7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


SPOLEČNOST: Milionář Minář ukončil hibernaci

2.5.2020

Milion chvilek pro demokracii vylezl z těžké koronáčové hibernace, protáhl si z intenzivního nicnedělání ztuhlé údy a vyrazil zas do útoku. Na transparentním kontě nějakého 2,5 milionu (dámy a pánové, kdo z vás to dneska má!), žádnými starostmi nezatížené hlávky, školní vzdělání hozeno už před časem přes palubu jako v boji za demokracii nadbytečná veteš a tradá. Jde se na to.

Protože Mikuláš Minář přece jen není žádný hrdina a rebel, tak se do střetu se státní mocí, která zatím reguluje pohyb publika na veřejných prostranstvích co do množství osob, odvážně nepustil. To by ho mohlo stát kůži a mohl by stanout před soudem. A tak vyzval své příznivce a publikum k tzv. procházce na svých webovkách s hlavním inovovaným motem, že „vláda konala v době koronakrize chaoticky“.

Samo o sobě je to heslo hodně hloupé, protože není originální, a zajímalo by mě, jak si demonstrací případně chce někdo vymoci, aby vláda v minulosti nejednala chaoticky. Ale na vině je to nedostatečné vzdělání. Asi.

Procházka se konala, jak troubila média a dokazovaly záběry a videa na netu a komentáře. Údajně kolem tisícovky lidí se prošlo na letenské pláni s hodně originálními malůvkami a hesly a zdatný obchodník s občanskou společností to vše zarouškovaný řídil, aby to mělo nějaký tvar.

Mám velké pochopení pro lidi, kteří když si nemůžou aspoň jednou týdně řádně zademonstrovat, jako by nežili. Jsou to neklidné, až těkavé povahy a - okolnosti neokolnosti - demonstrovat se musí. Nejlépe proti téměř všemu. Procházka jistě nikomu neuškodila a vůbec ani mírně neduživému Mikuláši Minářovi, i když pro některé z nich to bylo příjemné povyražení, které nic nestojí. Ale půvabné bylo, že megafonem se hlásilo procházejícím, kteří se vlastně neprocházeli, ale hrdinně demonstrovali proti chaotické vládě, kudy se ubírá sokolík smělý a vůdce Mikuláš Minář, aby jej tam lidé následovali. A oni vůdce následovali. Jak to zpívali V+W: „...už věříme oslovi, jen když nás ten osel hlučně osloví.“

Snad si bojovník za demokracii Mikuláš Minář stačil všimnout, že se policie, i když to zjevně umožňovalo zásah v nějaké byť sebemírnější podobě, chovala pohodově a jen monitorovala a kontrolovala situaci, aby se příliš nezhoršila. Asi nevšiml, to je pod jeho rozlišovací schopnost. Počkáme si tedy na jeho další dynamickou vylomeninu, kterou nás po těžkém zimním spánku a lenošení pobaví.