26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Optimalizace, harmonizace a svoboda

23.4.2019

Prostý technik jako já si v dnešní době připadá naprosto ztracený. Jeho jistoty – matematika a fyzika, tj. to nutné a obecné, co tvoří realitu v jeho mysli - jsou evropským parlamentem zpochybňovány a podrobeny hlasování. Kde může hledat útěchu? Paradoxně ve filosofii, přesněji řečeno v dějinách filosofie. Ty mu mohou sloužit jako dějiny lidského myšlení, a taky jako dějiny lidských tužeb a přání, protože jak už si všiml kdysi anglický filosof David Hume, filosofové mají nepěkný zvyk přecházet nepozorovaně od popisu uspořádání světa k vyjádření své touhy, jak mají věci ve světě být uspořádané.

A tak byla filosofie hned od počátku spojena se základní touhou člověka – harmonizovat a optimalizovat svět okolo něho, dávat mu řád a smysl. A na této touze se za ta všechna století nic nezměnilo. Tento článek píši po návratu z posilovny, zatímco se mi na plotně dusí pořádný kus hovězího. Pythagorejci (šesté století před Kristem) by mě tedy asi rádi neměli. Jejich učení kázalo vegetariánství jako jednu z cest k dosažení harmonie, a posilovnu by též nebrali jako cestu k dosažení harmonie. Ovšem když srovnáme jejich mystické učení s tím, co káží dnešní zelení aktivisté, zjistíme s uspokojením, že se opravdu skoro nic nezměnilo. Skoro.

Problémem je totiž svoboda jednotlivce. Pokud bych žil v antickém Řecku, asi bych skončil v armádě, jedl maso a tužil se, a nějací Pythagorejci by mi byli putna. Ovšem ti dnešní pythagorejci se rozhodli své učení vložit do zákonů a harmonizovat Evropu dle svého náboženství a dle své magie čísel. Nebo si myslíte, že třeba těch 95 g CO2/km, co musí splňovat automobily, má nějaké fyzikální opodstatnění? Nikoliv, je to jen europoslanecká magie. Bojím se toho, až mi poslanci vztáhnou ruku na ten flák hovězího, protože i on přispívá ke klimatické změně. Jsem totiž obyčejný lidský masožravec.

Harmonizace a optimalizace se táhnou dějinami lidského myšlení od počátku civilizace společně s nenávistí ke svobodě a k oponentům. Jen namátkou: Platón se pokusil v Ústavě a Zákonech optimalizovat městský stát, a vyšla mu z toho totalita jako řemen, ve které by nechápavé oponenty čekala smrt. Později se církev pokoušela optimalizovat svět inkvizicí. Tu posvětil i Aurelius Augustinus ve své díle, neboť když ta láska ke katechismu nepůjde po dobrém, tak půjde po zlém. Příkladů je v dějinách mnoho a mnoho.

V dnešní době se slovo harmonizace spíše pojí s esoterickými učeními, která útočí na nešťastné moderní ženy. Ty se často snaží ezoterikou řešit rozpor mezi holčičími sny o mužích a následnou realitou života dospělých. A stejně jako v Platónově učení je od harmonizace duše malý krůček k harmonizaci obce a k harmonizaci světa. Není náhodou, že zelené aktivistky či feministky velmi tíhnou k čakrám a různým druhům meditací. Nic proti, pokud by zůstávaly u harmonizace svých duší a harmonizaci světa přenechaly světu samému. Jenže když sleduji psychickou kastraci mužů v Americe, bojím se, že mi brzy bude diagnostikován chronický zánět toxické maskulinity a skončím v mediálním opovržení moderních spasitelů.

Muži ovšem nezůstávají pozadu. V dnešní době, kdy postavit něco nového (jako třeba elektrárnu) je skoro nemožné, zůstává mužům optimalizace. A optimalizují všichni všechno. Ekonomové, inženýři, psychologové pracují na systémech, tocích, procesech, vztazích, na všem, co vás napadne. Nedávno jsem se znovu podíval na milovaný film Velký útěk, v kterém vězni v čele se Stevem McQueenem utíkají z německého zajateckého tábora Stalag Luft III. Dnes by asi ke kopání tunelů ani nedošlo, protože by se do tábora musel propašovat notebooky s excelem a wordem a následně by se několik let vyráběly analýzy.

Z hlediska matematiky je optimalizace hledání extrému (maxima, minima) nějaké funkce. Jako inženýr se snažím, aby systém vždy pracoval optimálně a s maximální bezpečností. To ovšem vylučuje jednu věc – svobodu. Nemohu zákazníkovi předat výrobek s tím, že mu řeknu, že nevím, co bude v některých situacích dělat, a ať mi zavolá (pokud zůstane naživu), jak se ten stroj rozhodl. Optimum je bod, který je žádoucí pro stroj, nikoliv pro člověka. Optimalizovat člověka znamená vzít mu jakoukoliv svobodu. Mnoho aktivistů si toto uvědomuje, a proto mluví o převýchově. Chtějí po školách vychovávat povinně děti k tomu, aby se dobrovolně zřekly svobody ve prospěch vyššího principu. Nic nového pod sluncem. Německý filosof Hegel toto ve své dialektice popsal jako nejvyšší stádium civilizace – rozpuštění občana ve státu. Tuto myšlenku pak převzal jeho žák, jistý Karl Marx. Pak se nedivte, že současný předseda Evropské komise Juncker tolik Marxe obdivuje.

A přesto je v tomto filosofie utěšitelkou. Ač lidé od dob antiky sní o velké Harmonizaci (či velké Optimalizaci), svoboda vždy nakonec zvítězila. A nepochybuji, že i když se evropský parlament bude všemi silami snažit o naši převýchovu, přírodní zákony nezmění, ani kdyby vydával tisíce nařízení denně. Svobodu lze sice na chvíli potlačit, ale zabít se ji zatím nikomu nepodařilo.

Na závěr dva „absurdní“ příklady. První se týká Prahy, kterou tíží hlavně dopravní a bytová situace. Nabízím toto řešení. Rozdělit obyvatele Prahy na dvě směny – denní a noční. Vždy, když by první směně končila práce, přesunuli by se pracovníci druhé směny pomocí carsharingu ze sdílených bytů na pracoviště, tam by auta předali té první směně, která by se odebrala odpočívat do sdílených bytů. Město jako dvacetičtyřhodinový provoz, jako jeden velký závod. Víkendy by vždy jedna rodina trávila ve sdíleném bytě, zatímco ta druhá by absolvovala v přírodních ubytovnách duchovní výchovu. Druhý příklad se týká nešťastné lásky, která ničí harmonizaci lidských vztahů. U každého dítěte by byly od raného dětství sbírány informace (počítač, mobil) a při vstupu do dospělosti by mu byl přiřazen ideální partner nebo partnerka. Tím by se duševní újmy způsobené nešťastnou láskou minimalizovaly.

Že se vám takový svět nelíbí? Já nic, já jen harmonizuji. Svoboda znamená jen úzkost, nejistotu a neustále rozhodování. Tak proč je tak krásná a nesnáší se s optimalizací?