FEJETON: Vlna blbosti
UFO už baví jen málokoho, takže bylo nutno přijít s něčím novým. HAARP je zkratka pro High Frequency Active Auroral Research Program. Na rozdíl od UFO to je reálně existující věc, tedy je to složité technické zařízení, vybudované na Aljašce v lesích severně od města Gakona. Za čtvrt miliardy dolarů zde stojí radarové středisko, zkoumající procesy ve vysokých vrstvách atmosféry. Výzkumy jsou důležité pro další vývoj komunikací a navigačních systémů.
Ale jakmile má něco antény a je to oplocené a financovali to vojáci (HAARP všechny tři parametry naplňuje), budí to podezření. Takže vlna tsunami ještě nevzala zpátečku a už se našli lidé, kteří ukázali prstem na Aljašku a obvinili Američany, že pomocí radarů HAARP posunuli zemské desky. Přitom to neříkají jen pábitelé a bloggeři. První fámy kolem HAARP se datují už z roku 1995, tedy z doby, kdy zařízení snad ještě nebylo zkolaudované. V roce 2002 ruská Státní duma vydala prohlášení, kde se praví: „Spojené státy vytváří nové integrální geofyzikální zbraně, které mohou ovlivnit médium nejbližšího okolí Země prostřednictvím vysokofrekvenčních radiových vln. Důležitost tohoto kvalitativního skoku může být srovnávána s přechodem od chladné oceli v střelné zbraně, od konvenčních zbraní k jaderným. Tento nový typ zbraní se od těch předchozích typů liší v tom, že médium blízkého okolí Země se najednou stává předmět přímého vlivu a jeho součástí.“
Ono to má racionální podklad. Odhaduje se, že kdyby výkon HAARP se soustředil na jediný bod na obloze, bylo by možno využít energie rozptýlené v ionosféře a původní výkon antén by se zesílil na výkon 3,6 miliard wattů. Nikola Tesla, jedna z nejtajemnějších postav moderní vědy, navrhoval zařízení na podobném principu už skoro před sto lety. Hrají si Američané s HAARPem a posouvají jeho prostřednictvím zemské desky?
Konspirátoři věří, že ano. My skeptici věříme, že nikoli. Míra iracionality je v obou postojích stejná. Konspirační teorie se zakládají na apriorní nedůvěře ve slušnost a dobrou vůli vládních struktur. Moje skepse leží na přesvědčení, že „by to oni neudělali“. Svoji tezi nemohu dokázat, stejně jako představitelé opačného tábora nemohou dokázat, že za tsunami může HAARP.
Nicméně o jakousi racionální berličku se přece jen opírám. Známe z minulosti případy a příklady rozmanitých fantaskních systémů a projektů. O tajemných pokusech Hitlerovy říše se píší tlusté knihy. Všechno to byly projekty právem náležející do oblasti Mašíblu. Co všechno se vyzkoušelo v období studené války, do kolika slepých uliček vešli výzkumníci z obou táborů! Jakmile má něco na sobě nádech zázračnosti, budí to ve mně nedůvěru.
Skutečnost je příšerně a studeně prostá a nefantaskní.
LN, 11.4.2011