17.10.2021 | Svátek má Hedvika


EKOLOGIE: Přežili jsme dobu ledovou

18.3.2008

Nevšimli jste si? Já bohužel také ne, až do té chvíle, než se mi dostala do ruky knížka Al Gore Nepříjemná pravda. Graf na stránce 63 mi vyrazil dech – skoro tisíc let byla průměrná teplota na severní polokouli pod bodem mrazu. Teprve nedávno se vše změnilo k lepšímu. Při tom se však něco stalo s teploměry – ve stejnou dobu mohly ukazovat teplotu pod nulou i nad nulou. Alespoň tak je to v grafu nakresleno.

Asi namítnete, že jde o tiskovou chybu (graf se z neznámého důvodu opakuje v trochu jiné podobě i na následující stránce), ale při dalším listování v knížce jsem nalezl na straně 67 další graf, který ukazuje hrůznou budoucnost. Křivka kysličníku uhličitého kopíruje křivku teploty, nakonec však strmě stoupá. Kdyby byla teplota závislá na obsahu kysličníku uhličitého v atmosféře, muselo by tedy dnes být tepleji, než pozorujeme. První vysvětlení – současně s teplotou stoupá i obsah kysličníku uhličitého. Druhé vysvětlení – kysličník uhličitý zabraňuje nastupujícímu výraznému ochlazení. Doba ledová se vrací!

Knížka je to zajisté velice hodnotná, když ji dotovalo Ministerstvo životního prostředí s úmyslem dodat do školních knihoven. Já ji sice považuji za sbírku chyb, lží a dogmatických tvrzení, ale co je názor prostého občana proti takovým expertům?

Poznámka na okraj: Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) je skvělou ukázkou moderní kolektivní práce výpočtu vývoje klimatu. Věda však vyžaduje v případech, kdy je to možné, experiment. Dokud nebude možné zpětně vypočítat klima v minulosti a srovnat výsledky se skutečností, nelze brát vážně prognózy do budoucnosti.

Graf ze strany 63: http://realita.nazory.cz/Al-Gore/Al_Gore.jpg
Graf ze strany 67: http://realita.nazory.cz/Al-Gore/Al%20Gore2.jpg

Převzato se souhlasem autora z jeho blogu na kareldrabek.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.