Neděle 20. dubna 2025, svátek má Marcela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (68)

diskuse (0)

Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské. Zkusíme některé z nich připomenout, byť trochu na přeskáčku. Lékaři patřili i v minulosti k všestranně vzdělaným lidem, kteří nezřídka vynikli v mnoha jiných oborech. Byli spisovateli, hudebníky, cestovateli, archeology, botaniky či dokonce i úspěšnými profesionálními vojáky. Většinou vynikli také proto, že byli nejen odvážní, ale i zdravě sebevědomí. Někteří byli také vynikajícími lékaři, avšak upadli v zapomenutí. Někteří upadnout do zapomenutí měli, nebo se o nich málo ví. Ovšem nikoli jejich vlastní vinou. A zajímavé jsou i okolnosti jejich vzdělávání i kariérních postupů. Neschází také jejich životní epizody přímo dobrodružné.

lékaři 68 1

Jan Nepomuk Eiselt (1805-1868) byl sice rodem Pražák, avšak krátce po promoci na pražské lékařské fakultě v roce 1825 rodné město opustil a na delší dobu své lékařské kariéry se usadil v královském věnném městě Poličce jako městský fyzik (hygienik). Úžasné město. Od roku 1305 věnné město českých královen. Pevné městské hradby. Jenže v roce 1613 ničivý požár, v roce 1845 další. Avšak město žilo. V roce 1890 se zde narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů (1890-1959), ale dávno předtím barokní sochař Jiří František Pacák (1670-1742) a také spisovatelka Tereza Nováková (1853-1912). Nu, a mezitím se zde mihnul doktor Eiselt. Potkal se také s úžasným místním rodákem Josefem Františkem Doubkem (1807-1882), neuvěřitelným vlastencem a mecenášem. Tento člověk v Poličce vytvořil vzorový velkostatek (pivovary, sladovny, lihovar) a mlýn, který mlel ruské obilí a takto vzniklou mouku exportoval do řady evropských zemí. Založil také hnědouhelné doly na Mostecku.

Doktor Eiselt v letech 1830-1836 se zde také mimo jiné zamiloval do Kateřiny, dcery místního kupce Lamače a Bůh jim popřál po roce syna Jana Bohumila. V Poličce mimo jiné založil malou nemocnici a po požáru města v roce 1845 vydal svým nákladem publikaci o historii Poličky před a po požáru. Výnos z vydání této velice zajímavé knihy (na dalším snímku požár Poličky v roce 1845) určil ve prospěch pohořelých. Jak je obvyklé v našich zeměpisných šířkách, není v portálu obce jmenován mezi význačnými osobnostmi, byť byl jedním z prvních čestných občanů města. Svět tak odplácí. Na snímku požár v Poličce 1845.

lékaři 68 2

Posléze pracoval jako krajský fyzik v Táboře, v Jičíně a v Hradci Králové. Všude se zajímal o společenský život, zakládal ochotnické divadelní soubory, věnoval se botanice a lázeňským výzkumům. Byl přispěvatelem pražského přírodovědeckého spolku Lotos a publikoval v něm řadu přírodovědných i medicínských statí.

lékaři 68 3

Jan Nepomuk Eiselt je vzpomínán nejen jako lékař, ale také jako přírodovědec, spisovatel a místní historik. V době jeho posledního lékařského působení v Hradci Králové zpracoval dějiny tohoto města, v nichž značnou část věnoval historii místních literárních spolků. Měl věru o čem psát. V Táboře i v Poličce se zasloužil o vznik městského divadla a svůj zájem věnoval i historii místních minerálních pramenů. Měl to svůj smysl.

lékaři 68 4

V roce 1831 se v rodině poličského lékaře narodil syn Jan Bohumil Eiselt (1831-1908). Stal se dle otcova přání postupně chirurgem, patologem a porodníkem. Má jedno úžasné prvenství. Stal se prvním česky přednášejícím profesorem lékařské fakulty v Praze a po své habilitaci přednášel výhradně česky. Inu, tatínkův vliv.

Málo jest známo, že v roce 1862 založil první lékařský vědecký časopis s názvem „Časopis českých lékařů“ a byl prvním vědeckým redaktorem tohoto časopisu. Považoval za vhodné a nutné, aby svým následovníkům zanechal nějaké odkazy. V roce 1878 vydal první sešit „Odborné Pathologie a Therapie“, vydal prvních pět dílů a ten poslední zůstal nedokončen. Stal se v roce 1871 zakladatelem „první české interní kliniky“ v dnešní Všeobecné nemocnici v Praze, ale také členem „Královské společnosti nauk“ a dalších vrcholných vědeckých institucí Evropy. V roce 1908 vyšly Eiseltovy paměti pod názvem „O vzniku a začátcích české lékařské kliniky“.

V roce 1908 vyšly jeho paměti pod názvem „O vzniku a začátcích české lékařské kliniky“.

Příště: MUDr. Rudolf Richard Eiselt

Jan Kovanic
19. 4. 2025

Vyjíždíme ze Slunečné - já, přítelkyně Karla a její navigace Erika.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Gita Zbavitelová
19. 4. 2025

Stále víc Izraelců pochybuje, že vláda dosáhne propuštění rukojmích.

Tomáš Procházka
19. 4. 2025

Ukrajina zoufale potřebuje další vojáky.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

mul Matyáš Müller
20. 4. 2025

Zemřel horolezec Jan Červinka, který patřil k účastníkům důležitých národních a státních expedic do...

Lidovky.cz
20. 4. 2025

Semifinále s favorizovanými Američankami těsně nezvládly, na domácím světovém šampionátu hrají o...

Břetislav Tureček
20. 4. 2025

Po dlouhých deseti letech se opět rozjely rozhovory mezi Washingtonem a Teheránem, jejichž cílem je...

kh Kateřina Havlická
20. 4. 2025

Když vědci v roce 1913 objevili v srdci Amazonie královskou pevnost Príncipe da Beira z 18....

fred Alfred Hostička
20. 4. 2025

Čínští vědci úspěšně testují bombu na bázi vodíku, která dokáže i bez použití jaderné nálože...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz