Čtvrtek 7. listopadu 2024, svátek má Saskie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Na Mars cesta daleká

diskuse (37)

aneb Proč tam už nejsme

Uplynulý rok přinesl fantastické záběry jádra komety, podivného povrchu malého Pluta a jeho měsíců, gejzírů na Saturnově měsíci Enceladus a dvou obřích planetek. Ohledně pilotovaných letů pokračovaly dál jen výměny posádek na Mezinárodní orbitální stanici.

Kdo však pamatuje lety amerických astronautů na Měsíc v 70. letech, si také vzpomene, že experti sebejistě tvrdili s otcem mohutné měsíční rakety Saturn 5 americké NASA Wernherem von Braunem, že poté příje na řadu Mars - tedy někdy v polovině 80. či 90. let.

Vždyť je k dispozici raketa, která vynese více než sto tun na oběžnou dráhu, tvrdili, a je tedy pouze nutné postavit z několika obytných modulů marsovskou kosmickou loď na půlroční cestu tam a pak i zpět, plus větší obdobu přistávacího lunárního modulu a dalších pár modulů jako obydlí pro astronauty na planetě a už se může letět.

Pak začali experti tvrdit, že je třeba vše připravit v laboratoři na oběžné dráze. Přišla na řadu kosmická stanice Skylab a po ní, že moduly nové stanice bude výhodněji vynášet připravovaný raketoplán.

Nastala nová éra letů, výroba raket Saturn 5 byla zastavena a tři, vlastně čtyři raketoplány během stovky letů (a také ruské rakety Proton) opravdu povynášely na oběžnou dráhu moduly, ze kterých tam byla astronauty sestavena nynější Mezináŕodní orbitální stanice se šestičlennou mezinárodní posádkou.

Je to sice uctihodné dílo o váze pěti set tun a velikosti fotbalového hřiště a kosmické předmostí, ale zrušená raketa Saturn 5 by vynesla ekvivalent v pouhých pěti startech, nepočítaje už to, že každý start raketoplánu - a to oněm skvělým kosmickým letounům nic neubírá na zásluhách - přišel na pět set milionů dolarů. Navíc dva z raketoplánů vybuchly a jejich sedmičlenné posádky při tom zahynuly.

Čemu by ovšem dnes von Braun odmítal určitě uvěřit, je skutečnost, že Američany nyní vozí na kosmickou stanici jinak chudí Rusové v desítky let starých lodích Sojuz, kam se jen s námahou vejdou tři kosmonauté. Ano, po zrušení raketoplánů začaly sice práce na lodi Orion, jakémsi větším Apollu pro čtyři osoby, ale není dost peněz, neboť NASA zároveň pracně vyrábí SLS - nákladný ekvivalent rakety Saturn 5.

A tak po letošním prvním letu velitelského modulu Orionu bez posádky bude v roce 2018 následovat další let bez posádky s modulem servisním, který se vyrábí v Evropě.

První let kolem Měsíce s posádkou, podobně jako o Vánocích roku 1968 Apollo 8, prý neodstartuje před rokem 2021, NASA nemá ještě postaven ani jeden obytný modul-habitát a o Marsu se stále mluví jako o 20 let vzdálené budoucnosti. Ano, von Braun by nynějšímu stavu americké kosmonautiky určitě nechtěl uvěřit a Rusové jsou na tom ještě hůř.

Všechno ale není ztraceno a po letech nezájmu o pilotované kosmické lety - neboť je sice hezké vysílat roboty fotografovat planety, ale to není ono - se objevilo několik filmů, včetně nejnovějšího Marťana a zájem, zejména mladých i kongresu stoupá.

Do situace dramaticky zasáhli internetoví miliardáři, tedy mladí podnikatelé se soukromě vyvinutými raketami a kosmickými loďmi, které budou k dispozici pro lety s posádkou pro NASA už za necelé dva roky. Například rakety firmy Space X Elona Muska Falcon s loďmi Dragon pro sedmičlennou posádku.

Navíc Muskovi se před týdnem podařilo bezpečné přistání prvního stupně Falcona zpět na základně a kdyby to takto fungovalo, zlevnila by se cena dopravy na oběžnou dráhu nejméně desetkrát a vše by se urychlilo.

Musk dokonce hovoří o soukromých letech na Mars a zanedlouho vyzkouší nosnou raketu o poloviční nosnosti oné legendární rakety Saturn 5 a s ní by se už dala stavět na oběžné dráze marsovská loď. Jiná firma, Sierra Nevada, zkouší malý raketoplán Dream Chaser a další dvě se chystají vozit turisty na suborbitální lety, ale to je jen počátek. Tak snad to bude za rok či dva lepší.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Ivo Fencl
7. 11. 2024

Jedna z prvních sbírek klasika science fiction Raye Bradburyho (1920-2012) vychází poprvé česky.

Aston Ondřej Neff
7. 11. 2024

Ve středu odpoledne se svíjel Jozef Síkela na takzvané grilovačce Evropského parlamentu.

Lubomír Stejskal
7. 11. 2024

Ne že by to byl blesk z čistého nebe, ale přesto: premiér Netanjahu odvolal ministra obrany...

Tomáš Guttmann
7. 11. 2024

Trump kormidluje Západ v době progresivismu, podoben Churchillovi v době nacismu.

Hana Lukešová
7. 11. 2024

Ghahremani byl zatčen a odsouzen za vraždu muslima, přestože se bránil a nebyl útočníkem.

Aston Ondřej Neff
6. 11. 2024

Podle předběžných informací Donald Trump přesvědčivě poráží Kamalu Harrisovou.

Aston Ondřej Neff
4. 11. 2024

Nevěřte blábolům, že by soukromníci zachovali aktuální rozsah poskytovaný ČT a ČRo.

Aston Ondřej Neff
5. 11. 2024

Třeba se jednou bude psát o veverce Buráčkovi, že rozhodla volby 2024, jisté to není.

Aston Ondřej Neff
7. 11. 2024

Ve středu odpoledne se svíjel Jozef Síkela na takzvané grilovačce Evropského parlamentu.

Marian Kechlibar
4. 11. 2024

Základním problémem merkelovské éry byla líbivá politika ve stylu „uspávače hadů“.

jhr Jan Hron
7. 11. 2024

Dosluhující americký prezident Joe Biden pronáší k národu projev. Jde o jeho první veřejné...

Lidovky.cz, ČTK
7. 11. 2024

Ústupky Rusku jsou pro Ukrajinu nepřijatelné a pro Evropu sebevražedné, prohlásil ukrajinský...

Roman Joch
7. 11. 2024

Ano, Trumpův triumf byl největší politický comeback v amerických dějinách. Někdo by mohl říci, že...

ČTK, jhr Jan Hron
7. 11. 2024

Administrativa dosluhujícího amerického prezidenta Joea Bidena se připravuje na možný masivní...

Josef Kopecký
7. 11. 2024

Americká podpora Ukrajině napadené Ruskem bude podle předsedy stínové vlády ANO Karla Havlíčka po...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz