26.4.2024 | Svátek má Oto


EKOLOGIE: Farmář s genem pokrytectví

24.9.2008

Aktivisté Greenpeace před pár dny pořádali přednášku kanadského farmáře Percyho Schmeisera. "Percy vysévá řepku," psali v pozvánce. "Jaké je však jeho překvapení, když na něj firma Monsanto podává žalobu. Viní ho, že načerno pěstoval geneticky modifikovanou (GM) řepku, na kterou má tato firma patent. Percy se brání – GM řepku nikdy nekupoval ani nepěstoval!"

Na první pohled je to dojemný příběh lokálního farmáře, jehož "připravila o živobytí" hamižná nadnárodní korporace. Jeho pole "kontaminovaly" ďábelské rostliny a "MonSatan" (jak Greenpeace přezdívají jejich tvůrci) pak Schmeisera soudně zničil. Pokud si ale o případu dohledáte základní informace (zde nebo zde),  zjistíte, že je to jen dovedně vyfabulovaná pohádka.

Schmeiser se u soudu bránil, že prý vůbec nevěděl, že GM řepku pěstuje. Jenže podle testů nešlo o pár rostlinek, které by teoreticky mohly vzniknout díky přenosu pylu ze sousedních polí. GM řepky bylo na Schmeiserově poli až 95 %, takže náhodnou kontaminaci vědci vyloučili. Nejpravděpodobnější je, že farmář semena prostě koupil na černém trhu. Pod tlakem důkazů si později "vzpomněl", že pár rostlinek GM řepky za svém pozemku objevil už rok předtím, než byl odhalen jako nelegální pěstitel. Její semena si schoval a na jaře je znovu vysel. Přesně tedy věděl, co pěstuje a taky proč to pěstuje (GM řepka je výhodná pro farmáře i pro přírodu, protože se nemusí tolik stříkat jedovatými herbicidy). Jenže pak to prasklo.

Dnes je z Percyho Schmeisera jeden z nejznámějších světových odpůrců GM rostlin. Stal se jím ale až poté, co prohrál u soudů všech instancí, které ho usvědčily ze zneužívání cizího duševního vlastnictví. Je to stejně pokrytecké, jako kdybyste dostali mastnou pokutu za softwarové pirátství a obratem začali objíždět svět s přednáškami proti "zločincům" z Microsoftu.

Ve světě je příběh přistiženého kanadského zlodějíčka už notně obehraná deska. Proč ho Greenpeace do Česka přivezli právě teď? Pečlivé načasování je zřejmě součástí "neutralizační" PR kampaně. V půlce srpna totiž domácí tisk zveřejnil výsledky zemědělského družstva Mořina, které dokazují, že přechod na GM plodiny se českým farmářům vyplatí. GM kukuřice má v našich podmínkách až o třetinu vyšší výnosy a pěstitel navíc ušetří až 1500 korun na hektar za postřiky. To jsou "tvrdá data", na kterých Schmeiserovy pohádky nic nezmění.

V rozhovoru, který loni v létě uveřejnil český týdeník Euro, Schmeiser emotivně varoval, že pojídání GM potravin prý poškozuje zdraví. "Dokonce i samo Monsanto přiznává, že se jejich produkty dostanou s potravou do lidského těla," řekl. "A je jedno, jak mutantní potraviny připravíte – ať už je vaříte, pečete či smažíte. Krevní oběh zanese částice všude. Jak výzkum napovídá, nebezpečí to představuje pro všechny věkové kategorie. U mladých je zvýšené riziko rakoviny, u starších snížená imunita. K tomu se přidávají problémy s ledvinami, vyrážky a podobně. I kolem sebe, mezi přáteli a v jejich rodinách, zaznamenávám výskyt chorob kdysi skoro neznámých. Zvýšil se například počet případů rakoviny prsou a prostaty."

Vyděsilo vás to? Realita někdy žertuje. Jen tři dny po Schmeiserově pražské přednášce zveřejnila Evropská komise vědeckou studii, podle níž neexistují žádné důkazy, že by GM potraviny jakkoli škodily zdraví. Tato studie potvrdila dřívější závěry Světové zdravotnické organizace a a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, stejně jako zkušenosti z USA, kde stamiliony lidí GM potraviny konzumují už déle než deset let. Žádný vzrůst výskytu nemocí nebyl nikdy prokázán.

Že by snad "MonSatan" podplatil úplně všechny, kdo mají hlídat naše zdraví? Skutečnost bude nejspíš mnohem méně paranoidní: Schmeiserův případ obrací naruby známé české heslo. Dokazuje, že "Kdo krade, ten lže".

(Psáno pro Týden a Neviditelného psa)