24.10.2020 | Svátek má Nina


ZDRAVOTNICTVÍ: Bitva o poplatky pro novorozence rozhodnuta

18.7.2008

Senátoři podpořili návrh zrušit pro novorozence poplatky u lékaře. Pokud zákon podepíše prezident Václav Klaus, rodiče by za ně mohli přestat platit v nejbližších dnech. Zrušení tohoto poplatku prosazovala především KDU-ČSL.

Sněmovna schválila novelu v červnu na základě dohody koalice, podle níž se mají zrušit poplatky pro novorozence, dárce orgánů, obyvatele ústavů a lidi, kterým léčbu nařídil soud. Podle zjištění ministerstva zdravotnictví poplatky fungují, omezily zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo na levných lécích a pětitisícový roční limit navíc chrání ty skutečně potřebné.

Parlamentní bitva o poplatky pro novorozence však byla rozhodnuta a je to výsledek, který je v tuto chvíli možná pro někoho politickým úspěchem. Poplatky ale přes veškerý mediální ohlas nejsou tím podstatným, co naše zdravotnictví opravdu trápí, i když děti a mladé rodiny tak nyní získávají malý bonus, který bude mít třeba symbolický propopulační efekt. Kdyby se však poplatky nenazývaly zjednodušeně regulačními, ale měly by název o něco lépe vystihující to, čím opravdu jsou, např. "poplatky regulační a drahotu zdravotnictví připomínající", neměla by opozice tak populistický argument, že matky a novorozenci nejsou regulovatelní. Pro nikoho není samozřejmě příjemné vydávat peníze za cokoliv, byť by to bylo i to nejpotřebnější. Matky či rodiny, které nejsou sociálně slabé, by prostě v klidu poplatky zaplatily, tak jak to dělá s pochopením, že zdravotnictví je opravdu drahé a potřebuje šetřit na nejtěžší stavy a nejvíce postižené, většina populace.

To podstatné, co v našem zdravotnictví skřípe a na co by se nyní měli politici soustředit, je jinde než v poplatcích, a je toho dost. Mediální sondy, ukazující na špatné poměry v péči o staré lidi a dlouhodobě nemocné, nevyváženou cenotvorbu ve zdravotnictví, velké přebytky peněz u zdravotních pojišťoven či dlouhé čekací doby na operace kloubů, jsou jen příklady toho, s čím se musejí pacienti i poskytovatelé péče doslova prát a co vytváří tolik stále kritizovanou neefektivitu systému.

16. 7. 2008

ředitel Fakultní nemocnice Hradec KrálovéAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.