23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


ASTRONOMIE: Zítra extrémně blízké setkání dvou planet

26.8.2016

Není na programu konec světa? Konjunkce vždy vzbuzovaly pozornost a ta sobotní bude skutečně extrémní.

V sobotu 27. srpna si dvě nejjasnější planety dají společné rande. Venuše a Jupiter budou extrémně blízko sebe. Samozřejmě pouze na pozemské obloze.

jup-ven 1

Zdroj: Stellarium

Jak blízko? Ve 22:31 světového času (u nás 28. srpna v 00:31) bude úhlová vzdálenost mezi oběma planetami pouhé 4 obloukové minuty! Pro srovnání: úhlová velikost Měsíce v úplňku je cca 30 minut neboli 0,5 stupně.

Konjunkce Jupiteru a Venuše nejsou vzácné. Dochází k nim velmi zhruba jednou ročně. Takto blízké setkání je ale už samozřejmě vzácnější. K dalšímu podobnému dojde v listopadu 2065. Konjunkce jasných planet (i když spíše Jupiteru a Saturnu) byla patrně slavnouBetlémskou hvězdou.

jup-ven 2

Pozice planet nad západním obzorem. Zdroj: Stellarium

Jak pozorovat?

Bohužel v době, kdy dojde k nejtěsnějšími přiblížení, budou už obě planety hluboko pod našim obzorem. Budeme se tak muset na obě planety podívat o něco dříve a i tak to bude docela těžké. Slunce zapadá pár minut před 20. hodinou a Jupiter s Venuší zapadnou o necelou hodinu později. Chce to tedy dobrý výhled na západ.

Tip: Již v malém hvězdářském dalekohledu za pár tisíc uvidíte fáze Venuše a čtyři největší Jupiterovy měsíce.

www.exoplanety.czSOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.