25.9.2021 | Svátek má Zlata


SPOLEČNOST: Manipulátoři.cz manipulují

23.4.2019

Očima libertariána

Znáte spolek Manipulátoři.cz? Byl zřízen v lednu tohoto roku a jeho hlavní činností je údajně boj proti vlivům dezinformací a manipulací. Záslužná to činnost, manipulací a dezinformací je nějak čím dál víc, jeden by už ani nevěděl, čemu může věřit a čemu ne, protože skutečnost je někdy tak absurdní, že odlišit ji od tzv. „fake news“ je poněkud složité…

Na Facebooku na mě vybafl příspěvek této organizace, který se opírá do článku ekonomky Markéty Šichtařové, ve kterém kritizuje pochybný přínos EET pro státní kasu na jedné straně, zatímco na druhou stranu pomyslné misky vah dává „přínosnost“ cca sedmi tisíc neziskovek (z celkového počtu 121 tisíc), které dosáhly na dotace a u kterých NKÚ kritizoval jak porušování podmínek dotace, tak absenci kontroly plnění cílů ze strany vlády. Paní Šichtařová prý manipuluje a zneužívá svoji autoritu ekonomky, protože zpochybňuje přínosnost neziskovek.

Já se přiznám, že nic takového jsem v článku nezaznamenal. A to jsem zakladatelem jedné z neziskových organizací, pohříchu takové, která nejen žádné dotace nečerpá, ale aktivně proti nim vystupuje a dokonce (v rámci zastupování podnikatelů, kteří zkrachovali kvůli dumpingovým cenám dotované konkurence) žaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU na zrušení systému tzv. blokových výjimek pro jeho rozpor s ústavou (podrobnosti viz zde).

Myslím, že nikdo nezpochybňuje možný přínos neziskovek. Například neziskové organizace, které realizují programy prevence proti drogovým závislostem na školách jsou jistě efektivnější, než když o tom, že „drogy jsou fuj“ vypráví nudícím se žákům a studentům policista. Přínosnost vysokých škol (kterými Manipulátoři.cz také argumentují) asi také nikdo nezpochybňuje, jakkoliv některé obory typu „gender studies“ rozhodně svojí „praktičností“ domněnky vyvolávají.

Manipulátorům se prostě nelíbí, že se někdo naváží do neziskovek placených státem. Protože to se nesluší. Protože jsou jistě plné lidí, kteří obětují svůj čas a energii Dobru. Kontrolovat je zřejmě nemá cenu. Pochybovat o jejich smyslu se zřejmě také nesmí.

Věřím, že Manipulátoři.cz nejsou státem placeni. Že to myslí dobře. Ale jejich výstup proti článku paní Šichtařové zavání manipulací i v kravínu, kam se chodíme s dětmi dívat na telátka.

www.RomanKriz.cz

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu a kandiduje do EP za SvobodnéKdyž holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.