Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Německá válka

diskuse (3)
Kniha Německá válka od Nicholase Stargardta je asi nejrozsáhlejším dílem literatury faktu o druhé světové válce, které jsem kdy přečetl. Pokud odečteme fotografie, poznámkový aparát a seznam zmíněných osobností na konci knihy, stále zbývá přes 500 stran čtení.

Kniha Německá válka od Nicholase Stargardta je asi nejrozsáhlejším dílem literatury faktu o druhé světové válce, které jsem kdy přečetl. Pokud odečteme fotografie, poznámkový aparát a seznam zmíněných osobností na konci knihy, stále zbývá přes 500 stran čtení. A to velmi záživného a přesto plného zajímavých faktů. Nudit se prostě nebudete.

Autor knihy je renomovaným historikem a německými dějinami se zabývá dlouhodobě. Je to znát, jeho kniha velmi nenásilným způsobem (a přesto velmi seriozně a nebojím se napsat vědecky) seznamuje čtenáře s pohledem Němců na válku. Koncept, kdy se obeznamujeme s fakty a reáliemi prostřednictvím několika víceméně běžných občanů Říše, se mi moc líbí. Dopisy domů, zápisky vojáků, pohled žen, co zůstaly doma – to vše je společně s faktografií namixováno do velmi cenného pohledu do hlav těch, kteří vlastně ani nevěděli, proč se bojuje. Ale pozor, nejde jen o autentické zápisky a myšlenky běžných Němců, ty tvojí jen jednu část obsahu. Ty další části, ve kterých nebyl autor pouhým editorem, jsou neméně dobré.

Propaganda, média, pohled církve a nacistických pohlavárů samotných, to vše jsou další podstatné části knihy, které utvářejí celkový dojem. Autor se na válku dívá z mnoha pohledů a snaží se jí vysvětlovat slovy různých a různě smýšlejících lidí. Jejich příběhy mu pomáhají vyprávět příběh války poměrně netradičně.

Německá válka

V knize vidím tři základní roviny – jednak je to běžný přístup, tedy popis kdy a kde se co stalo. Tato rovina nepřevládá, spíš jenom doplňuje autorovo seznamování čtenáře s tím, jak tehdy vypadal běžný život, ať už na frontě, nebo v zázemí a dává knize „štábní kulturu“ a systém, bez kterého by to nešlo. Právě poutavé vyprávění (zde se autor může nejvíce předvést) je druhou rovinou, která by bez sestavování střípků životů jedinců nemělo šťávu. A rovina, které mě osobně nejvíc zaujala a donutila mě dělat si poznámky – nenápadné akcentování obecně méně známých faktů, nejrůznější zajímavá srovnání. Myslím si, že tato část tak trochu boří zavedené mýty a uvádí je na pravou míru.

Nicholas Stargardt to se čtenářem umí. To, že má skvělou znalost historie a umí psát, je samozřejmé. Stejně tak je třeba vysoce hodnotit jeho práci s archivy. To by ale k připoutání čtenáře k mnoha stovkám stran jeho knihy nemuselo stačit. Výše jsem zmínil tři roviny, které jsem v knize identifikoval. Myslím si, že každá z rovin je určena trochu jinému čtenáři a tím pádem se počet potenciálních zájemců o toto dílo může docela slušně rozšířit. Každý čtenář si tam najde to své. A uznejte sami, že tuto možnost čtenáři literatury faktu od autorů často nedostávají.

Já osobně bych asi nečetl holá fakta o druhé světové válce – co se kdy a kde stalo. A asi bych nebyl sám. Když se mi ale dostala do ruky kniha Německá válka, po pár stránkách mi došlo, že mám v před sebou trochu něco jiného. Zpočátku mi vadilo, že jsem se neorientoval v hrdinech, kteří byli zmiňováni nebo citováni. Postupem času jsem si na ty hlavní zvykl a jejich příběh sledoval a ty méně často vzpomínané jsem bral jako nenásilné rozšíření, které jejich prostřednictvím znamenalo další pohledy na věc.

Nečekal jsem, že se z knihy dozvím, co si o válce Němci mysleli. Tedy všichni Němci, názory několika vybraných v knize zazněly. To jistě ani nejde. Dozvěděl jsem se, jak se měnila nálada a pohled na válku a zda se Němci ptali, proč se vlastně válčí. Autor se věnoval také tomu, zda Němci věděli o holokaustu a vraždění, o zvěrstvech, která se děla. Sledoval, co psali domů ti, kteří viděli utrpení lidí na východní frontě. Popsal, jak fungovala cenzura a vlastně i sebecenzura lidí, kteří viděli to, na co nikdy nezapomenou. A také sledoval změny nálad ve společnosti a to, na koho bylo sváděno nejdříve zatažení země do války a poté třeba ničivé bombardování německých měst. Názor, že letecké útoky na Hamburk a další průmyslová centra (celkem zahynulo asi 800 000 německých civilistů) byly odvetou za holokaust (tedy vraždění Židů po milionech) nebyl ojedinělý. A z toho také plynou odpovědi na jednu ze zásadních otázek – byl holokaust v Německu opravdu tak neznámou a téměř tajnou záležitostí?

Německá válka je podle názoru recenzentů z tábora odborníků mimořádnou knihou a já musím souhlasit. Zájemce, který se chce dozvědět o německé situaci něco víc, než jen data a jména nacistických vůdců, by měl zpozornět. Je sice potřeba mít alespoň základní přehled o tom, co se tehdy dělo, ale žádnou další speciální průpravu mít nemusí. Myslím si, že si to užije jak laik, tak třeba historik.

Já osobně nejvíc kvituji ony zmíněné zajímavosti, kterých je v knize spousta. Jde o informace typu „v Německu během války zahynulo více psychicky nemocných než Židů“ a podobně. Právě podobné drobnosti, které čtenáře vytrhnou z děje a donutí ho přemýšlet a zapisovat si do poznámek, jsou pro mě na této knize nejcennější.

Ten, kdo se o druhou světovou válku zajímá detailněji, by si tuto knihu neměl nechat ujít. Poskytne mu ucelený pohled věc, a to z mnoha úhlů pohledu. Myslím, že se nikdy nepřestaneme ptát, proč se stalo to, co se stalo a definitivní odpověď nikdo a nikdy nenalezne. Abychom se ale mohli ptát na takovéto zásadní otázky, musíme toho hodně vědět. A Nicholas Stargardt je jedním z autorů, jehož kniha je cenný podkladem, který je třeba prostudovat před kladením otázek.

Knihu Německá válka k recenzi poskytlo nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta

Převzato z Historieblog.cz se souhlasem autora.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Registrovaný republikán a oceněný student dosud bez škraloupu, v armádě nesloužil. Tak by se dal...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Nizozemská atletka Femke Bolová jako druhá žena v historii zaběhla 400 metrů překážek pod 51...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v královské patnácté etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz