Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZNALOSTI: Úskalí složitosti

Pravěký člověk žil v jednoduché struktuře společnosti. Muži lovili zvěř a ženy v jeskyních udržovali oheň, vařily a staraly se o děti. Případně sbíraly v okolí plody. Později přibyli nosiči vody či dřeva. Každá tato oblast byla životně důležitá pro přežití. Přechodem na zemědělství společnost zbohatla možností tvoření zásob a začala se dále strukturovat. K pěstování rostlin a zvířat byly potřeba různé nástroje, stavěla se stálá obydlí, začaly se zpracovávat kovy, tkát textilie. Ti bohatší vládli a ti chudší pracovali. Se vznikem měst nastal zlatý věk řemesel a prohlubovala se specializace. Vznik peněz nesmírně podpořil obchod. Stále však tato složitější činnost směřovala k předmětům životní potřeby a umožňovala život snadnější a efektivnější.

Pak však vznikly intelektuální elity. Ty, financované bohatou vrstvou, už nevymýšlely věci, ale ideje. Základy nových výrobních postupů, ale začaly též zkoumat přírodu a podstatu všeho. Vznikla filozofie, pramáti všech věd. Tihle lidé už nemuseli pracovat jako ostatní a protože to byli moudří lidé, měl je lid v úctě. Ne, že by jen filozofovali, občas vymysleli i něco praktického, jako kladku, Archimedův šroub a další. Zjistili i že, součet čtverců nad přeponami se rovná čtverci nad odvěsnou a další poučky, které nám dodnes slouží. Postupně položili základ našich věd a výsledky vědy nesmírně zrychlily vývoj společnosti. Nejen, že se lépe žilo, ale také se snadněji válčilo.

Sílu svalů a zvířat nahradily stroje a přišel věk páry, pak i benzinu a elektroniky. Lidé se nesmírně specializovali. Jen se podívejte, kolik rozličných profesí žije kolem vás. Člověk je od přírody líný a tak se stěhuje do měst, kde je více příležitostí k uživení a život je zde také snazší a bohatší.

Nastal kult vzdělání a skoro každý chtěl vysokoškolský diplom. Proto zavedli i kratší bakalářské studium. A lidé se začali dělit na ty dobré a ty, kteří na to mají papír. Nejlépe to ilustruje starý vtip, jak se baví dva muži. „Ty Karle, když si vzpomenu, jakej já jsem inženýr, tak se bojím jít k doktoru“.

Školství se rozrostlo do mnoha univerzitních oborů. Technických, přírodovědných i humanitních. Kromě vědy vzniklo i umění a dodnes se jim zabývá velké množství lidí. Ale také věci a vztahy kolem nás se za ta staletí značně zesložitily. Pluhu a ukování podkovy rozuměl každý, ale jak funguje televize, počítač či internet ví jen málokdo. Staly jsme se pouhými uživateli.

S bohatstvím společnosti se vyrojilo také neuvěřitelné množství studijních a výzkumných oborů. Vezměte si jen takovou antropologii – vědu o člověku. Je fyzická, kulturní, lingvistická, sociální, archeologická, folkloristická a možná i další. Studuje se estetika a genderové obory, orální historie. Můžete se stát etnomuzikologem. Vzniká otázka, zda společnost tohle vše skutečně potřebuje, zda nemá něco důležitějšího a do jaké míry ji to obohacuje.

Ale i věda si s námi zahrává. Na Harvardově univerzitě se udělovaly nevážné Ig Nobelovy ceny. Oceněn byl orientační smysl brouků hovniválů, pasti na teroristy pokoušející se o únos letadla i vědci polykající drobné hmyzožravce bez kousání. Francouzsko-nizozemský tým se pokusil přijít s odpovědí na otázku, proč se diskařům při závodech či tréninku motá hlava a kladivářům ne. Dvojice vědců z univerzity v anglickém Newcastlu zjistila, že pojmenované krávy dojí více než krávy bezejmenné. Tým vědců z bernské univerzity zkoumal, zda je nebezpečnější úder do hlavy prázdnou, nebo plnou pivní lahví.

Ano vědci dnes mohou zkoumat nejrůznější věci a peníze se na to najdou. Zkoumá se toho tolik, že se v tom už ani sami vědci nevyznají. Vědci napříč obory se už nedomluví a tak co objeví jeden, často nemůže sloužit jinému. Ani v jednom oboru jako třeba fyzika nikdo nerozumí všemu. Částicový fyzik neporozumí návrhu integrovaného obvodu a naopak. Obory se osamostatnily a pomalu se blíží teoretickým limitám znát vše o ničem a nic o všem.

Jistě, chceme-li hlouběji poznávat tajemství přírody a vesmíru, musíme záběr rozšiřovat. Jen aby se nám to nevymklo z ruky a neutopili jsme se v tom. S každými novými poznatky totiž často zjišťujeme, že je za nimi ještě mnohem více neznámého, než jsme si představovali. A tak se nám cíl vlastně neustále vzdaluje. A to vzdalování, jako by se zrychlovalo, podobně jako vesmír kolem nás. Ale absolutní poznání je jen krásný cíl a sen. Každou generaci vždy naštěstí uspokojí úroveň poznání, které dosáhne. I tak jim připadá fantastická.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Lidovky.cz, ČTK
15. 9. 2024

Extrémní počasí se zhoršuje v neděli i ve střední Evropě. V polském Dolnoslezském vojvodství se...

dyn Josef Dyntr
15. 9. 2024

Hasiči v neděli do dopoledních hodin zasahovali v Česku u více než tří tisíc událostí. Na většině...

stk Stanislav Kamenský, Rostislav Hányš, lem Lenka Muzikantová, ČTK
15. 9. 2024

Vytrvalé silné deště celou noc nadále zhoršovaly situaci na řekách v Olomouckém kraji. Hasiči jsou...

ČTK, Lidovky.cz
15. 9. 2024

Hanušovice na Šumpersku dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla...

Václav Hořejší
15. 9. 2024

V posledních týdnech přibývá pacientů nakažených koronavirem SARS-CoV-2 (nadále mu budu říkat...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz