4.5.2024 | Svátek má Květoslav


SPOLEČNOST: Unisex WC

3.1.2017

My, kdo jsme ze staré školy, považujeme za samozřejmé a jediné možné oddělené toalety na MUŽI/ŽENY. Vstup na WC určené pro opačné pohlaví považujeme za svého druhu tabu, za něco společensky nepatřičného.

Jenomže naše společnost není tvořena pouze bytostmi dvojího pohlaví, muži a ženami (chlapci a dívkami), nýbrž, jak je nám soustavně připomínáno, také těmi, kdo sice nazí vypadají (např.) jako muži, ale cítí se být ženami, když to pro účely tohoto článku poněkud zjednodušíme.

Mnohokrát mě napadlo, na jaké WC mají tito lidé chodit. Na mysl mi to přišlo proto, že když člověk, který na první (i druhý, desátý) pohled vypadá jako muž, půjde na dámské sociální zařízení, vzhledem k výše uvedenému tabu se většinou nesetká s vlídným přijetím, ale naopak. S nelibostí a doporučením, ať kouká vypadnout, že tady to je pro ženy, jestli si neráčil všimnout.

Koneckonců, když kdokoli z nás, kdo jsme muži či ženami, vstoupíme na toalety, které mají dveře na společné chodbě (ve společné místnosti), automaticky hledáme „panáčka“ či obrázek dívky v sukni.

Drobná zkušenost ze života. V jedné fakultní nemocnici na západě Čech rekonstruovali v minulých týdnech sociální zařízení v ambulantní sekci plicní kliniky. Ve středu (28/12) už byly toalety zpřístupněny, byť k úplnému dokončení chyběl drobný detail: zatímco dveře u WC pro vozíčkáře a dámy byly tabulkou označeny, pánské zatím nikoli (už jsou). Otevíral jsem je tedy „naslepo“ a s nejistotou, jestli jdu správně – a nebyl to dobrý pocit. I když vlastně o nic nešlo. Ale starého psa novým kouskům nenaučíš, málo platné.

Ale zpět k původní otázce. Kam mají chodit na WC gayové, kteří se cítí být ženami a v partnerském svazku plní roli „maminky“? Je, či není to dilema?

Ve světě se tato záležitost začíná řešit tím, co se nazývá různě. Například unisex WC. Nejnověji je zavedly v prostorách Školy pro sociální práci při Telavivské univerzitě. Jde o „toalety pro všechny“, a to doslova – bez rozdílu tzv. genderové identity.

Ponechme stranou, jestli je to optimální řešení a jestli by WC neměly být rozděleny jinak. Například na MUŽI, ŽENY a LGBT. (Příslušníci LGBT komunit se nestydí pořádat okázalé veřejné „pride marše“, jistě se tedy nebudou stydět chodit na vlastní sociální zařízení. Tím se vyřeší případné problémy, například kdyby normálním mužům vadilo, že na jejich záchody chodí gayové. To je ale námět pro případnou diskusi.)

Na obrázku č. 1 se pouze seznamme s tím, jak jsou „neutrální záchody“ ve zmíněné instituci označeny. Pro jistotu či všeobecný přehled.

Unisex 1

obr.1/ Symbol pro Unisex WC. Ve Škole pro sociální práci při Telavivské unverzitě. Ta se tak stala první akademickou institucí v Izraeli, která něco takového zavedla. (Zdroj: web Yediot Achronot)

Unisex 2

obr. 2/ Telavivská universita. (Zdroj: její web)

Stejskal.estranky.cz