7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

ZNALOSTI: Úskalí složitosti

Pravěký člověk žil v jednoduché struktuře společnosti. Muži lovili zvěř a ženy v jeskyních udržovali oheň, vařily a staraly se o děti. Případně sbíraly v okolí plody. Později přibyli nosiči vody či dřeva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 23.8.2022 19:04

Z hlediska historického vývoje to takový problém nebyl, protože ta vrstva elit byla ve společnosti vždycky velice a velice úzká.

Ono stačí si uvědomit, že u nás teprve Marie Terezie zavedla povinnou základní školní výuku - a taky gramotnost. I tak to šlo pomalu, ještě po počátku republiky uměla většina lidí s bídu pomalu číst a psat. Vlastně ještě za socíku u nás byly VŠ (a lepší SŠ s maturitou) skutečně výběrové pro mnohem menší počty studentů.

Tudíž onen zmíněný kult vzdělání, kdy každý musí mít VŠ, je u nás produktem zhruba posledních 20 let. Na Západě, zhruba o půl století delší Nicméně připomeňme že v UeSeJ kde je hej, si to VŠ studium musí studenti platit - jako vklad do své kariery).

Jenomže, už tam (na Západě celkově) vidí, že jen ten samotný titul jim kvalitní práci s velkým příjmem zaručit nemusí - a že jiní. modernější už vydělávají více a rychleji - třeba influenceři.

Takže není vyloučeno, že nás v budoucnosti čekají velké změny. Už dnes ty elity tvrdí, že pro budoucnost nejsou potřeba nějaké velké znalosti, ale jakási pružnost nebo co. Patrně tím myslí přecházení mezi různými stranami podle toho kdy je která ve vládě a rozdávají dotace ;-D

R. Polášek 23.8.2022 10:05

Já bych to s tou složitostí neviděl tak jednoduše.

Například u pravěkého člověka už bezesporu byly uvnitř tlupy velice složité společenské vztahy. ( Když už jsou poměrně složité společenské vztahy třeba v hejnu obyčejných slepic, o tlupě opic ani nemluvím)Pokud byla tlupa dostatečně početná neboli neživořila s velmi malým počtem lovců mužů a sběraček kořínků a plodů žen a následně netrpěla příbuzenskou degenerací. Který člověk patřil k VIP tlupy, zřejmě nejpřednější lovc a nejschopnější sběračka či tkadlena s právem na nejlepší kus potravy a kteří naopak byli jen pomocníci, ať už při lovu nebo při vyrývání kořínků. Plus k tomu vrchol té složitosti šaman tlupy. (Pokud se podařil)

Taky ukování podkovy nebo pluhu ve středověku není nijak jednoduchá věc. Stačí si uvědomit, že při tom je třeba znát nebo se trefit do správné metalurgie toho konkrétního kousku železa. Může to být poměrně jednoduché, pokud o tom člověk neví nic a jen zhruba použitým způsobem kopíruje svého učitele či mistra. Potom se ale do materiálové možnosti toho daného kusu železa trefí náhodou a jen zhruba, většinou produkuje průměrné výrobky a ojedinělé vynikající výrobky nedokáže zdůvodnit ani opakovat.:-( Nebo ten člověk je zvědavý a schopný, a tak pořád zkouší, pokusy si pamatuje a přemýšlí nad nimi. A potom po nějaké desítce let nabírání zkušeností třeba vytvoří špičkovou , ale složitou technologii. Třeba pro výrobu nožů a mečů damascénskou ocel, která byla nezávisle na sobě vyvinuta v raném středověku tuším araby a na japonských ostrovech zbrojíři samurajů.

J. David 23.8.2022 9:58

Jo, jo. Bejvával kdysi přirozený řád. Chlap lovil a ženská doma kojila oplégry a žvejkala kůže (spratky) chlapem ulovené. Dnes se baby cítí být světicemi typu Johanky z Arcu, když ne s mečem, alespoň hubou v parlamentech, nebo neziskovkách (viz dementní Gretchen Thurnberg, či Uršula von der Lejno v EK). Výčet těch ambiciósních sufražetek je přehršel. Nu, úskalí genderové složitosti.

L. Harvánek 23.8.2022 12:15

R^

F. Navrátil 23.8.2022 8:46

Jedná se o věčný koloběh civilizací. Vytvářením bohatství a specializací vznikne složitý společenský organismus. Ten se postupně dostane do stádia, kdy se sám hroutí. Pak už stačí nějaký impulz jako přírodní katastrofa, epidemie nebo útok nájezdníka a celý ten sofistikovaný systém se zhroutí. Z vědeckých výšin k motyce a z paláců k doškové chajdě. Současnost, to je jen čekání na takový impulz např. v podobě sluneční elektromagnetické bouře, která by vyřadila satelity a elektroniku.

D. Stirsky 23.8.2022 5:32

Prázdné mudrování.

M. Sláma 23.8.2022 1:25

... součet čtverců nad přeponami se rovná čtverci nad odvěsnou ... ;-D

P. Dvořák 23.8.2022 3:02

Důkaz toho, že více prázdných pivních lahví ležících na zemí je nebezpečnější, než úder do hlavy jednou plnou.

P. Adámek 23.8.2022 7:58

Třeba to je test, kdo si všimne...:-)

L. Harvánek 23.8.2022 12:17

Studium v Plzni přináší trapasy na NP

J. Joudová 23.8.2022 0:48

Asi jde úroveň vzdělání populace fakt do kopru. Kde by se jinak vzaly perly typu „ženy v jeskyních udržovali oheň“ nebo „součet čtverců nad přeponami se rovná čtverci nad odvěsnou“?

B. Liborek 23.8.2022 7:05

Přesně, pána si škrtám ze seznamu čitelných. A obsahově blábol o ničem.