28.6.2022 | Svátek má Lubomír


SPOLEČNOST: Metelesku blesku – trapnost na trapnost

22.10.2013

Tak jsem si myslel, že "metelesku blesku aféra" je za námi. Dnes jsem se dočetl, že není. "Bobošíková nasadila 'metelesku' i do televize, Svěrák promýšlí žalobu."

Kdepak Jára Cimrman. Typické Česko v roce 2013.

Pan Úlehla složil volební hymnu pro jakýsi politický subjekt. Použil v ní údajné tradiční valašské sousloví "metelesku blesku". Které prý pan Úlehla od dětství slýchával. Zdeněk Svěrák tvrdí, že sousloví "metelesku blesku" vymyslel on s panem Smoljakem pro film Marečku, podejte mi pero.

Pokud pan Úlehla tvrdí, že slýchával toto rčení na Valašsku již v dětství, nemusí lhát. V době uvedení filmu do kin mu přece bylo nějakých dvanáct let. Možná tak pan Úlehla opravdu žije v mylném domnění, že "metelesku blesku" je tradiční valašské úsloví. Pravdu o tom, kde se vzalo sousloví "metelesku blesku", má však, podle mne, pan Svěrák.

Nepovažuji za správné ani vhodné podávání žaloby panem Svěrákem. Nepovažuji za správné ani vhodné zesměšňování pana Svěráka panem Úlehlou a dalšími. Nemyslím, že by pan Svěrák byl "nerudný stařec". Jak jsem se kdesi dočetl.

Pan Svěrák nepochybně patří k velkým českým osobnostem. Jeho dílo zlidovělo. Stojí mu rozruch kolem nějaké "hlášky" za to?

Pan Svěrák je jistě rád, že se ty jeho tzv. "hlášky" užívají hojně v běžném životě. Vadí panu Svěrákovi, když například totálně opilý host restaurace šesté cenové skupiny pokřikuje na hostinského, ať mu "metelesku blesku" přinese dalšího panáka? Žaloval by toho opilce? Vadí panu Svěrákovi jiné podobné situace, kdy není dostatečně důstojně, v dostatečně důstojném prostředí užit jeho "produkt"?

Proč mu tak vadí užití jím vymyšleného sousloví v hymně nějakého politického subjektu?

Snad proto, že si kdekdo vybaví, že to "metelesku blesku" slyšel ve filmu, k němuž pan Svěrák napsal scénář? Že se pana Svěráka pan Úlehla nezeptal, zda sousloví může použít?

Proč by se ale pan Úlehla ptal, když – údajně - uvedené sousloví pan Úlehla od dětství slýchával na Valašsku? Že je to pitomost? Že je to nemožné? Jak to pan Svěrák panu Úlehlovi chce dokázat?

Že pan Svěrák nemá v oblibě ten politický subjekt, pro nějž pan Úlehla složil onu hymnu? Že nesouhlasí s užitím svého "díla" k politickým účelům? To je nejpravděpodobnější. Ale to se pan Svěrák neumí vypořádat se situací "po svém"? Noblesně, vtipně? Ve stylu "metelesku blesku" či Járy Cimrmana?

A má pan Úlehla, takový kovaný pravičák, jak nám předvedl v posledních dvou letech, opravdu zapotřebí dělat si jméno na takové banalitě? Na parazitování na známém člověku? Na tzv. "pravdoláskaři"?

Pokud "metelesku blesku" pan Úlehla nejprve považoval za původní valašské rčení (a těžko mu lze prokázat opak), po vypuknutí "aféry" kolem své hymny si o valašském původu rčení mohl sehnat důvěryhodná svědectví. Pokud je nemá (neslyšel jsem o takové argumentaci), měl se omluvit panu Svěrákovi. A ne jej ještě ostouzet.

Za sebe mohu říct, že ač sám Valach (o několik let starší než pan Úlehla), až do zhlédnutí zmíněného filmu pánů Svěráka a Smoljaka jsem na Valašsku nikdy rčení metelesku blesku neslyšel. I proto se domnívám, že pan Úlehla stojí na tenkém ledě. Hraje dětinskou hru. Byť nelze dokázat, že přímo lže.

Pravičák je v mé představě člověk konzervativní, zastávající hodnoty tradiční, osvědčené, logické. Pravdu. Pan Úlehla, kandidující za údajně velmi pravicový politický subjekt, se dle mého názoru sám diskvalifikoval. A s ním i ten volební slepenec.

Pana Svěráka je mi až líto. Takhle hloupě, skrze osvojenou národní žalobní vášeň, se ztrapnit. A dále se v té trapnosti rochňat …

V Liberci dne 18.10.2013Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!