Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŠUMAVA: Kocovina z Kůrovcové patnáctky

diskuse (2)
Dnes asi nikdo nemůže zpochybnit, že národní park Šumava postihla obrovská kůrovcová kalamita. Potvrzují to nakonec i články a výroky samotných pracovníků správy parku z poslední doby. Zpochybnit to nemůže ani bývalý ministr životního prostředí Bursík, jenž je za současný stav šumavského parku nejvíce zodpovědný a který na senátním slyšení před třemi roky převzal za stav Šumavy politickou i morální odpovědnost.

Popřít to dnes nemohou ani mnozí další, kteří veřejnosti léta tvrdili, že v NP Šumava kůrovcová kalamita vzniknout nemůže, jako Bursíkův bývalý náměstek František Pelc či jeho nástupce na postu ministra Ladislav Miko, ředitel parku František Krejčí a někteří vědci, zejména z Jihočeské univerzity (Prach, Jonášová) či emeritní profesor Josef Fanta z univerzity ve Wageningenu v Nizozemsku.

Před čtyřmi lety (2006) slavil NP Šumava patnácté výročí svého založení. Při této příležitosti založila správa národního parku „klub kmotrů NP Šumava“, k němuž se z mediálně známých osobností připojili například Jiří Janeček, ředitel veřejnoprávní České televize, redaktorka téže instituce Iveta Toušlová, olympijští vítězové Kateřina Neumannová a Lukáš Pollert, trenér Neumannové Stanislav Frühauf, herci Tomáš Hanák a Viktor Preiss, muzikanti Ondřej Hejma a Dan Bárta, uhlobaron Zdeněk Bakala a jeho přítelkyně Michaela Maláčová. V protivínském pivovaru si Správa NP Šumava nechala uvařit „Kůrovcovou patnáctku“, kterou na oslavě patnáctin parku hojně popíjeli nejen přítomní kmotři. Jak mnozí vědci a odborníci na lesní ekosystémy a problematiku kůrovce, tak členové našeho sdružení Šumava 21 spatřovali v tomto konání správy spíše tanec na hrobě umrlcově, než jakousi recesi v rámci oslav. Chápali to jako výsměch těm, kteří před nastávající kůrovcovou kalamitou upřímně varovali, i jako znevažování vědeckých a praxí potvrzených faktů. Varování, jehož obsah lze stručně shrnout do věty „Nebudeme-li proti množícímu se kůrovci účelně zasahovat, skončí to kalamitou a katastrofou“, zůstalo nevyslyšeno.

A kde jsme dnes, není třeba připomínat. Těžby, které mají zastavit, nebo alespoň omezit šíření kůrovce, dosahují hodnot, které nezažila Šumava ani za dob Karla Klostermanna. Tisíce hektarů suchých lesů v bezzásahových zónách parku a vykácených holin v jejich sousedství – to je dnešní obraz Šumavy. Pardon, národního parku Šumava. A to samozřejmě kůrovcová kalamita ještě zdaleka nedosáhla svého vrcholu. Ten je na pořadu snad příští, snad přespříští rok. Pak dojde k pozvolnému ústupu, který bude trvat několik let. A to za předpokladu, že správa parku bude z vyšších míst donucena činit maximum účinných opatření, která zabrání další zkáze šumavských lesů. Vyvstává tedy otázka, kolik tisíc hektarů šumavských lesů bude ještě zničeno kvůli nezodpovědnosti politiků (Ambrozek, Bursík, Miko, Pelc) a rádoby odborníků, kteří se stali jejich poradci ve věci Šumavy.

Závěrem pak musíme položit otázku „kmotrům“ NP Šumava, kteří se popíjením Kůrovcové patnáctky vysmívali těm, jejichž pesimistické prognózy se naplnily. Necítíte potřebu se jako osoby veřejně činné veřejnosti omluvit? Zejména vy, pane Jiří Janečku, jako ředitel veřejnoprávní televize, která několik let předkládá divákům – v rozporu se zákonem i v rozporu s morálním kodexem ČT – jen onen jediný správný pohled na NP Šumava? (Ten „jediný správný pohled“, financovaný ministerstvem životního prostředí, který dostal šumavské lesy do současného katastrofálního stavu.) A co vy, ostatní „celebrity“ v roli kmotrů, necítíte totéž?

o. s. Šumava 21

www.sumava21.cz

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se ve středu zřítilo krátce po startu a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
24. 7. 2024

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz