27.11.2022 | Svátek má Xenie


SPOLEČNOST: Kdo nás vlastně rozděluje a rozeštvává?

11.6.2019

Každý správný „kavárník“ vám bez váhání řekne, že Zeman, Okamura a Babiš. Je tomu opravdu tak? Společnost je v dnešní pohnuté době opravdu rozdělena. To je zákonité a pochopitelné. Velká část národa má obavu ze stále rostoucí přílivové vlny emigrantů a ta druhá, menší, si myslí, že zbytečně.

Nadšení proevropští liberálové hlásají nehynoucí oddanost EU a šíří hysterickou obavu z Ruska a Číny… Ovšem pokud někdo tvrdí, že Putin je nový Brežněv, tak někdo jiný může hlásat názor, že Merkelová je nový Hitler. Má to přibližně stejnou logiku. Každý má v demokracii právo na vlastní politický názor. Nemálo střízlivě uvažujících lidí, často velmi vzdělaných, obavy z Ruska a Číny nesdílí. Putin rozhodně nemá v úmyslu Česko nebo Polsko vojensky obsadit. Tím méně Číňané, kterým jde výhradně o byznys. Putin doufá, že najde v Česku řadu sympatizantů, o nic jiného mu nejde, a tak zapojuje svoji propagandu, přesně stejně jako se veřejné mínění u nás pokoušeji ovlivnit EU byrokrati, Merkelová a Macron. 

Oblíbeným tématem je „kybernetická diverze“. Rusové prý ovlivňují volby, všude… Zajímavé ovšem je, že se nepodařilo prokázat, že by nějak ovlivnili třeba právě ty poslední v USA. Závěr zněl, že se o to možná pokoušeli. Realita je taková, že na zemi je pět velkých hráčů, USA, Rusko, Čína, EU a svět islámu. Každý se pokouší ovlivnit každého a získat ho na svou stranu. Islám se jako jediný pokouší o ovládnutí světa silou a terorem. Ale vraťme se domů…

Asi nikdo u nás nepochybuje, že drtivá většina médií, těch „státních“ absolutně, je ovládána mladými nadšenými liberály, kteří pokládají každý názor, který se liší od toho jejich, za beznadějně špatný. Dokonce i média vlastněná různými oligarchy jsou plná levicových liberálů. Viz Bakalův Respekt. Jen malou část informačního prostoru „okupují“ pravicové a antiimigrační internetová média.

Nehodlám hodnotit Babiše, nemám na to dostatečné ekonomické vzdělání. Zajímavý je ale postoj médií vůči oponentům. Státní televize, rozhlas a hlavní deníky pořádají už řadu let přímo hon na presidenta Zemana, na „proruské servery“ jako Sputnik apod. a za podvratné médium označují dokonce i Parlamentní listy, kam může poslat svůj názor kdokoliv. Ideologie je jasná. Každý, kdo nesdílí státem schválené názory, je podvratný živel, extrémista a proruský troll. Nepřipomíná vám to nic? Za socialismu lidé s „podvratnými“ názory putovali na šibenici a později, v lepším případě, do vězení. Dnes to nehrozí. Jenom se musejí připravit na to, že se na ně ta správná média vrhnou jako smečka vlků a budou se je snažit zesměšnit a zdiskreditovat.

President republiky, velmi sečtělý člověk, je nazýván opilcem a nesvéprávným hlupákem. Pro velmi inteligentního předsedu SPD vymysleli termín „Pitomio“. Zastavme se tedy třeba právě u SPD. Média tuto stranu trvale označují za extremistickou, islamofobní a snad i neonacistickou. Ale proč vlastně? Je to docela standardní politická strana s vyhraněným názorem, stejně jako třeba TOP 09 – jenom s opačným znaménkem. Záměr je jasný, SPD co nejvíce pomluvit a zdiskreditovat, aby se ji lidé báli volit a hlas hodili třeba Stanu a nebo Topce. „Kdo nejde s námi, jde proti nám.“

Jednu věc ale nelze přehlédnout. Všimněme si, kdo dnes chodí, po vzoru nacistických SA, rozbíjet a rušit předvolební shromáždění protistrany? Stoupenci presidenta, SPD anebo naopak?… no doplňte si sami. Kdo házel na presidenta vajíčka? Kdo dvakrát napadl volebního lídera SPD? Kdo rušil shromáždění protistrany na Václaváku? Zajímavé, ne?

Ideologická válka hoří na všech frontách. Kdo tedy vlastně rozděluje společnost? Zeman a Okamura? Nebo snad ČT, ČRo, Respekt a představitelé Topky, Stanu a socialistů? Každému popřeju jeho vlastní názor…

Smutné ovšem je, že se tolik lidí nechává ovlivnit propagandou té či oné strany a bezvýhradně ji vezme za vlastní.