Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZDRAVOTNICTVÍ: Nedostatek zubařů ještě chvíli potrvá

diskuse (32)
Lidé si často stěžují na dlouhé termíny u svého zubaře, hodiny strávené v čekárně ordinace či dokonce na odmítnutí zaregistrování u zubaře kvůli přeplněné kapacitě počtu jeho pacientů.

Stomatologie je skutečný problém, který se nepodaří jen tak brzy změnit. Tento problém zrál téměř deset let a víceméně nikdo nechtěl uvěřit, že k němu opravdu dojde. Na současném stavu se přitom podílely všechny zainteresované zdravotnické instituce. Demografické prognózy jsou zcela přesné a přispěl k tomu i rychlý vývoj medicíny. Doba, kdy zubaři se starším vybavením obstarali spoustu pacientů, je za námi. Dnes jsou procedury technologicky náročnější, lékaři tedy věnují pacientům daleko více času a nestihnou jich ošetřit tolik jako v minulosti. Také jsou lépe zaplaceni, takže odmítají pracovat (jako dříve) dvakrát tolik, než je běžná pracovní doba. Příčin je mnoho a navíc zdravotní pojišťovny, které byly v platební neschopnosti a neměly peníze na financování systému, nechtěly "pouštět" více peněz, takže se do systému nemohli dostat noví lékaři.

Stomatologickou kliniku ve Fakultní nemocnici Hradec Králové však trápí trochu jiný problém. Garantujeme na hradecké lékařské fakultě studium stomatologie, na čemž naše nemocnice silně prodělává. Úhrady za studenty, které nám proudí z ministerstva školství, jsou relativně malé, neboť stomatologičtí medici jsou velice drazí. V podstatě se musí učit přímo u křesla na živých pacientech a aby toto ošetření pro pacienty nebylo nepříjemné, nebo dokonce nebyli nějakým způsobem poškozeni, vyžaduje to zodpovědnou přípravu na různých trenažérech. Zejména je však nutný velmi zdatný dohled lékařů - seniorů, kteří ale tímto dozorem neprodukují pojištěnecké body a nemocnice tím pádem nedostane od pojišťovny zaplaceno tolik, kolik by zkušení lékaři vydělali, kdyby ošetřovali pacienty sami. Jak jsem již řekl, produkují pouze dohled, což nám pojišťovna nezaplatí. Kvůli nedostatku financí v této sféře se nám nedostávají peníze na nová křesla, nové učitele, nemáme ani možnost mít větší počet mediků. Toto vše se v současné době řeší, neboť se jedná o problém všech lékařských fakult, ovšem nezbytná systémová opatření se zatím stále nepřijímají. Naštěstí i do stomatologie začíná přece jen pomaličku natékat více peněz. Všechno to ale ještě pár let potrvá, proto stejně jako všichni stomatologové i já mohu jen doporučit, aby se lidé o své zuby lépe starali a snažili se řádnou a důkladnou prevencí svůj stav chrupu udržet co nejdéle v relativním pořádku .

Tak, jak se tento problém dlouho rodil, téměř tak dlouho ještě potrvá, než se vyřeší. Svůj díl odpovědnosti má i stomatologická společnost, v jejímž vedení jsou také zubní lékaři. Jen neradi si přiznávají, že do této sféry nechtějí pustit mnoho konkurence. Některé základní či určité preventivní úkony - učit čistit zuby a ošetřovat dásně, což je kritická záležitost v ústech - by mohli vykonávat lidé s nižším zdravotnickým vzděláním. Takový dentální hygienik by mohl při těchto úkonech zastat zubaře, a ušetřit tak jeho drahocenný čas k odbornému ošetření pacienta. Stomatologická komora však v tomto směru nenechala nižšímu zdravotnickému personálu příliš velký prostor, což je ostatně velkým problémem celé české medicíny a nejen stomatologie.

V Hradci Králové 5 . června 2008

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz