6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


UDÁLOSTI: Případ soudkyně Králové

22.6.2016

Tak přece jedna dobrá zpráva: žijeme pořád ještě v jakž takž svobodné společnosti. Racionální a spravedlivá rozhodnutí (například ve věci policejní reorganizace) narážejí sice na tuhý odpor a prosazují se čím dál tím obtížněji, ale pořád to ještě jde. To platí i o pátečním rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 ve věci zneužití Vojenského zpravodajství.

Případ, kterým se soud už potřetí zabýval, je jeden z těch, které podnítily divoké policejní akce z léta 2014. Po nich padla Nečasova vláda a proběhly předčasné volby, jež skončily politickým triumfem oligarchy Andreje Babiše. Je to vlastně jen jakási třešnička na dortu, nebyla to korupční aféra v pravém slova smyslu – otázka zní: nechala vysoká státní úřednice sledovat svou sokyni v lásce státní zpravodajskou službou?

Řízení se vleče už tři roky. Nejprve Obvodní soud pro Prahu 1 ve zrychleném neveřejném řízení nadělil paní Nagyové roční podmínku a obviněné zpravodajce předal ke kázeňskému potrestání Ministerstvu obrany. Jak paní Nagyová, tak žalobci se odvolali. Městský soud v Praze pak vše zrušil a vrátil věc Obvodnímu soudu k projednání v hlavním líčení. To proběhlo a obvodní soud (samosoudkyně Králová) zprostila všechny obžalované viny. Žalobci se odvolali, Městský soud pak s neobvykle kritickým komentářem osvobozující verdikt zrušil a případ vrátil Obvodnímu soudu. Soudkyně Králová však v pátek opět všechny obžalované viny zprostila. Žalobci se znovu odvolali, rozsudek tedy není pravomocný.

K tomu za prvé: smysl soudního řízení není, aby případ plynul hladce a bez zádrhelu od obvinění k rozsudku, jak si to snad přeje „lid“, ale aby se probral ze všech stran a aby k slovu přišla spravedlnost. Paní soudkyně byla pod velkým tlakem z více stran, přesto své rozhodnutí nezměnila. Projevila odvahu, která bude užitečná i v tom případě, když se mýlí. Její oponenti budou muset upřesnit své argumenty a lidé si budou muset věc znovu promyslit. To, co kdysi napsal John Kennedy o politické odvaze, neplatí jen o politice.

Za druhé: poslanec Marek Benda vyzval na základě osvobozujícího rozsudku k zahájení kárného řízení se zúčastněnými státními zástupci. Případ přitom není ani náhodou uzavřený a takový požadavek je podobný, jako kdyby někdo po odsouzení obviněného žádal o postih jeho obhájce. Zvlášť když to dělá politik. Podobný, jen ještě daleko brutálnější přešlap z druhé strany ovšem je, když státní zástupci v reakci na rozhodnutí policejního prezidenta k němu vtrhnou se žádostí o podání vysvětlení, z něhož má vyplynout, zda tu při reorganizaci policie nebyla kriminální motivace. Je to průhledný pokus o politický nátlak.

Smyslem veřejné činnosti není prosazování Pravdy a Lásky všemi prostředky, jak to činí fanatici. Je jím prosazování práva a spravedlnosti v konkrétních věcech a dodržování procedur. (Jen na okraj poznamenávám, že právě o to šlo mně a mým přátelům z Klubu na obranu demokracie v naší výzvě o potřebě bránit demokracii před Novými pořádky. Podrobnosti pod článkem.)

19. června 2016; psáno pro E15

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Kauza „Reorganizace policie ČR“: Braňme společně demokracii proti Babišovým Novým pořádkům!
Výzva Klubu na obranu demokracie a bývalých účastníků nezávislé skupiny Demokratická iniciativa předsedům demokratických politických stran.
Prezidium Policie České republiky se rozhodlo provést reorganizaci policejného sboru. V ničem přitom nepřekročilo své pravomoci. Narazilo však na tvrdý odpor protagonistů babišovských Nových pořádků a jejich vědomých i nevědomých souputníků. Obracíme se proto na předsedy demokratických politických stran, ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Dnešní politická krize daleko přesahuje problém policejní reorganizace. Jde o střetnutí demokracie s „Novými pořádky“. Žádáme čelné představitele ČSSD, aby se důsledně a tvrdě postavili proti tlaku, jemuž jsou od svých odpůrců vystaveni, a prosíme předsedy ostatních demokratických stran, aby je při tom výslovně a otevřeně podpořili.

Plný text výzvy včetně podpisů iniciátorů zde, elektronický podpisový formulář zde.