21.10.2020 | Svátek má Brigita


SPOLEČNOST: Piráti, televize a hromada kosočtverců

10.9.2012

Pirátské noviny na svém facebookovém profilu zveřejnily výzvu "Pirátské noviny oznamují Operaci Piča. Běžte před vrátnici ČT na Kavčích horách a křídou na chodník nebo na schody nakreslete tu největší píču, co zvládnete. Svůj výtvor vyfoťte a sdílejte po Internetu. Operace potrvá, dokud se v České televizi neprobudí sebereflexe."

Má to být reakce na stažení článku s výsledky hry na volby, která proběhla na středních školách. Česká televize s odkazem na svá pravidla vydaný článek stáhla, vysvětlila že by mohl sloužit k ovlivňování voličů a že nadále budou zveřejňovat výsledky průzkumů jen jimi nasmlouvaných agentur. Ze je úryvek z vysvětlení České televize:

"Článek o výsledcích projektu tzv. studentských voleb (psaný na základě zprávy ČTK) byl stažen z webu ČT24 krátce po publikaci, protože je problematický ve vztahu k Pravidlům předvolebního a volebního vysílání ČT pro krajské a senátní volby 2012 tak, jak jsou zveřejněna zde."

Ponechme stranou subjektivní hodnocení samotné České televize. Někdo ji považuje za socialistický moloch, někdo za bezednou a zbytečnou díru na peníze, jistě se najde idealista, který ji bude považovat za férové a objektivní informační medium. Budiž, každý má svým způsobem asi pravdu. To ale nemá s operací Píča nic společného.

Nicméně, vysvětlení České televize vyznívá nadmíru korektně a pochopitelně. Ne tak ale pro Piráty, kteří spustili povyk o cenzuře, záměrném ignorování úspěchu jejich strany a nepřípustném ovlivňování zpravodajství. Spustili na internetu až nebývalou hysterii, která prozatím vrcholí výzvou k malování kosočtverců před budovou České televize.

Už několikrát v minulosti Piráti předvedli, že svojí duševní vyspělostí jsou jen dětskou hrou na politickou stranu, která ani po několika letech existence není schopná dát dohromady ucelený volební program zahrnující víc, než práva v kyberprostoru, zato dokonale zvládá budovat svůj mediální obraz dětí, kterým na pískovišti sebrali kyblíček s lopatičkou.

V souvislosti se staženým článkem odkudsi vyhrabali záběr z roku 2010, na kterém demonstrují zlovolnost České televize a její odmazávání Pirátů z reality české politické scény. Šlo by o konspirační teorii jak víno, kdyby nešlo o graf porovnávající výsledky studentských voleb s reálným obsazením v tehdejším parlamentu. Zkrátka aféra vyrobená jen účelově, kterou ovšem každý z příznivců rád zbaští.

Několik příznivců Pirátů argumentuje tím, že Pirátské noviny jsou soukromý projekt soukromé osoby, který nemá s Piráty nic společného. Budiž. Kdyby ovšem nešlo o projekt člena dozorčí komise Pirátů. Stav je tedy, dle příznivců Pirátů, takový: Soukromá osoba, shodou okolností člen dozorčí komise Pirátů, jménem projektu Pirátské noviny, které nemají s Piráty nic společného, vyhlásí operaci Píča jako protest proti ignoraci Pirátů Českou televizí. Operace Píča je s povděkem kvitována členy vedení Pirátů, na Facebooku uvedena pod znakem Pirátů, ale vlastně s Piráty to nemá nic společného.

Alibismus? Ano, ale nijak překvapivý při vzpomínce na podobné případy z minulosti. Kdo sleduje dění kolem Pirátů, nemohl nezaznamenat kopírování cizího článku bez souhlasu a uvedení zdroje, což byla samozřejmě chyba jednotlivce, za kterou Piráti nezodpovídají. Má to i hodně společného s akcí "Den tripodů", kdy na znamení nesouhlasu s omezením fotografování na Karlově mostě měli protestující dorazit se stativy a fotografovat. Na zvacím plakátku byl samozřejmě dovětek o tom, že jde každý sám za sebe a že Piráti nenesou žádnou zodpovědnost.

Místo aby Piráti popadli dnešní spor s Českou televizí za pačesy, vzali si to jako jeden z bodů politického boje, upozorňovali na problém, snažili se iniciovat a prosadit změnu pravidel České televize, zachovali se jako stádo předpubertálních školáčků, kteří na tabuli nakreslí na protest proti učitelce obří kosočtverec a pak se tváří, že jako oni ne, to přece jenom Franta, protože on držel tu křídu.

Nedokážu si představit, jak by se Piráti projevovali v parlamentu, kdyby v něčem nebylo po jejich. Malovali by před sněmovnou na chodník kosočtverce? Nebo si u řečnického pultu rovnou stáhli kalhoty a mávali ocásky?

P.S. Něco pro pobavení. Novinářka, která o straně ohánějící se slovem "svoboda" až s nebývalou vervou nenapíše pěkně, prý musí rovnou někomu kouřit. Znakem svobody v podání Pirátů asi musí být heslo "Pište svobodně, ale o nás jen v dobrém". Tak nějak bych alespoň od vedení strany očekával jiné chování.

Převzato z Makovsky.blog.idnes.cz se svolením autoraTestování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.