9.5.2024 | Svátek má Ctibor


SPOLEČNOST: O argumentech proti demokracii

28.8.2021

Jeden z populárních citátů Winstona Churchilla: „Nejlepším argumentem proti demokracii je pětiminutová rozmluva s průměrným voličem.“ (The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter.)

Dnes bychom mohli doplnit, že nejlepším argumentem proti demokracii je také pětiminutová četba jakékoli (české) internetové diskuse.

Znovu jsem si to uvědomil 25. srpna, když jsem se seznámil s názory „průměrných“ účastníků diskuse pod článkem na Novinkách.cz, který popisuje unikátní svědectví velitele jednotky vojenské policie KAMBA, která v Kábulu zajišťovala ochranu české ambasády. Text se týkal neméně unikátní evakuační operace, která si zaslouží jediné: slova pochvaly, upřímné ocenění.

Existují-li situace, kdy můžeme být na naše vojáky a vojenské policisty právem hrdí, pak evakuace osazenstva ambasády a místních spolupracovníků k nim patří v první řadě. O dění v Afghánistánu, potažmo v Kábulu můžeme vést dalekosáhlé debaty, nicméně v případě zmíněné evakuace platí: KAMBA byla postavena před úkol vzniklý situací, o které nerozhodla ona (a vojáci obecně), ale politické špičky, a tento úkol splnila výtečně. (Zde doporučuji rozhovor se zmíněným velitelem jednotky KAMBA na webu ministerstva obrany ČR.)

O to větším šokem jsou některé reakce „z lidu“. Jeden příklad za všechny:

Jsme jako opice, co dělají Američané, to děláme i my. Popřípadě s jejich svolením. (Autor: JK)

Takže když bude hořet a Američané budou hasit, my se otočíme zády, abychom nebyli „jako opice“?

Američané se rozhodli, že z Afghánistánu odejdou – to je velké téma na samostatnou debatu –, a my jsme měli dělat co? Zůstat? Tady nám nepomůže argument, že jsme se tam neměli angažovat, to je v kompetenci politiků; tady mluvíme o aktivitě naší vojenské policie. „Realita dne“ byla taková, že bylo nezbytné provést evakuaci za podmínek, kdy „na druhé straně barikády“ stojí islamističtí barbaři, s nimiž ovšem musíte jednat, abyste zachránili lidi, jimž hrozí nebezpečí. Prekérní, kritická, extrémně nebezpečná situace.

Abych se vrátil k předchozímu příměru, když už hoří, pak je čiré bláznovství omezit se na konstatování, že hořet nikdy nemělo. Je nutné neprodleně konat. Začít hasit.

Nezpochybňuji právo kohokoli vyjadřovat se ve veřejném internetovém prostoru jakkoli k čemukoli. Jen musím dát Churchillovi za pravdu. A postesknout si: Lidé s úsudkem, který předvedl pan JK, mají volební právo? Ovšemže. Také dobrý argument proti demokracii (jestli mi rozumíte).

Převzato z blogu autora s jeho svolením.