6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


SPOLEČNOST: Nový virus - affluenza?

17.8.2011

Symbolem úspěchu není dnes schopnost něco vyrobit, ale schopnost něco koupit. Dá se štěstí koupit?

Termín „affluenza“ přivedl na svět provokativní americký autor a psycholog Oliver James. Označuje jím nový typ viru typický pro střední třídu společnosti ve vyspělých zemích. Fluenza je anglicky chřipka. Definice nového viru v pojetí Olivera Jamese je následující: nakažlivý virus napadající střední třídu, který způsobuje deprese, úzkost a vytváří závislost. Můžete si snadno zjistit, zda jste jím zasaženi. Stačí upřímně a pravdivě odpovědět na pár otázek. Chcete být velmi bohatí? Chcete, aby vaše jméno znalo co nejvíce lidí a být jimi obdivováni? Chcete ukrývat známky stárnutí a je vám dobře, když vám lidé říkají, že nevypadáte na svůj věk? Držíte krok s módou? Dělá vám dobře, že jste bohatší než vaši známí a sousedé? Zabírají vám nákupy a přemýšlení o nich spoustu času? Zajímá vás méně, co děláte, než kolik za to dostanete? Obdivujete a závidíte lidem, kteří mají to, co vy nemáte? Myslíte si, že kvalitu vašeho života ovlivní věci, po kterých toužíte? Chcete být obklopeni luxusem? Pokud na většinu otázek odpovíte ano, virus affluenza vás dostal.

Jak jste zasaženi, lze snadno testovat. Zkuste si opět odpovědět na pár otázek a oznámkovat si je ve stupnici jako ve škole. Cítíte se občas nebo dokonce často na dně? Znepokojuje vás něco naprosto iracionálně? Musíte se nutit k nějaké činnosti, ačkoli pro to neexistuje žádný důvod? Vyvede vás něco nebo někdo snadno z míry a nejste schopni relaxovat? Vidíte chmurně vyhlídky do budoucnosti? Jste nepokojní a nemůžete zůstat chvíli v klidu na místě? Cítíte se pateticky, nekompetentně nebo nepoužitelní? Procházíte životem vyčerpaně, jakoby v mlze? Cítíte se hloupí, líní, tlustí, napadáte se sami nebo dokonce nenávidíte? Připadáte si občas jako uzlíček nervů? Pokud je součet vašich odpovědí vysoký, máte opravdu problém.

Nejste v tom sami. Současná konzumní společnost, která je bohatší a bohatší, se zdá být čím dál méně šťastná. Souvislost je tak zřetelná, že to nemůže být náhoda. Je na psycholozích, jedná-li se u někoho o diagnózu a nemoc. Zasaženo je mnoho zemí a světadílů. Touha po penězích, vlastnit nový počítač, nový mobil, přenosné DVD, aby vaše děti nezlobily, je nakažlivá. Není to nic nového, tyhle touhy v té či oné podobě jsou staré jako lidstvo samo. To, co se změnilo je, že jsou všudypřítomné a zasahují většinu lidí. Rozdíl mezi tím, co chceme a co potřebujeme, dramaticky narostl.

Normální žebříček hodnot je troskách. Jsme ochotni platit za svá nová auta, dovolené, necháváme se oblbnout marketingem. Kvůli tomu se nesmyslně zadlužujeme a v dluhových pastích, které jsme si sami vytvořili, pak nadáváme exekutorům a bankám. Chceme všechno hned, dnes, užíráme se závistí k úspěšným sousedům. Nemyslíme na své stáří, zdraví a vzdělání, pomoc postiženým.

Kdesi se se zpívá o tom, že štěstí se nedá koupit. Tak hodně štěstí a zůstaňme normální!

Převzato z Pilny.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Autor je prezident sdružení TUESDAY Business Network