26.5.2022 | Svátek má Filip


TECHNIKA: Ať žije odborník!

5.4.2014

Ráno jsem se probudil trochu dřív, tak jsem si řekl - proberu víc rubriky, co tak často nečtu. Dorazil jsem na Technet na iDnesu a tam jsem se dozvěděl, že stolní PC končí. To jsem ale rád!

Autor je zkušený novinář, není to žádná nula, sice jsme se neviděli léta, ale ještě víc let ho znám. Byl na začátku, stejně jako já. A to z něj udělalo odborníka. Na začátku ano, to jsme byli odborníky všichni, protože nikdo jiný nebyl - museli jsme se tedy všichni vyrovnat se vším, všechno se naučit. Pak jsme mohli dělat věci, které nám trochu víc šly. U autora to byla publicistika, založil před mnoha lety server Mobil.cz, pak ho prodal Mafře a teď provozuje několik dalších a asi i pár firem. Ale to ho nedělá filosofem, pouze publicistou, a velmi dobrým.

Ale článek Moje milé PC, je čas se rozloučit. Nastává postPC éra... ten nebyl ničím jiným než úkrokem vedle o pár řádů. Tohle buď psal ve spaní, nebo na nějakou objednávku, nebo nevím. Ale jak se asi vzápětí dozvěděl z několika set diskusních příspěvků, lidé nechtějí psát a překládat knihy na tabletech, stejně tak ani já je nechci na tabletu navrhovat a někdo jiný nechce na tabletu a pomocí gest modelovat domy a stroje v Autocadu. Směšuje dvě věci - uživatele a jeho prostředí. Nekončí éra PC, ale éra XP... to není totéž. Lidé jistě potřebují klávesnici k psaní dopisů, stejně jako já k návrhu billboardu. PC možná někdy budou jiné, než krabice, ale to je jedno, nejde o vzhled, ale o funkčnost... Éry přicházejí a odcházejí a PC se jen zdokonalují. Nic víc.

Běžný uživatel ví, že musí umět napsat dopis, a že jen označit titulek mu jde líp na klávesnici a pomocí myši a ne na tabletu pomocí gest nebo dotykové klávesnice. Jde o možnosti. Pokud to někdo dokáže a bude mu to vyhovovat, proč ne, ale na tabletu napíšu jen pár řádek na Facebook, nikoli stránku. K ní si zase raději zapnu to zaniklé PC a sednu ke klávesnici a monitoru. PC se možná natolik vylepší, že už nebude třeba tolik specifikace a další a další generace zvládnou tolik výkonů, že vlastně nebude třeba upgrade, ale...

My, lidé závislí na práci na počítači, budeme mít pořád na stole velký monitor a psát budeme na klávesnici. A ještě my vesničané nebudeme používat cloudové aplikace a úložiště a pořád budeme mít velikánské pevné disky.

Patriku, neskončila éra PC, ale éra XP, jsi publicista a ne filosof - trochu jsi si spletl zkratky a pojmy.

A ještě malé zamyšlení na závěr

Před mnoha lety jsem byl na začátku téhle éry internetu, odborníka to ze mě neudělalo proto, že jsem neodpovídal na otázky novinářů. Byl jsem sice na začátku, ale přece jen už v davu. Ti, co nebyli v davu a trochu z něj vyčuhovali, těch se občas někdo v televizi někdo na něco zeptal a časem se z nich staly autority a odborníci, ale to neznamená, že tomu tak skutečně je. Povětšinou je to jen člověk, který je známý... U Patrika to nemůžu zhodnotit, ale tenhle úkrok ho trochu shodil z piedestalu, na který jsem si ho před lety postavil. Škoda.

Nicméně v pondělí jsem byl u své oblíbené úřednice na OSSZ a ta mi vypsala mé pohledávky a závazky ke státu na svém monitoru ve své čtverečkové dosové aplikaci. Nedokážu si představit, že by někdo ve státní správě, ať kdekoli, napsal posudek, žádost nebo vyplnil daňové přiznání nějak jinak než vsedě, u stolu, před sebou monitor a klávesnici. Možná to časem bude ukládat na cloudovém úložišti, ale určitě to nebude psát na dotykové klávesnici na tabletu. To by se státní správa zastavila ještě víc, než stojí teď.

Ale asi by byl systém "jeden úředník - jeden tablet" levnější, než systém "jeden úředník - jeden monitor, PC, klávesnice, myš a moře kabelů...". Někdy bych jim to přál.

Převzato z blogu se svolením autora