Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Paradigmata 19. – 21. století

diskuse (15)

Teta Wikipedie definuje paradigma jako obecně přijímané schéma, vzorec myšlení či model. Ve vědecké sféře znamená paradigma zásadní pojetí určité disciplíny, které je považováno za vzorové a je sdíleno většinou vědců a výzkumníků v určité historické etapě. Paradigmata se v průběhu vývoje mění. Jednou z největších změn byl přechod z geocentrismu (Ptolemaios) na heliocentrismus (Koperník), když klasickou mechaniku doplnila ta kvantová a teorie relativity nebo přechod k evoluční teorii přirozeného výběru.

Ale i společnost jako celek podléhá určitým paradigmatům, vůdčím myšlenkám. V devatenáctém století se prosazoval dravý kapitalismus díky novým objevům a efektivním výrobním metodám ve vznikajících fabrikách. V organizaci společnosti ovšem ještě většinou přetrvával starý feudální systém. Skoro žádný evropský monarcha už neoplýval absolutní mocí a musel se o ni dělit s parlamentem či sněmem, ale stále zůstával respektovaným symbolem státu a měl značný vliv. Církev postupně ztrácí hospodářskou moc a zůstává jí důraz na duchovní stránku, která je ale pořád ve společnosti hluboce zakořeněna. Pojem člověk získává na vážnosti, ale míní se tím ovšem jen člověk vzdělaný a movitý. A také člověk – muž. Úloha žen je v domácnosti a rození dětí, kterých bývá ještě požehnaně. Jako první vlaštovky se objevují vzdělané ženy a první spisovatelky. Nemají to ovšem snadné. Přesto Marie Terezie zavádí účinné školství pro všechny a převádí vzdělávání od církve na stát. Zejména ke konci století je to doba překotného vývoje a snoubení se starého s novým. V technologii je to věk páry a začínající elektřiny. Jakoby nestačil tento zmatek, je tu ještě pozdně zrozené a sjednocené Německo, které se snaží dohnat tradiční velmoci. Využívá k tomu moderní průmysl a rychle spěje na vrchol. Konec století tedy vyznívá v pomalu se bořící stabilitě a novotách, které narušují zaběhlou rovnováhu.

To silně poznamená začátek nového, dvacátého století a výbuch visí ve vzduchu. Lavinu strhne jinak lokální nacionalistická zápletka v Sarajevu. Velmoci jsou vtaženy do vleklé světové války. Ničí se hodnoty, životy a nutně utrpí i morálka. Německo je nakonec poraženo a tak exemplárně potrestáno, že to založí zárodek dalšího světového konfliktu. Kapitalismus přinesl vrstvu dělníků v často nelehké situaci a té se zmocnili socialisté a později s přispěním Německa i bolševici. Otřesou se staré koloniální říše. Svět oběhne španělská chřipka. Dravý kapitalismus postihla světová hospodářská krize. Svět byl vzhůru nohama a musel se znovu najít. Amerika novým dealem, Evropa se našla ve fašismu, nacismu a bolševismu. V tomto novém uspořádání lavírovala tradiční Anglie a Francie. Když si to začalo pomalu sedat, tak Německo udělalo svoji další osudovou chybu. Válka je totální a tentokrát padají všechny morální zábrany. Válčení dominují vědecké výdobytky jako radar, moderní letadla, rakety a první proudová letadla. Po jejím skončení, kdy jednu totalitu nahradila jiná vítězná totalita, je svět otřesen a nikdy už nebude jako dříve. Jaderné zbraně se paradoxně nakonec stávají pojistkou neklidného světa a garantem míru. Demokracie s totalitou spolu soupeří a občas také vyjednávají. Je to zcela jiná morálka, než ta z minulého století. Nikdo nikomu a ničemu nevěří. Odrazilo se to i na obyčejných lidech. Když se mohly stát takové věci, proč bych já taky nemohl to či ono. Jsme tady a teď a bůh ví, co bude zítra. Autority a pokora utrpěly. Dvacáté století a zejména jeho druhá polovina se stala érou žen. Získaly konečně volební právo, vzdělání a antikoncepci. V obou světových válkách ženy zachránily průmyslovou i vojenskou výrobu, získaly potřebné sebevědomí a už je žádná síla nedokázala vrátit k plotně. Zjistily, že se v mnohém vyrovnají mužům a v něčem je dokonce předčí. Chtěly být také manažerkami, pilotkami a státnicemi a staly se jimi.

Věda dominuje dvacátému století. Elektronika a počítače zcela mění výrobní technologie. A Stalinův omyl s kybernetikou, jako buržoazní pavědou, způsobí nedohnatelný náskok Západu. Zatímco komunisté se kochali ocelí, svět se miniaturizoval a zjemňoval. Tam jsou kořeny toho, že ke konci století USA uzbrojily Sovětský svaz a komunismus konečně padl. Díky Gorbačovovi se to obešlo bez světové katastrofy. Demokracie triumfovala.

Nové jednadvacáté století začínalo s nádechem optimismu a očekávání. Unipolární svět se zdál být předzvěstí klidu a blahobytu. Francis Fukuyama dokonce mluví o konci historie. Nic však nebylo vzdálenější představě klidu. Ti druhořadí, které drželi supervelmoci na uzdě, se otřepali. Utlumené lokální konflikty propukly. Rozpadají se a dělí státy. Nerealistické očekávání lidí pomalu opadává. Západ dosud soustředěný na souboj s totalitou se začíná zmítat ve svých vnitřních, často vyumělkovaných problémech. Je konec racionality, vše se relativizuje, nepochopitelný návrat k esoterismu a konspiračním teoriím. Vědecký pokrok se však explozivně řítí dál a to si vyžádá efektivitu, neustálý růst a globalizaci. Je dekódován lidský genom a biotechnologie přináší nová léčiva, na chvíli se obchoduje nezávisle na ideologických principech. USA plní roli světového četníka a ne zrovna moc šikovně. Evropa se stává druhořadou a nepomáhá ani její sjednocení v EU. Západ vnucuje světu demokracii a „ty pravé“ hodnoty, podobně jako komunisté vyváželi světovou revoluci. Není proto ve světě moc oblíben, ale navzdory tomu do něj míří statisíce ekonomických migrantů. Nezůstává to bez následků. V Evropě vznikají vyloučené lokality, kam chodí s obavami i místní policie. Americká společnost založená na přistěhovalcích je již nedokáže přetavit v „pravé Američany“, kteří ji kdysi bránili na Saipanu či Okinavě a pomalu se rozkládá pod náporem Hispánců. Přelidnění favorizuje kolektivismus před tradiční euro-americkou individualitou.

Vynořuje se Čína s ohromným lidským potenciálem a pokouší se spojit komunismus s dravým kapitalismem a daří se jí to. Není to už čistý komunismus ani kapitalismus, ale funguje to. Číňané cestují po světě a vzdělávají se na nejlepších amerických univerzitách, aby se pak vrátili domů. Čínské technologické produkty, obyčejné produkty i speciální suroviny pronikají do světa. Čína létá do kosmu a v Číně se vyrábí skoro všechno. A není to jen Čína, BRICS, Asie začíná dominovat nad tradiční euro-americkou společností, které zasadí poslední ekonomickou ránu idea zeleného náboženství. O to prudší je náraz, když svět zachvátí pandemie covidu. Náhle chybí kde co, výrobní linie jsou zpřetrhány. Globalizace může fungovat jen v harmonickém stabilním světě. Pak je efektivní. Efektivita a rovnováha je náhle pryč a přijde inflace a nekontrolovatelný růst cen. Korunu tomu nasadí Putin, když se rozhodne letitý ukrajinský problém řešit vojensky.

Pryč jsou všechny naděje jednadvacátého století. Společnost se propadá do marasmu a opět jako lék se vynořuje populismus. Potlačuje se svoboda názoru a zavádí se cenzura pod záminkou hájení hodnot. Chybí sjednocující vize a perspektiva. Jedněmi velebený přechod na obnovitelné zdroje a uhlíkovou neutralitu je druhými proklínán a kritizován jako cesta k ekonomické sebevraždě. Hamletovská otázka, poroučet větru dešti nebo se mu přizpůsobovat, toť o co tu běží. A navíc strašidlo střetu NATO a Ruska. Ne nepodobné počátku minulého století.

Je tu však ještě jeden faktor, který promlouvá stále více do našich životů a tím je umělá inteligence. Analyzuje a rozebírá společnost, sleduje nás prostřednictvím kamer a našich otisků v síti. Pamatuje si za nás, předkládá nám informace. Hraje šachy a vyhodnocuje snímky CT a magnetické rezonance lépe, než člověk. Zatím nám slouží. Bude možná tím nejsilnějším, co promluví do paradigmatu 21. století.

A jestli se už na nás nebude moci dívat, tak možná převezme vývoj za nás.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz