezeného ve Spojených státech 21. ledna letošního roku u muže zasaženého COVID-19 ukázala, že člověk může být infikován oběma kmeny současně. Pokud má tedy vzniknout účinná vakcína, měla by si poradit především s objeveným kmenem typu „L“.
Zatímco jsou nyní v Číně identifikovány dva hlavní kmeny nového koronaviru, sledoval Trevor Bedford z Nextstrainu celkem 161 kmenů SARS-CoV-2 u pacientů po celém světě. Přičemž v minulých dnech došel k závěru, že nový koronavirus, který je zodpovědný za onemocnění COVID-19, má v průměru asi dvě mutace za měsíc. (Zdroj)
V této souvislosti je třeba si připomenout fakt, že mutovat může i nám dobře známý virus chřipky. Přičemž chřipkový virus typu „A“ je nejzákeřnější. Vedle člověka napadá i zvířata, například ptáky a prasata. Velice rád mutuje, a tak zhruba jednou za 10 let vzniká zcela nový typ viru, který může vyvolat pandemie. V minulém století těmi nejhoršími byly španělská chřipka (1918), při které zemřelo až 100 milionů lidí, dále asijská chřipka (1957) s 1,5 milionu mrtvých a hongkongská chřipka (1968), která zabila milion lidí. V tomto století vyvolala paniku zejména ptačí chřipka, jež řádila v letech
Bohužel se však očekává, že dříve či později vznikne mutací stejně ničivý virus chřipky, jako byl ten, který způsobil chřipku španělskou. Pokud v blízké budoucnosti udeří, mohl by i přes současný pokrok vědy a techniky v medicíně podle odborníků zabít 50 až 80 milionů lidí.