SPOLEČNOST: Lidem musí zůstat právo platit v hotovosti!
Lidé by měli mít právo platit hotově a toto právo by mělo být zakotveno i v ústavě. Tento nápad se v době všeobecného rozšíření elektronických plateb a virtuálních měn může zdát nadbytečný, nic ale není vzdálenějšího pravdě.
Jedná se o záležitost velmi aktuální. O právu na platbu v hotovosti se diskutuje i v sousedním Rakousku, kde se dokonce objevil návrh zakotvit právo platit hotově v ústavě. Loni s tím přišla před volbami Rakouská lidová strana nyní staronového kancléře Sebastiana Kurze, který dokonce v průběhu loňské kampaně prohlásil, že „mít možnost platit hotově je základní podmínka autonomní existence“. Jeho návrh byl přijat vstřícně i dalšími většími stranami.
Není divu. Platby v hotovosti se u našich jižních sousedů stále těší velké oblibě a poptávka po takovém opatření zde nepochybně existuje. Podle studie Evropské centrální banky (ECB) se v roce 2016 v Rakousku uskutečnilo 67 % všech plateb v hotovosti. V Německu, kde je hotovost taktéž stále preferována, se tímto způsobem uskutečnilo 55 % transakcí. Proč vlastně tolik lidí zvláště v Rakousku chce, aby měli zajištěnou možnost platit hotově?
Jako hlavní důvod určitě mnohé napadne ochrana starších občanů, kteří neužívají (nebo nemohou užívat) digitální technologie. Takové vysvětlení však těžko můžeme považovat za úplné. Zachování hotovosti si v Německu a Rakousku rozhodně nepřejí zdaleka jen starší lidé méně sžití s digitálními technologiemi.
Obavy o soukromí jsou naprosto oprávněné
Významnou roli zde může hrát zkušenost s totalitní mocí. V obou zemích existují u části veřejnosti obavy z toho, že bezhotovostní platby umožňují sledovat platby a chování obyvatel. To potvrzuje i expert na ekonomickou psychologii Erich Kirchler. Podle něho mají Rakušané a Němci vlivem zkušenosti s autoritářskými režimy větší povědomí o hrozbě, jakou představuje stát, když se všechna moc octne v jeho rukou.
Smyslem zakotvení takového práva je také zajistit dostupnost služeb opravdu každému. Ne pro každého musí být platba kartou preferovanou volbou. Řada lidí považuje z pochopitelných důvodů za silně znepokojující, že stát a banky vědí doslova o každém jejich kroku, když platí kartou. Další dobrý důvod může být snaha předejít tomu, že bude osoba bez platební karty vnímána jako potenciální zločinec jen proto, že při platbě v hotovosti nikdo neví, jak naložil se svými penězi.
Důvodů pro zachování možnosti platby v hotovosti by se tedy našlo více. Obecně se týkají dostupnosti služeb a především ochrany soukromí. Protože Česko má za sebou také zkušenost s totalitní společností, měli bychom si i u nás uvědomovat důležitost ochrany soukromí minimálně stejně jako v Německu či Rakousku. Vlivem nových technologií nebylo nikdy tak snadné sledovat chování lidí jako dnes a platba kartou s sebou také může nést mnohá rizika spojená s narušením soukromí, kdy vlezlé cílené reklamy na internetu a sociálních sítích budou jen pomyslnou třešničkou na dortu.
Obavy jsou tedy naprosto oprávněné. Ochrana privátní sféry všech bezúhonných občanů by proto měla být zvláště v dnešní době jednou z priorit. Myslím, že právě nyní nastal čas bojovat za to, aby bylo právo na platbu v hotovosti zakotveno i v české ústavě!
Převzato z blogu s autorovým souhlasem
Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu