16.1.2021 | Svátek má Ctirad


SPOLEČNOST: Očkování. Deset tisíc není milion

6.1.2021

Co udělat, aby vakcinace proběhla plošně a rychle

Jaký je největší problém začátku očkování proti covidu? Podíváte-li se na hrubá čísla, je to ve „slabém tahu na branku“. Izrael (9,3 milionu obyvatel), populačně srovnatelný s Českem (10,7 milionu), hlásí milion naočkovaných. Česko je u řádu deseti tisíc naočkovaných. A kdo si myslí, že přesná aktuální data skýtá web ministerstva zdravotnictví, mýlí se. V rubrice „Očkování proti covid-19“ tam najde jen symbolické výzvy a obecné informace.

Ten rozdíl bije do očí, i když ho lze racionálně vysvětlovat. Třeba tím, že Evropská unie sice zajistila férovou distribuci vakcíny, ale při jejím objednávání u výrobců se řídila i politickými důvody (zahrnula tam třeba francouzskou firmu, která ještě není u cíle). Nebo tím, že Izrael se svým náskokem vymyká všem ostatním zemím, takže skuhrat může skoro každý (na politiku objednávek EU skuhrají i Němci, kteří se spoléhali na svého výrobce BioNTech, a německé skuhrání na EU je výjimečné). Izrael je prostě ukázkou státu, který má srovnané priority a po třítisícileté zkušenosti je pro něj hlavní prioritou přežití kmene.

Ale ať už je to tak, či onak, ten rozdíl v podílu proočkovaných je do očí bijící. Pozorovatel by si řekl, že vzbudí rozruch mezi občany a opozici povede k rázným, ba výhrůžným dotazům na vládu: Proč je ten rozdíl takový? Co dělat pro to, aby byl menší? Záleží to jen na distribuci vakcíny řízené orgány EU, nebo se na tom podílí i české úřady?

Působí s podivem, že debata tohoto typu se u nás moc nevede. Soudě podle toho, co se píše v médiích, nás na vakcinaci více zajímá strašení, varování, zpochybňování, občanské svobody či práva. Výrazný byl rozhovor s právníkem Ondřejem Dostálem, který web iDnes uvedl titulkem: „Zvýhodnit očkované? To je represe lidí, pro něž není vakcína, míní právník“. Bylo by zajímavé vědět, pro jak velkou část populace tu byla klíčovým slovem „represe“ – a pro jakou výraz „pro něž není vakcína“.

Spojování represe a vakcíny nahrává těm, podle nichž vše, co se dělá, je špatně. Špatné jsou lockdowny (umrtvují společnost, hlavně vzdělávání). Špatné je testování (je nepřesvědčivé a „cinknuté“). Špatné je trasování (vede ke šmírování občanů). Špatné je očkování (umožňuje diskriminaci a represi). Dejme tomu, že na tom něco je. Ale kdo říká, že vše je špatně, měl by i říci, co je tedy dobře. A neřekne-li to sám, logicky pak vyznívá jako propagátor neřízeného promoření společnosti, cesty ke kolektivní (stádní) imunitě.

O. K., je to legitimní názor. Ale i tady platí, že kdo říká – ať výslovně, či mezi řádky – A, měl by dodat i B ve stylu klausovského trade-off, něco za něco. Třeba: chcete kolektivní imunitu za cenu, že zemře o tolik a tolik tisíc lidí více? Pokud to neřeknou, je otázka, zda lze zároveň zpochybňovat lockdowny, testování, trasování i plošné očkování. Nebo zda není racionálnější říci: teprve až bude proočkováno šedesát až sedmdesát procent populace, můžeme si nepříjemnosti typu uzávěr či roušek odpustit.

Prioritou je, aby se Česko z deseti tisíc naočkovaných dostalo k řádu milionů. Teprve až bude v tomto jasno, mohou mít smysl debaty o zvýhodňování očkovaných. Ale když ony se tak krásně čtou, že ano.

LN, 4.1.2021Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.