SPOLEČNOST: Popelka není magor, patří za mříže
Tak zvaná Holešovská výzva uspořádala na Václavském náměstí protivládní akci, na kterou dorazilo podle policie asi čtyři sta lidí. Předák výzvy Popelka formuloval její požadavky. Vláda musí "okamžitě" podat demisi, pokud tak neučiní, začne od pondělí 9. dubna blokáda sídla vlády tak, aby se "nikdo nedostal do úřadu".
Již před nějakým časem Popelka avizoval, že "jeho hnutí" zesílí a zaplní Václavské náměstí. Z jeho velkohubých prohlášení se ukazuje, jak moc byl a je od reality. Velmi zajímavé je i to, že Popelka nemá rád ani současného prezidenta Zemana (je také odpovědný podle Popelky "za vše") a přeci by od současné hlavy státu chtěl, aby jmenoval "novou vládu".
U "blokády" Úřadu vlády Popelka nebyl. Sešlo se tam podle iDnes.cz asi deset lidí. Jeden pán, se kterými iDnes vedl rozhovor, byl údajně nezaměstnaný a tvrdil, že podporovatelů výzvy je "víc, než členů LIDEM". Důrazně se také ohradil proti tomu, že ho předsedkyně LIDEM Karolína Peake nazvala "magorem". S tím bych vcelku i souhlasil. Označení "magor", pokud se nepletu, použil kdysi Karel Schwarzenberg, když komentoval protitemelínské aktivisty v Rakousku.
Pan Popelka a jeho soudruzi skutečně magory nejsou. Jsou to velmi nebezpečná individua, která neuznávají zastupitelskou formu demokracie. Horují pro tak zvanou "přímou demokracii", která je podle nich tou nejdemokratičtější. V praxi by to znamenalo, že by se vše mělo odvíjet od "přímého" názorů občanů. Požadavek Holešovské výzvy na rozpuštění politických stran velmi trefně komentoval Miloš Zeman jako nepřijatelný - tam, kde byl realizován, skončila demokracie a nastala vždy diktatura spojená s tyranií.
Holešovskou výzvu je proto nutné chápat jako nebezpečnou akci zaměřenou proti vládě práva. Vyjádření Popelky a jeho soudruhů jasně svědčí o tom, že tito pánové a dámy pohrdají Ústavou a propagují politiku k potlačení lidských práv. Symbolické "popravy" Kalouska a Nečase ostatně naznačují, kam by toto hnutí rádo došlo. Nejraději by celé politické reprezentaci nasadili roubík, poslali ji do kriminálu nebo na popraviště. Tak zvanou "přímou" demokracií by se jim jistě "podařilo" vrátit do hry trest smrti. Pak by už nic nebránilo údajné "zločince" popravit.
Politická demokracie a s ní spojená svoboda slova je vhodná pro šíření podobných názorů. Připomeňme si, že se v předválečném Německu dostala strana Adolfa Hitlera k moci v řádných volbách poté, co svým působením rozložila obranné mechanismy parlamentní demokracie. I v našich podmínkách se komunisté dostali po druhé světové válce k moci v okleštěných volbách a pak jen dokonali své vítězství pučem z února 1948.
Pan Slávek Popelka proto není magor. Je to člověk, který by rád demokracii zakroutil krkem podobně, jako to učinil před ním Hitler a u nás Gottwald. Komunismus, to ostatně nebylo nic jiného než forma "přímé" demokracie. Pár soudruhů nahoře řídilo, co si má lid myslet, a všechny popravy a žalářování byly vždy v souladu s přáním lidu. To se už nesmí opakovat.
www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz