21.5.2022 | Svátek má Monika


SPOLEČNOST: Kudla v kapse

25.2.2021

Pořádně mi povyskočila, ta kudla v kapse, když se na internetu objevily první snímky z VIP tribuny Slávie a kdo tam nesedí, jako propagátor nejtěžšího lockdownu Roman Prymula. Však jsem taky promazal klávesnici jedem a přispěl k obecné nevraživosti několika důmyslnými vstupy. 

Jenže s otevřenou kudlou v kapse se dlouho chodit nedá, pokud muž nechce přijít o to nejcennější. Vždyť je to přece realizace iniciativy Cesta ze tmy, propagovaná Jaroslavem Flégrem, Jankem Ledeckým a Danielem Landou. Jde o metodu, jak umožnit společenské a kulturní – a samozřejmě i sportovní - akce. Princip je prostý, účastníci musí být čerstvě testovaní, ti s negativním testem si jdou sednout podle své vstupenky, pozitivní se odeberou domů do karantény, kde budou chroupat tabletky vitaminu D a zabalí se do babiččiny šály a vlezou pod peřinu na vypocení, co jsou dle lidové tradice osvědčené způsoby, jak koronu zkrotit dřív, než se pořádně rozvine.

Chvilku jsem se až styděl, že ta kudla v kapse reagovala přemrštěně. Nicméně, když uplynul od prvního impulzu nějaký čas, dávám kudle zapravdu.

Metoda Cesta ze tmy je očividně rozumná a realizovatelná. Jak to, že s ní přišli dva zpěváci a jeden kocour prostřednictvím svého parazitologa? Kde jsou všechny ty státní instituce v čele s ministerstvem zdravotnictví a dalšími kolosy v závěsu, kde jsou komise a odborníci a analyzátoři a syntetizátoři? Celá tahle těžká kavalérie zatím způsobila to, že se z dodávky vakcíny AstraZeneca podařilo vydolovat ze skladu a dopravit lidem do paží po čtrnácti dnech deset procent objemu a pokud jde o testovací soupravy pro školáky, tak na místě zasahuje policie ještě dřív, než se první sada stačila objednat.

Píšu a kudla v kapse se opět ozývá. Zase ji uklidňuju poukazem na Cestu ze tmy. Ten nápad a ten projekt je příliš rozumný na to, aby se ho ujalo to, co má tu drzost samo sebe nazývat státem. Ono by ale stačilo, aby tomu nebránil. Paradoxně, přesně to se stalo na VIP tribuně Slávie. Tam se nikdo ze zúčastněných ničeho nedopustil, ministerská výjimka byla učiněna, testy vykonány. Opravdová hanba padá hlavně na ministerstvo udělující výjimku vipákům, místo aby tuto metodu aplikovalo jaksi plošně, ne pro vipáky, pro každého.

Ještě dva, tři takové skandály a on se ten princip prosadí. Budeme chodit do divadla a na fotbal, jenomže přibude protivná procedura. Pak přijdou na řadu restaurace a hotely. Vzpomenete si, jakou bouři odporu vyvolal nápad, že při vstupu do hospody byste se měli registrovat? Čas oponou trhne a budeme tam vstupovat s povrtaným nosem a QR kódem v mobilu. Přijde to a bude to, dokud tu korona s námi zůstane. Což vypadá, že se jí mezi námi zalíbilo a že se k odchodu nijak nemá. Budeme se muset naučit s ní žít a poslední skandál je součást té výuky. I to je cesta ze tmy.

LN, 22.2.2021

Neff.czNohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...