17.5.2021 | Svátek má Aneta


SPOLEČNOST: Rakušané nebojují proti Temelínu

4.1.2006

Českou republiku obletěla zpráva, že rakouští odpůrci jaderné energie nečekaně zablokovali česko-rakouskou hranici. Nepovoleným protestem chtějí upozornit na přetrvávající rizika Temelína. Původně pozvali novináře jen na tiskovou konferenci k plánovaným akcím.

Tuto zprávu je však třeba uvést na pravou míru. Aktivistům nejde o poukazování na nedostatky jihočeské jaderné elektrárny. Temelín si jen vybrali jako obětního beránka v boji proti jádru obecně. Státní úřad pro jadernou bezpečnost neshledal na této elektrárně žádné nedostatky, které by bránily bezpečnému provozování. Mezinárodní odborné mise, které navštívily elektrárnu, hodnotily stav zařízení a způsob provozování jako lepší světový standard. Dokonce i odborníci z vídeňské univerzity ve své zprávě hodnotili Temelín jako moderní elektrárnu, která splňuje vysoké nároky kladené na zajištění jaderné bezpečnosti. Jihočeský krajský úřad vydal kolaudační rozhodnutí, tedy oficiální povolení k provozu.

Pokud české i mezinárodní nezávislé organizace a úřady neshledají na elektrárně žádné problémy, není důvod k obavám. Odborníci vědí a veřejnost, která měla zájem, se mohla přesvědčit, že temelínská elektrárna je i přesto, že se s její výstavbou začalo hluboko v minulém století, moderní elektrárnou. Kvalitní ruský projekt ve spojení s moderním americkým systémem kontroly a řízení jsou předpokladem úspěšného provozu. Samozřejmě, že se vyskytují poruchy a nedostatky, jako na každém tak složitém zařízení uváděném do provozu. Nebylo asi nejšťastnějším řešením instalování turbín o výkonu tisíc megawatt, se kterými byly a jsou potíže. Podobných nedostatků se na elektrárně objevuje víc, ale postupně se odstraňují a žádný z nich nemá vliv na jadernou bezpečnost. Turbíny, čerpadla nebo transformátory najdeme i v klasických elektrárnách a mnoha jiných provozech. Ovšem pouze v případě jaderné elektrárny Temelín se jejich poruchy musí hlásit rakouské vládě.

Odborné veřejnosti je jasné, že neexistují žádná rizika, na která by bylo třeba v případě Temelína poukazovat. To je první věc, která byla v úvodu zmiňované zprávě nesmyslnou. Druhým omylem zprávy je to, že blokáda byla nečekaná. Rakouská vláda v souvislosti se svým předsednictvím EU oznámila, že využije všechny prostředky, aby dosáhla odstavení Temelína. Je známo, že rakouští aktivisté jsou z velké části placeni právě rakouskou vládou. Nyní se ukazuje, že jejich boj s Temelínem je marný a navíc je veřejným tajemstvím, že se společnost ČEZ chystá stavět další jaderný blok. Oznámení o svých záměrech do budoucna ohlásilo vedení ČEZ na začátek roku. Aktivisté tak nelenili a hned 2. ledna zahájili protiofenzívu. Je třeba masírovat veřejné mínění v neprospěch jádra, aby potom bylo oznámení výstavby nového jaderného bloku přijímáno co nejhůře.

Nejde tedy o boj proti Temelínu, ale o boj proti jádru obecně, který je v rakouské politice jedním ze základních předpokladů politického úspěchu. Nebo naopak – pokud by rakouský politik přiznal svoji slabost pro jadernou energii, stal by se okamžitě politickou mrtvolou. Je v tom i značná dávka schizofrenie, protože většina rakouských politiků jistě není hloupá a ví, že jaderná energie je jediným zdrojem, který může spolehlivě pokrýt rostoucí energetické požadavky bez negativních vlivů na životní prostředí. V době, kdy se ve Finsku staví nový jaderný blok, kdy z Ruska a Číny přicházejí zprávy o dalších a dalších spouštěných jaderných elektrárnách, kdy i prezident Bush uznal, že jádro je v současnosti jedním z nejdůležitějších zdrojů výroby elektrické energie, kdy nová německá vláda mluví o přehodnocení rozhodnutí o odstoupení od jaderné energetiky a kdy prognózy hovoří o tom, že se do roku 2030 postaví ve světě 400 nových jaderných bloků a produkce elektřiny z jádra se téměř zdvojnásobí, se Rakousko, díky této politické schizofrenii, dostává do nechtěné izolace a nezbývá mu než bojovat proti relativně slabšímu soupeři. Jak si jinak vysvětlit, že prodloužená ruka politiků – rakouští protijaderní aktivisté – neblokují rakousko-německou hranici na protest proti provozu bavorských jaderných elektráren, které jsou mnohem starší než Temelín?

Autor je členem výboru České nukleární společnostiNarodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.