Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: Je to pravda?

Každý den jsme zavaleni množstvím tvrzení, hlášení, zpráv a informací. Věcný obsah, formulace i dikce řady z nich vyvolávají neodbytný dojem, že se jedná o záměrné šíření „jediné možné oficiální pravdy“, ale u některých můžeme mít pochybnosti, zda se jedná o jedinou oficiální pravdu, čistou pravdu (verum), nepravdu (falsum), polopravdu, omyl (error), či lež (mendacium). Není to nic nového a specifického pro dnešní dobu. 

Po tisíce let je pravda jedním z hlavních témat filozofie (epistemologie – teorie poznání), náboženství (Boží pravda je skutečnost definovaná Bohem, neboť člověk má možnost pravdu poznávat, ale není tím, kdo pravdu stanovuje. V tomto smyslu se vyjádřil Ježíš Kristus, když řekl: „Já jsem ta Cesta, Pravda i Život.“V české historii tuto myšlenku formuloval Mistr Jan Hus ve svém kázání „Hledej pravdu, prav pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do své smrti.“), práva a justice i věd (včetně dnes samostatné disciplíny formální logiky).

První teorie pravdy byla adekvační (korespondenční) teorie pravdy zastávaná Aristotelem a poté mnoha středověkými filosofy vnímajícími pravdu jako shodu mezi poznáním a skutečností. Toto pojetí lze ilustrovat citáty:

„Pravdivé je říci o něčem, co je, že to je, a o něčem, co není, že to není.“
Aristotelés (384 př. n. l. – 322 př. n. l.)

„Pravda je shoda skutečnosti s poznáním. (Veritas est adaequatio rei et intellectus.)“
Tomáš Akvinský, též Aquinatus, Aquinata (1225 – 1274)

Během času vykrystalizoval názor, že pravda může být absolutní (objektivní, neměnná), založená na faktech a důkazech a nezávislá na subjektu; a relativní (subjektivní), závislá na osobě a jejím pohledu. Princip relativní pravdy vysvětluje relativismus a kulturní relativismus, a lapidárně se jej snažil vyjádřit italský dramatik Luigi Pirandello v divadelní hře Každý má svou pravdu.

Pro své přežití potřebují lidé činit správná rozhodnutí, k čemuž potřebují znát pravdu. Ta je často bohužel prakticky nedostupná. Naše schopnosti popsat realitu jsou vzhledem k vyjadřovací schopnosti jazyka omezené, skutečnost neumíme dokonale změřit, při přenosu informací v prostoru a času dochází ke zkreslení, a proto si v reálném životě pomáháme nástroji, o kterých se domníváme, že umožňují se pravdě alespoň přiblížit. Jsou to:

- Konsenzus – určitá skupina lidí se dohodne na tom, co je pravda.
- Pravdu má náčelník – šéf, politická strana, Ústavní soud, Bible atd.
- Většinový názor – pravda bude to, čemu věří víc lidí.
- Pragmatismus – pravda se projeví jako úspěch praktických důsledků myšlenky (pravda je totožná s užitečností; co je užitečné, to je pravda).
- Pravdu lze vědecky dokázat – pravda je to, co bylo vědeckými metodami experimentálně potvrzeno.

Uvedené nástroje jsou bohužel zneužitelné, a ke zjištění pravdy vést nemusejí. Konsenzu lze dosáhnout manipulací, autoritu lze zkorumpovat, a většinový názor lze vytvořit uměle, jak naznačuje výrok „Stokrát opakovaná lež se stává pravdou“. Výrok je sice připisován Josephu Goebbelsovi, ale je velmi pravděpodobné, že Goebbels jen upravil již dříve existující výrok či přísloví.

Obdoba platí i v případě výroku „Polopravda je horší než lež“,přisuzovanému Michailu Sergejeviči Gorbačovi. Poznatek, že lež je rozeznatelná, zatímco část pravdy utvrzuje neznalého v tom, že je pravdivá i druhá, lživá půlka, byl formulován podstatně dříve. První autoritou, která tak učinila, byl asi italský dominikánský mnich a filozof Giordano Bruno, též Filippo Bruno, Nolan, Nolanus (1548 – 1600) výrokem „Není-li to pravda, je to velmi dobře vymyšleno“. Téměř ze současnosti je pak výrok německého právníka Hanse Krailsheimera (1888 – 1958): „Na polopravdách je nejnebezpečnější, že skoro vždy se věří té nesprávné polovině.“

Dokonce ani u démonizovaného výroku „Důvěřuj, ale prověřuj“ není prvním autorem tradovaný Josif Vissarionovič Džugašvili - Stalin, ale podobná formulace je již ve Starém zákonu (Daniel 3, 16-18), a později jej v různých modifikacích použilo více filozofů.

Je zjevné, že ideologové a demagogové mají téměř nekonečné možnosti, jak pravdu zkreslit ve svůj prospěch (i účelovou lží), což se přirozeně neustále děje. Tento princip vyjadřuje výrok, jehož autora se mi nepodařilo zjistit „Úspěšný člověk 1) ví, co chce, 2) ví, co nechce a 3) umí se podle toho zařídit.“

Poznatek to není povzbudivý, a tak se alespoň zkusme pobavit některými aforismy na téma pravda (u některých vás ale spíše zamrazí).

„Proč lhát, když stačí mluvit pravdu, aby ti stejně nikdo neuvěřil?“
Guy de Maupassant (1850 – 1893), francouzský spisovatel, představitel literárního realismu a naturalismu

„Pravda občas zvítězí, když jí přestane být.“
Stanislaw Jerzy Lec (1909 – 1966) polský básník a satirik

„Pravda vždycky vítězí, protože pravda je to, co zvítězilo.“
Gabriel Laub (1928 – 1998), česko-polský esejista

„Málokdo touží poznat pravdu. Většině lidí stačí, když vědí, co za pravdu platí.“
Gabriel Laub

„U každé pravdy by měla být uvedena záruční lhůta.“
Jiří Žáček (*1945) český spisovatel a básník

Nikdo z nás si nemůže (a nedokáže) ověřovat úplně všechno, a proto nezbývá než přijmout moudrost římského politika, filosofa a řečníka Marca Tullia Cicera obsaženou v jeho výroku „Fide, sed cui fidas, vide“, který je do češtiny překládán jako „Věř, ale jen tomu, komu věříš, věř“, „Důvěřuj, ale dívej se komu“, „Věř, ale komu můžeš věřit“, „Důvěřuj, avšak hleď, komu důvěřuješ“.

Tak důkladně zvažujte, komu budete věřit!

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

ČTK, Lidovky.cz
24. 6. 2025

V nizozemském Haagu začne sledovaný dvoudenní summit Severoatlantické aliance, jehož ústředním...

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Porucha trakčního vedení v Roudnici nad Labem na Litoměřicku zastavila v úterý ráno provoz vlaků na...

sku Sára Kultová
24. 6. 2025

Páteční znění dopisu, který zaměstnanci zpravodajství a publicistiky České televize (ČT) adresovali...

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Mezi Íránem a Izraelem platí od úterního rána příměří. Informovali o tom americký prezident Donald...

Tereza Hrabinová
24. 6. 2025

Karlovy Vary se na devět červencových dnů opět promění v metropoli světového filmu. Mezinárodní...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz