16.5.2021 | Svátek má Přemysl


SPOLEČNOST: Otazníky kolem jedné milosti

22.10.2011

Zřejmě se o tom muselo v redakci týdeníku Respekt nějakou dobu hloubat, než spatřil světlo světa toto pondělí článek poněkud třaskavého, riskantního obsahu. Hovoří se v něm totiž o možnosti, nebo dokonce podezření, že milost prezidenta republiky se dá – jistě ne ale běžně – takříkajíc koupit. Jde o případ bývalé policistky Radky Kadlecové, odsouzené na dva roky nepodmíněně za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v České republice.

Respekt sice nemohl přinést hmatatelné důkazy o tom, že se jí nedostalo prezidentské milosti roku 2009 jenom tak, ale šlo rovněž o úplatek, nicméně redakce patrně usoudila, že dvě nepřímá a na sobě – aspoň jak se zdá – nezávislá svědectví přece jen jistou váhu mají.

Podle nich totiž o "zakoupení" milosti hovořila sama ex-členka oddělení karlovarské cizinecké policie. Nejprve ještě předtím, než ji byla udělena, totiž během přijímacího pohovoru při nástupu na psychiatrické oddělení nemocnice v nedalekém Ostrově. Někdejší ostrovský primář a dnes pražský doktor Martin Konečný byl sdělením Kadlecové šokován, ale právník nemocnice ho na jeho dotaz upozornil, že je vázán lékařským tajemstvím. Později se legislativa, pokud jde o korupci změnila, z lékařského tajemství se stala ohlašovací povinnost a Konečný ji nyní – nedávno – splnil. Policistům se tedy ona nemocniční zpráva dostala do rukou, a tak si přečetli, že podle Kadlecové úplatky prý přijali i prezidentovi poradci. A doktoru Konečnému se o tom údajně zmínil nějaký starší muž, který ex-policistku do nemocnice doprovázel. Reportéři Respektu se domnívají, že šlo o jejího strýce, který by jako podnikatel patrně mohl obětovat i nějakou vyšší částku za svobodu pro svou neteř.

Nu a ta se o zvláštním obchodu pak měla později také ještě zmínit starostovi domovské obce Chyše. Tamní zastupitelstvo poslalo po naléhavé žádosti Kadlecové dopis prezidentské kanceláři, cosi ve smyslu, že by mohla dostat druhou šanci. Starosta Miroslav Dorňák se ale dodatečně prý cítil podvedený, když mu – už omilostněná – Kadlecová při náhodném setkání sdělila, že dopis byl pouhou formalitou, aby prezidentská kancelář měla cosi v ruce, a vše bylo dávno zaplacené.

Jak se může takto rozehraný příběh dál vyvíjet, těžko odhadnout. Pokud je na verzi Respektu aspoň kus pravdy, stejně by musel kdosi z aktérů případné kauzy začít otevřeně mluvit. Jinak vše skončí u pouhého podezření – viděno z jedné strany. Anebo u pokusu o očernění, jak věc prezentuje kancelář prezidenta. Václav Klaus také dal ihned najevo hluboké rozhořčení a časopis Respekt označil zločinný. Ostatně je prý takový už dlouho. Podle prezidenta technika udělování milostí vylučuje, že by se s nimi mohlo nějak manipulovat. Jenomže mluvčí kanceláře sdělil časopisu, že o milostech rozhoduje výhradně hlava státu (možná s nějakým kroužkem spolupracovníků). Legislativní odbor kanceláře prý totiž žádná doporučení v tomto smyslu nedává. V takovém případě se ovšem pro případný nákup milosti šance poněkud pootevírají. I když to – opakujeme – nic neznamená a nic tím nemá být naznačeno.

Za povšimnutí také možná stojí, že prezentaci právě této milosti hradní úředníci neuvedli, za co byla ex-policistka odsouzena. To by se mohlo zdát úmyslné. Zmínka o korupci by totiž nevypadala dobře a vyvolávala dotazy. Ale opět může jít pouze o náhodné opomenutí. Tak či tak, kauza se stejně dala do pohybu a informace o ní zatím sbírá a vyhodnocuje protikorupční policie. Která ani po té, co nedávno kontaktoval doktor Konečný, nic jiného činit nemůže.

Jako určitý "vedlejší" efekt případu je ovšem také cosi na prvý pohled vzdáleného – že totiž v probíhající debatě nad přímou volbou hlavy státu bude možná častěji znít volání po omezení prezidentských pravomocí. Vedle zástupců ČSSD hovoří nyní čerstvě také zákonodárci vládní TOP 09 o tom, že milosti by neměly v budoucnu být výsadou hlavy státu, ale konzultovány ještě s nějakým ústavním orgánem či vybranými osobami, například s ministrem spravedlnosti. To Václava Klause také pohněvalo a oznámil, že nadcházejícímu kongresu TOP sice pošle zdravici, ale fyzicky se ho neúčastní. Čekat tudíž od něho, že bude vysvětlovat sociálním demokratům, proč udělil milost, o níž se nyní diskutuje, nelze vůbec.

Jak ale bylo řečeno, případ je v této chvíli na počátku a může leccos zajímavého přinést. Například nevíme, zda paní Kadlecová o koupené milosti nemluvila ještě s někým dalším. Sklon k tomu asi měla. Ani tehdejší ostrovský primář, ani chyšský starosta do věci zasvěcováni být jistě nemuseli. A přesto se tak stalo. Tedy pokud se to celé vůbec stalo.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.