Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Paradigmata 19. – 21. století

Teta Wikipedie definuje paradigma jako obecně přijímané schéma, vzorec myšlení či model. Ve vědecké sféře znamená paradigma zásadní pojetí určité disciplíny, které je považováno za vzorové a je sdíleno většinou vědců a výzkumníků v určité historické etapě. Paradigmata se v průběhu vývoje mění. Jednou z největších změn byl přechod z geocentrismu (Ptolemaios) na heliocentrismus (Koperník), když klasickou mechaniku doplnila ta kvantová a teorie relativity nebo přechod k evoluční teorii přirozeného výběru.

Ale i společnost jako celek podléhá určitým paradigmatům, vůdčím myšlenkám. V devatenáctém století se prosazoval dravý kapitalismus díky novým objevům a efektivním výrobním metodám ve vznikajících fabrikách. V organizaci společnosti ovšem ještě většinou přetrvával starý feudální systém. Skoro žádný evropský monarcha už neoplýval absolutní mocí a musel se o ni dělit s parlamentem či sněmem, ale stále zůstával respektovaným symbolem státu a měl značný vliv. Církev postupně ztrácí hospodářskou moc a zůstává jí důraz na duchovní stránku, která je ale pořád ve společnosti hluboce zakořeněna. Pojem člověk získává na vážnosti, ale míní se tím ovšem jen člověk vzdělaný a movitý. A také člověk – muž. Úloha žen je v domácnosti a rození dětí, kterých bývá ještě požehnaně. Jako první vlaštovky se objevují vzdělané ženy a první spisovatelky. Nemají to ovšem snadné. Přesto Marie Terezie zavádí účinné školství pro všechny a převádí vzdělávání od církve na stát. Zejména ke konci století je to doba překotného vývoje a snoubení se starého s novým. V technologii je to věk páry a začínající elektřiny. Jakoby nestačil tento zmatek, je tu ještě pozdně zrozené a sjednocené Německo, které se snaží dohnat tradiční velmoci. Využívá k tomu moderní průmysl a rychle spěje na vrchol. Konec století tedy vyznívá v pomalu se bořící stabilitě a novotách, které narušují zaběhlou rovnováhu.

To silně poznamená začátek nového, dvacátého století a výbuch visí ve vzduchu. Lavinu strhne jinak lokální nacionalistická zápletka v Sarajevu. Velmoci jsou vtaženy do vleklé světové války. Ničí se hodnoty, životy a nutně utrpí i morálka. Německo je nakonec poraženo a tak exemplárně potrestáno, že to založí zárodek dalšího světového konfliktu. Kapitalismus přinesl vrstvu dělníků v často nelehké situaci a té se zmocnili socialisté a později s přispěním Německa i bolševici. Otřesou se staré koloniální říše. Svět oběhne španělská chřipka. Dravý kapitalismus postihla světová hospodářská krize. Svět byl vzhůru nohama a musel se znovu najít. Amerika novým dealem, Evropa se našla ve fašismu, nacismu a bolševismu. V tomto novém uspořádání lavírovala tradiční Anglie a Francie. Když si to začalo pomalu sedat, tak Německo udělalo svoji další osudovou chybu. Válka je totální a tentokrát padají všechny morální zábrany. Válčení dominují vědecké výdobytky jako radar, moderní letadla, rakety a první proudová letadla. Po jejím skončení, kdy jednu totalitu nahradila jiná vítězná totalita, je svět otřesen a nikdy už nebude jako dříve. Jaderné zbraně se paradoxně nakonec stávají pojistkou neklidného světa a garantem míru. Demokracie s totalitou spolu soupeří a občas také vyjednávají. Je to zcela jiná morálka, než ta z minulého století. Nikdo nikomu a ničemu nevěří. Odrazilo se to i na obyčejných lidech. Když se mohly stát takové věci, proč bych já taky nemohl to či ono. Jsme tady a teď a bůh ví, co bude zítra. Autority a pokora utrpěly. Dvacáté století a zejména jeho druhá polovina se stala érou žen. Získaly konečně volební právo, vzdělání a antikoncepci. V obou světových válkách ženy zachránily průmyslovou i vojenskou výrobu, získaly potřebné sebevědomí a už je žádná síla nedokázala vrátit k plotně. Zjistily, že se v mnohém vyrovnají mužům a v něčem je dokonce předčí. Chtěly být také manažerkami, pilotkami a státnicemi a staly se jimi.

Věda dominuje dvacátému století. Elektronika a počítače zcela mění výrobní technologie. A Stalinův omyl s kybernetikou, jako buržoazní pavědou, způsobí nedohnatelný náskok Západu. Zatímco komunisté se kochali ocelí, svět se miniaturizoval a zjemňoval. Tam jsou kořeny toho, že ke konci století USA uzbrojily Sovětský svaz a komunismus konečně padl. Díky Gorbačovovi se to obešlo bez světové katastrofy. Demokracie triumfovala.

Nové jednadvacáté století začínalo s nádechem optimismu a očekávání. Unipolární svět se zdál být předzvěstí klidu a blahobytu. Francis Fukuyama dokonce mluví o konci historie. Nic však nebylo vzdálenější představě klidu. Ti druhořadí, které drželi supervelmoci na uzdě, se otřepali. Utlumené lokální konflikty propukly. Rozpadají se a dělí státy. Nerealistické očekávání lidí pomalu opadává. Západ dosud soustředěný na souboj s totalitou se začíná zmítat ve svých vnitřních, často vyumělkovaných problémech. Je konec racionality, vše se relativizuje, nepochopitelný návrat k esoterismu a konspiračním teoriím. Vědecký pokrok se však explozivně řítí dál a to si vyžádá efektivitu, neustálý růst a globalizaci. Je dekódován lidský genom a biotechnologie přináší nová léčiva, na chvíli se obchoduje nezávisle na ideologických principech. USA plní roli světového četníka a ne zrovna moc šikovně. Evropa se stává druhořadou a nepomáhá ani její sjednocení v EU. Západ vnucuje světu demokracii a „ty pravé“ hodnoty, podobně jako komunisté vyváželi světovou revoluci. Není proto ve světě moc oblíben, ale navzdory tomu do něj míří statisíce ekonomických migrantů. Nezůstává to bez následků. V Evropě vznikají vyloučené lokality, kam chodí s obavami i místní policie. Americká společnost založená na přistěhovalcích je již nedokáže přetavit v „pravé Američany“, kteří ji kdysi bránili na Saipanu či Okinavě a pomalu se rozkládá pod náporem Hispánců. Přelidnění favorizuje kolektivismus před tradiční euro-americkou individualitou.

Vynořuje se Čína s ohromným lidským potenciálem a pokouší se spojit komunismus s dravým kapitalismem a daří se jí to. Není to už čistý komunismus ani kapitalismus, ale funguje to. Číňané cestují po světě a vzdělávají se na nejlepších amerických univerzitách, aby se pak vrátili domů. Čínské technologické produkty, obyčejné produkty i speciální suroviny pronikají do světa. Čína létá do kosmu a v Číně se vyrábí skoro všechno. A není to jen Čína, BRICS, Asie začíná dominovat nad tradiční euro-americkou společností, které zasadí poslední ekonomickou ránu idea zeleného náboženství. O to prudší je náraz, když svět zachvátí pandemie covidu. Náhle chybí kde co, výrobní linie jsou zpřetrhány. Globalizace může fungovat jen v harmonickém stabilním světě. Pak je efektivní. Efektivita a rovnováha je náhle pryč a přijde inflace a nekontrolovatelný růst cen. Korunu tomu nasadí Putin, když se rozhodne letitý ukrajinský problém řešit vojensky.

Pryč jsou všechny naděje jednadvacátého století. Společnost se propadá do marasmu a opět jako lék se vynořuje populismus. Potlačuje se svoboda názoru a zavádí se cenzura pod záminkou hájení hodnot. Chybí sjednocující vize a perspektiva. Jedněmi velebený přechod na obnovitelné zdroje a uhlíkovou neutralitu je druhými proklínán a kritizován jako cesta k ekonomické sebevraždě. Hamletovská otázka, poroučet větru dešti nebo se mu přizpůsobovat, toť o co tu běží. A navíc strašidlo střetu NATO a Ruska. Ne nepodobné počátku minulého století.

Je tu však ještě jeden faktor, který promlouvá stále více do našich životů a tím je umělá inteligence. Analyzuje a rozebírá společnost, sleduje nás prostřednictvím kamer a našich otisků v síti. Pamatuje si za nás, předkládá nám informace. Hraje šachy a vyhodnocuje snímky CT a magnetické rezonance lépe, než člověk. Zatím nám slouží. Bude možná tím nejsilnějším, co promluví do paradigmatu 21. století.

A jestli se už na nás nebude moci dívat, tak možná převezme vývoj za nás.

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Michal Klíma
22. 6. 2025

I v Česku je politické kyvadlo v pohybu od progresivismu ke konzervatismu. Je ale český...

elh Eliška Hovorková
22. 6. 2025

Závazek Severoatlantické aliance (NATO) vynakládat pět procent HDP je podle předsedy hnutí ANO...

dtt Ditta Stein
22. 6. 2025

Satelitní snímky pořízené v neděli naznačují poškození vchodů do íránského podzemního jaderného...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Spojené státy v noci na neděli zaútočily na tři íránské jaderné objekty, které zcela zničily,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz