Diskuze
VĚDA: Na Mars cesta daleká
Děkujeme za pochopení.
J. Lepka
Poněkud zcestné představy.
Představa dodnes fungující rakety Saturn je v rovině pohádek. To, že pár dobrodruhů dodnes jezdí Trabantem po světě, ještě neznamená, že se bude stále vyrábět a masově používat. A jestliže Rusové dodnes používají systém Sojuz, znamená to jen, že na obou stranách do kosmického programu kecají politici a naprostí diletanti.
Samotný systém raketoplánu byl nesporně krok správným směrem, bohužel byl trochu megalomansky nabubřelý a v podstatě života neschopný opět kvůli kolmému startu. Vezměte jen kolik váhy zbytečně spáleného paliva se musí zakomponovat do projektu, jen aby se raketoplán dostal do výšky dostupné sice speciálními, ale přesto letadly spalujícími palivo přece jen efektivněji.
Re: Poněkud zcestné představy.
Tak odborníci právě tohle moc nesdílejí...ta úspora právě není zas až tak velká...v poměru k technologické náročnosti... Kdyby (vezměme si příklad toho Saturnu V.) chtěl někdo ušetřit za výšku 1Okm a rychlost ..dejme tomu 950km/h..tak stále by bylo nutné vynést těleso, které by muselo vážit třeba 2000t (!!!!), protože vy potřebujete nakonec dosáhnout rychlosti 45 700 km/h nebo v případě raketoplánu nějakých 28 000km/h a kde máte letadlo, které unese 1000...1500 tun??? Tedy nápad sice dobrý, ale z fyzikálního a matematického hlediska nesmysl. Smysl by to asi mělo u vynášení menších těles...což už NASA nějak zkoušela a poměrně úspěšně a dokonce nedávno..
Největším problémem současné kosmonautiky je
to, že její politický efekt je minimální a z toho se odvíjí vše následující. Politikové nějak dospěli k poznání, že dojem na lidi se dá udělat i laciněji...a tak spektakulární lety do vesmíru už nejsou in. Navíc vývoj v kosmonautice nejde úplně lineárně a výdaje rostou spíše exponenciálně a na tom se nic nezmění ani v případě snahy zlevnit lety jak poněkud nepřesně píše autor. Zlevnění letu na 10% neslibuje nikdo ani tlučhuba E.Musk. Konec konců takový případ tady už byl v podobě amerických raketoplánů, které měly taky ambice díky znovupoužitelnosti zlevnit lety do vesmíru..no nakonec se ukázalo, že celý "recyklační a servisní" průmysl, který se okolo toho utvořil, stál vpodstatě tolik co běžná nosná raketa...jak se s tím Space X vypořádá se teprve uvidí. Ono se v současné době spíš víc mediálně šumí než létá, což si já osobně myslím, že je také jeden z problémů světové kosmonautiky. Jak se tak všichni předhánějí v "magalitických" plánech deformuje to všeobecný přehled v oboru a hlavně se tak podporují nesmyslné představy veřejnosti a o skutečných možnostech kosmických technologií se toho moc neví. Já samozřejmě chápu, že určité P.R. je nutné, ale někdy mám pocit, že se celosvětová kosmonautika realizuje jen v produkci P.R. Jestliže se firma Space X prezentuje a předvádí v seanci ne nepodobné firemní akci firmy Amway jakýsi futurický modul pro let na Mars a přitom do dnes nevypustila do vesmíru ani opici, považuji to už za víceméně komické. Každopádně kosmické létání by mělo pokračovat i když je diskutabilní zda máme na to, abychom létali meziplanetárně a je asi velmi důležité o kosmonautice co nejseriozněji informovat a to se bohužel teď děje velmi zřídka. Lidé by měli vědět, že létání do vesmíru bude vždy technicky velmi náročná a tedy drahá disciplína, ale je nutné pro vývoj vědy a techniky do tohoto oboru investovat.
Dost by pomohlo,
kdyby se podařilo postavit funkční vesmírný výtah. Náklady na dopravu na oběžnou dráhu by se rapidně snížily. Jsem zvědav, jestli se ho dožiju...
Re: Dost by pomohlo,
Myslim, ze nedozijete a asi se toho nedoziji i nasi potomci, jestli tedy vubec kdo. Je to tak trochu jako kdyz se mudruje o cestovani rychlosti pobliz te svetelne, a nemam na mysli jak realisticka by byla realizace te rychlosti, ale kdyby se ji dosahlo, co by bylo pri pohybu tou rychlosti vesmirem, kdy zrnka kosmickeho prachu a vetsi objekty, by se staly pri srazce s nimi, smrtelnymi, nemluve o premene jinak neskodneho zareni, ktere by se modrym posuvem dostalo do rentgenovych a vyssich oblastich zareni. To vsechno jsou veci, ktere dnes scifisty nezajimaji, ona skutecnost bohuzel neni tem romantickym touham moc naklonena.
A ten vesmirny zebrik, vytah, tam jsou potize s pocasim, vetry a hure, vseobecne s atmosferickymi vlivy. Tak nejak je mozna v podobne kategorii snazeni o fuzni vyrobu energie, ale jako se vsim, i ja se necham prekvapit.
Let na Mars
se stal obeti politky - te same politiky, tedy politika obracne mince, te ktera nas dostala na Mesic.
Svet, ten Zapadni, se uz v casech letu na Mesic zacal silne kolektivizovat a dojel na to program Appolo a pak logicky i ten let na Mars. V pocatcich kolektivizace se nejaky cas da 'jet na dluh', tedy s produkty doby minule, predkolektivizovane. Appolo program neposlali na Mesic kvetinove deti sedesatych let, ale konstrukteri a nadseni pro vec a to vsechno vzeslo z jeste zdravych let padesatych. Ty kvetinove deti pak kdyz dorostly, receno symbolicky, vse zabily.
Historie letu do vesmiru jen potvrzuje, ze spatna motivace v dlouhem behu nenese dobre ovoce. V tomto pripade mereni sil s diktatorskou casti sveta prineslo ovoce, ale strom, ktery to ovoce nesl, zakrnel, a ani tomu jinak byt nemohlo. Bohuzel motivaci letu na Mesic nebyla touha lidstva Zapadniho sveta po hrdinstvi, po poznani, ale touha ukazat to Rusku. Na tom nic nemeni fakt, ze konstrukteri tech letu meli zdravou motivaci a toho 'one-upmanship' vuci Rusku jen vyuzili ke svym zdravym lidskym touham.
Je ovsem pokrytecke zehrat na Ameriku, kdyz treba samotna Anglie by mohla mit minimalne ekvivalentni program obdoby NASA, kdyby jen presmerovala finance z nejakeho socialniho programu na podporu bydleni do vesmirneho vyzkumu... jak onehdy poukazal nekdo na odbornych webech, kdyz prisla diskuze na toto tema. Ale Anglicani radsi rozfrcaji penize na socialni program, nez na vesmirny vyzkum, priority stejne jako v Americe dnes maji proste jinde.
Dnes tedy budme radi aspon za to co mame, za ty automatizovane vesmirne sondy a to vsechno, protoze muze byt a jeste bude hure, mnohem hure.
L. Novák 475
Re: Let na Mars
Automatické sondy jsou pro takové účely mnohem levnější, než výpravy s lidskou posádkou.
L. Novák 475
Přistání na Měsíci bylo součástí studené války
s komunistickým Ruskem (SSSR) a soutěže o to, kdo je technicky vyspělejší.
První člověk na oběžné dráze (viz ruský film Gagarin natočený zhruba před 3 roky, který se u nás zřejmě ještě nepromítal - kromě kopií z ruského BluRay cestujících po Internetu i s českými titulky :) byl vlastně vojenským kosmickým projektem a součástí propagandy úspěšnosti komunistické říše.
Po skončení studené války se vládní peníze pro kosmický výzkum získávají mnohem obtížněji, a tak je logické, že je část výzkumu a vývoje financována ze soukromých zdrojů, které nepodléhají politickým vlivům. Dokonce už existuje seznam lidí, kteří jsou ochotni se nechat "vystřelit" na Mars bez možnosti návratu zpět na Zemi...
Re: Přistání na Měsíci bylo součástí studené války
"seznam lidí, kteří jsou ochotni se nechat "vystřelit" na Mars bez možnosti návratu zpět na Zemi..."
To nic neznamena, jen nejspis levne sebeupozorneni, osobni reklama... i kdyz muj osobni nazor je, ze lide na risk letu na Mars by se nejspis jiste nasli, stejne jako se najdou ruzni dobrodruzi na temer vsechno, co se vselijakych podniku na Zemi tyka. Ale bez moznosti navratu, nevim. Jestli by treba nekdo lezl na nejaky Mt Everest, nebo se vydal nekam ponorkou pod polarni ledovou pokryvku, nebo tak neco, kdyby vedel, ze most na cestu zpet je 'spaleny'.
Sice Mars je vetsi lakadlo, nez co muze byt podniknuto dnes na Zemi, ale i tak, nevim, nevim. Slo by pri takove akci i o to, aby takove dobrodruhy sebevrahy, na takovou cestu byl ochotny poslat. Zijeme prece v dobe, kdy jen malokde je napriklad povolena eutanazie, a je uplne jedno, jestli o to umirajici zada, zakony doktorum zakazuji ji vykonat. A poslat lidi na Mars bez moznost navratu a jiste smrti po jiste dobe pobytu tam... proste nevim, nevim. I kdyz sam osobne bych s tim mozna problem nemel.
Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?
Na Mars cesta daleká - aneb Proč tam už nejsme? Ve hře bylo více faktorů (to by bylo na celý článek, nikoliv jen diskusní příspěvek).
Asi bylo ale rozumnější položit si nejdřívě otázku, zda jsme na Měsíci (v 60. letech minulého století) nebyli příliš brzy. Určitě to nebyla ona vzývaná všemocná "nevididelná ruka trhu", která lidstvo předčasně na Měsíc dostala. Ve hře byly jiné vlivné faktory.
Re: Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?
Myslím, že jste to vystihl naprosto přesně.
A. Alda
Je to vážně stěží uvěřitelné,
že Rusové vozí Američany na oběžnou dráhu. Že to jejich vesmírné závodění dopadne nakonec takto, to by nečekali ani Chruščov s Kenedym, ani Nixon s Břežněvem.
Re: Je to vážně stěží uvěřitelné,
Tak v podstatě jde jen o peníze.. Ty náklady, které Rusové požadují jsou sice značné (60M USD), ale stále je to poměrně málo s tím, kolik by stálo vypouštění vlastními silami. Pokud vím, tak ty soukromé firmy v USA slibují letenku někdo mezi 15...20 M USD. jenže i pak může nastat zajímavý stav, kdy se rusové nechali slyšet, že i 10M by stačilo... :-)))) Tedy i ty soukromé firmy v USA nemají nic jisté... protože pokud zvládnou nakonec homologaci i Číňané a třeba Indové...může nastat ve světové kosmonautice dost zajímavá cenová válka... :-)
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz