VĚDA: Čtyřrozměrný model života
Zaujalo mne další Matykání z blogu Jana Řeháčka, kde se na úvod čtenářů zeptal, zda nechtějí vyhrát milión dolarů.
Autor jim zde představil Riemannovu zeta-hypotézu z roku 1859, která patří k „nejdůležitějším nevyřešeným problémům současné matematiky“. Při čtení toho článku jsem si znovu uvědomil, jak málo pozornosti u nás věnujeme souvislostem mezi současným vědeckým bádáním a některými kapitolami z historie vědy. A dovolil jsem si v diskusi pod článkem připomenout fakt, že 10. června 1854 Georg Bernhard Riemann, coby Gaussův student, na univerzitě v Göttingenu přednesl svoji přednášku O hypotézách, na nichž se zakládá geometrie, která měla zásadní vliv na vědecké představy o vícerozměrném prostoru. Přičemž se od té doby čtvrtou prostorovou dimenzi, kterou svými smysly nevnímáme, snaží badatelé našemu chápání zpřístupnit.
V této souvislosti je třeba si připomenout ještě jeden u nás zapomínaný fakt. Totiž že ve čtyřicátých létech minulého století se v Čechách objevila koncepce prostorové biologie profesora Herčíka. Profesor MUDr. RNDr. Ferdinand Herčík, DrSc. (1905-1966), biolog a biofyzik, je znám jako zakladatel československé radiobiologie, zakladatel a první ředitel Biofyzikálního ústavu ČSAV v Brně, v letech 1949-1950 děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Prof. Herčík se věnoval mimo jiné i výzkumu účinků záření na buňku a organismus (odtud také jeho členství ve Vědeckém výboru OSN pro zkoumání účinků záření, či funkce místopředsedy rady guvernérů v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni).
V jedné ze svých publikací prof. Herčík mluví o tom, jak jej na tuto myšlenku přivedl významný český matematik profesor Otakar Borůvka (1899-1995), který se zabýval matematickou analýzou, diferenciální geometrií, v algebře vybudoval teorii rozkladů a po 2. světové válce založil moderní školu diferenciálních rovnic. Je také považován za objevitele prvního a v jistém smyslu dodnes nejlepšího algoritmu pro nalezení minimální kostry konečného souvislého grafu, publikovaného v roce 1926. Herčík svoje setkání s Borůvkou a vznik představ o prostorové biologii popisuje těmito slovy: „Jednou jsem se setkal s matematikem profesorem O. Borůvkou, který jen tak mezi řečí se zmínil, že má svou čtyřrozměrnou teorii života. Dal jsem si ji od něho vyložit a viděl jsem, že je zde slibná perspektiva k dalším úvahám. Sešli jsme se potom ještě mnohokrát, přepracovali ji společně na širokou základnu biologickou a uveřejnili v odborném tisku.“
V jejich prvním článku nazvaném Prostorový model života (Sborník lékařský, 1943) odborné veřejnosti objasňují svoje úvahy spočívající na předpokladu, že organismy představují čtyřrozměrné útvary, zasahující do námi vnímaného trojrozměrného prostoru. Článek vzbudil značný zájem jak v odborných kruzích, tak mezi laiky, proto se Borůvka s Herčíkem rozhodli pojednat nastolené téma i před širší veřejností, načež roku 1944 vznikl článek Čtyřrozměrný model života (Věda a život, 1944), který je stručnějším pojednáním dané problematiky. Nutno zde podotknout, že v následných ohlasech Borůvka, jak sám říká, obdržel dopisy „od dvou profesorů matematiky z Karlovy university, a to od prof. Hlavatého a prof. Kösslera, kteří mně sdělili, že se sami také podobnými myšlenkami zabývali a dospěli k úsudkům podobným, jaké jsem uvedl ve svém modelu.“
Profesor Miloš Kössler (1884-1961) působil na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity, věnoval se teorii analytických funkcí a teorii čísel, byl děkanem přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity, předsedou JČMF, členem korespondentem ČSAV. Profesor Václav Hlavatý (1894-1969), jehož jméno dnes nese knihovna v pražském Karlíně, byl profesorem geometrie a filozofie matematiky Karlovy univerzity, od roku 1948 působil na matematickém institutu na Indiana University v Bloomingtonu, kde se věnoval diferenciální a algebraické geometrii a obecné teorii relativity, přičemž také spolupracoval s Albertem Einsteinem.
Je pravda, že téma čtyřrozměrného prostoru mnohdy laikům připadá příliš komplikované a neuchopitelné. Ostatně i francouzský matematik, fyzik a astronom Jules Henri Poincaré, který se touto problematikou zabýval, svého času prohlásil: „Jestliže někdo zasvětí celý svůj život geometrii čtyřrozměrného prostoru, dovede si snad posléze čtyřrozměrný prostor i představit.“ Ovšem dobře zpracované téma čtvrtého prostorového rozměru, formou přístupnou laické veřejnosti, přináší i u nás vydaná kniha Hyperprostor, jejímž autorem je Michio Kaku (Dokořán, Praha, 2008, překlad Petr a Dagmar Libovi). Prof. Kaku, který se kromě vědecké práce a pedagogické činnosti věnuje i popularizaci vědy, léta 1890–1910 považuje za zlatý věk čtvrtého rozměru. Byla to doba, kdy myšlenky pocházející od Gausse a Riemanna pronikaly do literárních kruhů, do avantgardy i do uvažování široké veřejnosti a ovlivnily trendy v umění, literatuře i filozofii. Na jedné straně seriózní vědci tohoto vývoje litovali, protože Reimannovy přesné výsledky byly zataženy do bulvárního tisku. Na druhé straně však novinové články měly i kladnou stránku, neboť zpřístupnily pokroky matematiky široké veřejnosti.
Za pouhou odezvu popularizace čtvrtého rozměru pak bývá označována i hypotéza či spíše koncepce prostorové biologie. Ovšem ta se na akademické půdě objevila díky renomovaným vědcům. Přičemž zřejmě předběhli, jak se u nás říká, svoji dobu. A tak dnes, kdy se kvantová fyzika, pronikající do celé řady vědních oborů, při detailních popisech přírodních jevů často neobejde bez vícerozměrného prostoru, by nebylo nikterak od věci se nad Herčíkovým modelem života alespoň zamyslet.
Možná pak některé z dnešních badatelů jejich úvahy dovedou k závěru, že tak jako Riemannova zeta-hypotéza patří k nevyřešeným problémům současné matematiky, reprezentuje Herčíkův čtyřrozměrný model života jeden z dosud nevyřešených problémů současné biologie.
Post scriptum
Samozřejmě se tu nabízí kruciální otázka: jak že ta čtvrtá dimenze, ve které žijeme, vlastně vypadá? Tož zjednodušená cesta ke čtvrté dimenzi údajně vede přes pravidelné mnohostěny zvané platónská tělesa a hyperkrychli. Pokud snad zjistíte, že vás ani tato cesta k cíli nedovede, nezoufejte, nejste v tom sami. Neboť existenci čtvrté prostorové dimenze sice můžeme pochopit, ale sáhnout si na ni nemůžeme. Ba ani vidět či slyšet v přístrojích ji zatím nelze, neboť žádný z vědeckých týmů ji dosud zpřístupnit našim smyslům nedokázal. Ale jak se i na tomto videu s názornými ukázkami říká, každý vědecký průlom potřeboval čas:
Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora