Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZDRAVÍ: Povinné testy jako mega-trauma

diskuse (60)

Já vím, přátelé: pro vás, právě pro vás jsou povinné testy asi dávno denní chleba. No, spíš týdenní, takže jste si docela zvykli a dejme tomu pracujete v lomu nebo spíš někde v bankovnictví, nu, a nemukli jste ani, když vám váš nadřízený mile oznámil, že se budete podrobovat oněm procedurám. I zůstáváte pěkně pokorní, v pohodě; ale já na to zrovna dvakrát zvyklý nejsem, víte, a můj kamarád Filip Kačaba, tak ten už vůbec ne. - Pracuje u kterési bezpečnostní agentury a tuhle za mnou přišel. Povídá: „Od 9. března 2021 se musí podrobit těm zbytečným, pitomým, nic neřešícím testům i zaměstnanci agentur: člověče, mě to tak s-re.“

„Ani se ti nedivím. Fakticky je to protizákonné. Hele, Filipe, už ses někdy testoval?“

„Nikdy. Neviděl jsem k tomu žádnej důvod ani teď. Očkování, proč ne. Ale zjistit něco, co nechci vědět? Nebo zjistit, co tuším, a totiž, že jsem zdráv?“

„Ani já se ještě nikdy na tenhle covid netestoval,“ přiznal jsem. S tím jsme se rozešli, ale on prý okamžitě telefonoval své lékařce. Řekla mu: „Buď vás zneschopním, ale nanejvýš tak na tři měsíce, tohle asi znáte sám, anebo tam musíte jít, pokud nechcete přijít o práci. Jistě, je to určité vydírání ze strany firem i státu, jenže s tím nic nenaděláme. Sice to, vím, odporuje i zákonu o zdravotních službách, i Úmluvě o lidských právech, dokonce i občanskému zákoníku a zákoníku práce, ale je pandemie, že jo, a lidi umírají po tisících.“

Ó, jak ten můj kamarád řval. I na ni. Rozbil telefon, rozbil rádio, rozbil doma vlastní televizi, rozkopal na zahradě čerstvě zasazené macešky i skalničky i skalku. Zcela a bolestně totiž vnímal ono znásilňování, manipulaci a vydírání. Ale nakonec přece uznal, když se uklidnil, že je třeba „držet basu“ – s kolektivem – a nechce přece přijít o práci. „Už nemáme socialismus,“ podotkl sklesle. Jen jednoho dalšího chlapa znám, co se umí podobně rozčílit, a to je spisovatel Rada.

A Kačaba? Bylo mu testování i dál proti srsti a dobrovolně by se, jak už řečeno či naznačeno, zaručeně nikdy analyzovat nenechal. Ale přišel tam, říkal té paní v bílém skafandru „p-čo“, i když byl střízlivý, a chtěl potvrzení na papír už předem a bez testu. Odmítnuto. I dostal záchvat. Nic tam sice nerozbil, ale chtěl od nich svůj příchod zaplatit. Cestu tam i zpátky. A vůbec jako nejhorší mu připadalo, že to bude dál a dál a dál. Každý týden.

I já na to: „A co, Filipe? Musíš se pokořit. Ještě nejsi v penzi, takže to překousni. Oni jsou debilové, nikoli ty. A i slavný fyzik Hawking, budiž mu země lehká, přece řekl, že inteligence je i ve schopnosti se přizpůsobit. A to nejen inteligence termitů.“

Jenže Kačaba je pošuk a věčný stěžovatel. Bál se ukrutánsky, že mu něco strčí do zadku, takže se nakonec nepřizpůsobil a z práce jej skutečně „vylili“. A teď, chudák, musí psát pokleslé románky, aby neumřel hlady; ale žertuji, anžto právě sepisování románů je dnes už práce, při které hlady dost snadno umřít můžete. Och, Kačabo, och, Kačabo! Kdybys jen byl rozumnější. A chlap, jelikož pravý chlap, ten se přece ovládá. Anebo kdyby ses spokojil se svým invalidním důchodem! To bys pak nemusil takto trpět pod knutou totalitního státu; věru nemusel. A ani přizpůsobivá komunita, které jsi byl členem, by tě pak nevyhostila ze svých řad jako pouhé smítko, ty jeden zoufalče.

Ach, kam jsme to dospěli? Lidé dělají, co nechtějí, aby nepřišli o chleba, a zákon se kvůli tomu ohýbá bezstarostně. I Daniela Kovářová, má kolegyně v Obci a Středisku spisovatelů, má podobný názor. I mnozí další právníci, ale i dělníci. Jenže je to úplně jedno. A to, že je nedobrovolné testování zaměstnanců firmami nezákonné, nikoho nezajímá.

Snad jenom nějaký pan doktor práv Mazanec „tam nahoře“ tento ošemetný problém - po mnoha týdnech či měsících – rozlouskne. Třeba i nakonec uzná, že máme pravdu. Ale soud „nad námi“ si dává načas a koneckonců to třeba zachrání lidské životy.

Pokud se, ach, tedy daleko víc lidí nenakazí právě na oněch každotýdenních cestách na testování.

Ivo Fencl

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 pokračuje hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Polostátní energetická společnost ČEZ zahájila ve středu jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě...

kh Kateřina Havlická
24. 7. 2024

Komisař policie v americké Pensylvánii Christopher Paris během úterního slyšení v Kongresu...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

V pátek večer bude kvůli zahájení olympijských her vyhlášena nad Paříží a okolím bezletová zóna....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz