9.2.2023 | Svátek má Apolena


SPOLEČNOST: Strejdo, bacha, kultivuje se!

19.5.2014

(dopis strýci do zámoří)

Milý Radovane,

víš, že Tě v každém psaní zvu k návratu, že se tu už nemáš čeho bát, neb je nová doba. Dnes Tě musím varovat: "Radši se sem ještě chvíli nehrň!"

Nastolili jsme si tu nového generalissima, Kim Čong hadra, byť zatím jen ve fotbale, o kterém jsi už dávno zapomněl, jak se hraje. Se svými peltaboys ve výboru dospěli k závěru, že vulgaritě tribun je třeba učinit přítrž. Jak zazní, přeruší se zápas, a když to nepomůže – do sprch! Škoda, že se toho nedočkal Jarda Holík a rozhodčí Okoličány, ti si něco sprostých urážek od diváků užili, ale aspoň je dobře, že výboři nemohou poroučet hostinským, aby při sprosťárnách štamgastů na deset minut za trest přestali čepovat. Veškeré vulgarity na fotbalových stadionech se však již dávno transformovaly na pouhé skandování "peltaven" rázem se sjednotivších fanoušků ("O ty nám jde především…!") nesmiřitelných táborů. Načež se přerušuje hra, zastavuje časomíra, aby pak zmrzlí hráči vybíhali zpět na trávník, zralí natáhnout si vazy. V době, kdy už není trestné nadávat ani policajtům a na prezidenta křičet, že je nudnej rachitik, zvučný hlas lidu, volající po odchodu z čela kopálistů chlápka s temnou bafuňářskou minulostí a pochybnými známostmi, co "byl zdrcen" obsahem kabely jakéhosi Joudy, o které policie sdělila, že tam bylo kulový, znamená bezmála riziko jako kdysi pro Řeka vyslovit jméno žháře kostela v Efesu. Přesto má podporu ministra školství, kterému prý už s výtržníky (?!) došla trpělivost, a ministr vnitra zvažuje, že zas pošle k trávníkům své žandáry.

Viděl jsem je, Radovane, minulý týden v Brně na zápase se Slávií, kde nás v hledišti bylo asi sto osmdesát a nic sprostějšího než peltaven se v zimě a po dešti ani nekníkalo. Takže Stop! a hráče sudí poslal na čtvrt hodiny do kabin jako kdysi soudruh učitel za trest nezbedné žáky ze třídy na chodbu. Pak na hřiště po asi pěti letech vběhli obrněnci MV, aby dohlédli na deportaci přibližně jednoho autobusu smutných fanoušků hostí, kteří se nedopustili ani takového chuligánství, jako házení kelímků od piva (páč draze v Brně zálohovaných) na zem.

Fotbalový předseda, proslulý svým slovníkem: "…Ty vole, já bych nejradši řekl: ty č…ku, tys přišel do Sparty, vole, na jaře jste se klepali, vole, všechno bylo cinklý, vole, si na to vzpomeň, jak jste postoupili, ty č…ku!", a o kterém jiný píše textovku: "…Jsi zapomněl, když jsem tam vozil nula celá pět pelta?" – však v boji za kultivaci fotbalového prostředí chce vytrvat a s ministrem školství hodlají diváky čipovat po vzoru Holandska, odkud mimochodem pochází trenér právě Slávie, který prohlásil, že za celou kariéru nezažil přerušování zápasu kvůli pokřikování fanoušků. Já už jen čekám na změnu legislativy v podobě zavedení speciálního zločinu a oprášení bláznivého nápadu o účasti soudce přímo v kabinách, aby mohl hned pálkovat nejhlasitější peltaveny. A když poslanci kdysi byli schopni schválit i takový nekompromisní zákon, že o stát se zasloužil Beneš, byla by určitě užitečná i norma, že Pelta zkultivoval kopanou.

Pokud k nám, Radovane, přiletíš na Havlovo letiště, neboj se Ruzyně a nejezdi na Moravu. Musel bys po dálnici, kterou opravuje dohromady asi tolik hochů, co v Brně chodí na kopanou. Možná Ti tam policajti (výjimečně) budou chybět, ale aspoň pochopíš, na co by mohli být dobří. Před časem jsem koukal v TV na debatu jakéhosi bývalého učitele autoškoly (?!) a vlasatého děkana (co nedávno uháněl s majákem ze sněhové rolby na střeše, neboť prý spěchal víc než ostatní), jak mudrovali, že změně chování na silnicích by nejvíc prospěly psychotesty absolventů autoškol a že prý tachometr se má brát s rezervou, protože každý ukazuje o 15 % (?!) víc, taky rychlostní značky, jež líný starosta ještě nesundal a pokuty vyměřené hazardérům podle jejich majetku jsou neústavní (trestní zákoník přitom výši peněžitých trestů majetkovou situací delikventa výslovně podmiňuje). Pendrek psycholog. Radary a bič vychovaly Evropu a svět dodržovat rychlost. Naše dé jednička se má v poměru k jejím sestřičkám západní Evropy asi jako Slávia k Bayernu, včil nadto rozbitá jak okreska. Asi tak každých 12 hodin se tu převrátí nějaký kamion, posráží, co se dá a provoz pak přeruší na dýl, než všecky ligový zápasy dohromady po (nedejbože) vystrčení holé zadnice všech diváků ligy na předsedu FAČR. V MfD nedávno testovali rychlost aut na opravovaných částech dálnice a změřili překračování často o 50 km/hod. Když přišli s výsledky na DI, dočkali se povzdechu: "Radary máme jen v Passatech, a ty všici znají, navíc nejde závodníky ani kde pořádně zastavit…" Ne že bych, Radovane, chtěl srovnávat a zlehčovat lidská utrpení. Ale na kauzu asi 40 mrtvých metanolem policie nasadila olbřímí sílu a prostředky. Na silnicích těch zesnulých je možná dvacetkrát ročně víc, a přesto nemáme kým (= jsme na stadionech…?) a čím měřit a kde zastavovat! Přitom v každé mýtné bráně jsou kamery, které dokážou rychlost zaznamenat, ale neslyšel jsem, že by to po nich někdo chtěl.

Až teď se o pirátech začalo mluvit, když jeden takový a zfetovaný zabil policistku. Což muselo každým normálním i neřidičem otřást a lump na to asi taky pěkných pár let nezapomene. Ozvalo se tak jako vždy volání po přísnějších trestech (čekám brzy pozměňovací návrh) a o bezmoci policie. Já si spíš myslím, že v případě řítivšího se hazardéra před policejními majáky přechod nepřechod, přes nástupní ostrůvky, vesnice a kolem škol, by slova zákona o krajní nouzi (§ 28 t.z.) opravňovala k ráznému ukončení honičky ráží 9 mm, ale nechci býti za knížecího rádce někomu, kdo ví lépe, co to je GIBS… I naši justiční ministryni, co tuhle slíbila dvojnásobnému vrahovi, že se na jeho kauzu ještě mrkne, tragédie nenechala spát. Uvažuje prý o kárném řízení proti soudci, co feťáka krátce před událostí přes jeho 11 zákazů řízení neposlal do vězení. O případu vím jen z novin, nikoho nehájím, ani se nechvástám, jak bych s ním zatočil já. Neznám jeho rejstřík trestů ani okolnosti činu. Jen si pamatuji, jak se nedávno všude volalo (a možná i v Plzni učilo), že máme přeplněná vězení a přijalo ustanovení o výjimečnosti posílání tam někoho za bagatelní přečiny. Za které mimochodem nutno považovat jak maření úředního rozhodnutí, tak jízdu pod vlivem, stejně jako např. neplacení alimentů nebo podplácení. Pro každého je banalita holt něco jiného. Ale jestli něco vím jistě, milý Radovane, tak to, že i kdyby kolega dotyčného zavřel jak vraha, co dává paní ministryni audienci, beztak by policistku zabil stejně, neboť by to stihl mezi rozsudkem a nástupem do basy.

Už vidím, Radovane, jak si zapaluješ doutník, očekávaje, že se něco konečně dozvíš o mém resortu. Naši představení kol paní ministryně jdou s dobou. Zaregistroval jsem, že se asi sbratřili s Vodafonem (bezpochyby po výběrovém řízení…), neboť jsme na služebních webech zasypáváni reklamou jeho zvýhodněného zaměstnaneckého tarifu. Nechť. Taky se však musely všechny služební telefony přenést k onomu operátorovi. Pikantní to je u dosahového telefonu trestního soudce, co nařizuje bezodkladně domovní prohlídky, odposlechy a rozhoduje do 24 hod. o zadržených. Snad tenhle operátor není významným inzerentem v mém oblíbeném internetovém deníku, takže si můžu dovolit napsat, neboť jsem u něj též, že má u nás ze všech nejhorší pokrytí, též obce u Znojma, kam jezdíváme jednou ročně na školení. Čímž lze obtížně čekat rychlé rozhodnutí soudce, kterému se nikdo nedovolá.

Více mne však, Radovane, pobavila jiná směrnice našich představených, o evidencích a odměnách svědků a přísedících. Možná jsem se Ti kdysi v rámci osvěty českého justičního rybníku zmínil o nezbytnosti úcty k naposled jmenovaným, protože právě ti rozhodují o spravedlnosti. Nalákat laické poroty za soudní stolici je kříž - pokud jim to pálí, mají jinačejší starosti, než trávit za svačinu (čteš správně) den v taláru. A přijít svědčit je vopruz. Jedna strana Ti tam bude vždy nasazovat psí hlavu a vděku se nedočkáš. Dosud jsme to pytlíkovali se svědečným tak, že kromě zaplacení cestovních nákladů jsme jejich zaměstnavatelům propláceli ušlou mzdu, kterou svým zaměstnancům vyplatili ve veřejném zájmu. Letos však prý přišel nový zákon a díky jakési záměně srážkové daně za zálohovou a odpadnutím funkčních požitků či čeho, musíme každého svědka (taky přísedícího) na dobu jeho činnosti (podání výpovědi, zasedání senátu) přijmout jako zaměstnance. Takže v praxi: Po odsvědčení ho pošleme na pokladnu, kde mu sice srazí zdravotní pojištění, ale ušlý výdělek mu zašlou buď drahou složenkou, převodem nebo vyplatí v hotovosti ve výplatním termínu organizace = patnáctého. Říkáš, Radovane: "No a co, vždyť účet má každý?" Ale zrovna Ty bys mohl chápat, že lecjaký svědek (bez kterého se pře nepohne) je krom jiného zároveň i dlužníkem a nestojí o to, aby zrovna soudu, který exekuce provádí nebo na ně dohlíží, sděloval, kde má konto. Takže mu nezbude, než aby poté, co z Děčína přijel do Brna splnit svou občanskou povinnost, příští měsíc za účelem výplaty zákonné náhrady mzdy učinil totéž a ještě si tu vystál frontu u okýnka s dalšími chvilkovými kolegy z hokny. Při té příležitosti zřejmě může nárokovat další mzdu, opět k proplacení příštího patnáctého, a tak pořád dokola, až má o rok zábavy a cestování za svou všímavost vystaráno. Vtip je zřejmě v tom, že se na takový svědečný vykašle a my ušetříme.

Ale možná na tom špatně nebude, protože se stává na pár hvězdných chvil zaměstnancem soudu, v důsledku čehož by asi mohl využít lecjakých zaměstnaneckých práv. V prvé řadě může vstoupit do odborů, pokud u dotyčného soudu fungují. Možná by mohl dostat i klíče od služebních WC (za stejného předpokladu). Pokud v době svědecké výpovědi dosáhl životního jubilea, určitě má nárok na nějaké to oslavenecké všimné. Jestli svědčí žena osmého března, možná dostane karafiát a bonboniéru. Na druhou stranu by svědečný zaměstnanec měl absolvovat bezpečnostní školení a zdravotní prohlídku. Sporným bude souhlas zaměstnavatele s dovolenou a kontrola dodržování pracovní neschopnosti, pokud ji v den své zásadní výpovědi (byť kterou např. ze zákonných důvodů odmítl) má vystavenou. Svědek se ale na druhé straně nevyhne své zásadní povinnosti nekecat od věci a nezdržovat, neboť podle zákoníku práce musí řádně pracovat a plně využívat pracovní dobu, za kterou je placen, vždyť koneckonců odpovídá i za škodu, kterou by případně způsobil svému justičnímu zaměstnavateli svým úmyslným jednáním proti dobrým mravům….

Jak vidíš, Radovane, Liptákov u nás nekončí fotbalovým generalissimem, ale košatí se všude. O penězích až na posledním místě, tak Ti až teď okrajově přiblížím, že dle staré úpravy bral laický člen senátu, jenž má plnohodnotný hlas s profesionálním předsedou, 119,- Kč čistého za den, od letoška, asi aby absurdita naší váženosti lidového prvku v soudnictví více vynikla, již jen 113.

Ale milý strýci, nezoufej. Zrovna po Tobě svědčit určitě nikdo chtít nebude, jezdit po rodné hroudě můžeš klidně vlakem a než se tak stane, utrápený fotbal bez diváků možná už zruší, jak kdysi učinil jistý Čuba ve Slušovicích, jehož dopálily neúspěchy kopaček jeho zázraku, takže nelenil a nechal traktorem vytrhat branky z trávníku.

Tvůj

jinak soudce Městského soudu v Brně