Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Jen ´blbá´nálada?

Prý panuje "blbá nálada" a lidé už mají všeho dost. Útočí na ně korupce, tahanice politických stran, zdražování současné i budoucí, státní dluh, hrozba "Řecka", politizace odborů a předpovědi ne zrovna veselých zítřků. Ani to počasí už nechce poslouchat, prší si kdy chce a kolik chce.

Opravdu?

Byla jsem pozvána na setkání mých bývalých žáků ze Střední knihovnické školy, kteří maturovali před šestnácti lety. V duchu "blbé nálady" jsem očekávala, že generace, jež vstoupila do aktivního života po tzv. Sametové revoluci, bude dávat najevo svou rozladěnost, zoufat si nad poměry panujícími ve společnosti a vyjadřovat nespokojenost s podmínkami, v níž je jí dáno žít.

Z 42 absolventů se jich sešlo 36, z toho dva muži. Knihovnictví totiž bylo převážně oborem pro ženy, vyžadovalo solidní všeobecné vzdělání, hlubší znalosti z literatury a kultury, citlivý přístup k lidem, praktické znalosti knihovnického řemesla a též organizační schopnosti. Samozřejmě to vše bez nároků na vyšší plat.

Při tak velkém zastoupení žen by se dalo předpokládat, že stýskání nebude mít konce a úkolem pro nás, jejich bývalé pedagogy, bude poslouchat, těšit a povzbuzovat. Jaké však bylo naše překvapení, když se žádné litování nekonalo, naopak, byli jsme to my, kteří jim mohli jen tiše závidět. Bylo úžasné setkat se s těmito sebevědomými mladými lidmi, kteří dokázali vzít své životy do svých vlastních rukou.

Proto si ani nelze nepoložit otázku, zda jsou pouhou výjimkou, či naopak reprezentačním vzorkem celé současné, nyní již střední, generace.

Byla jsem jejich třídní, mohla jsem je tedy důvěrně poznat a čtyři roky sledovat jejich zrání do dospělosti. Mohu tedy potvrdit, že už tehdy se svým způsobem vymykali běžnému průměru. Ani ne tak úspěšností ve studiu jako v tom, že se projevovali jako svérázně vyhraněné osobnosti, které se kupodivu dokázaly vzájemně respektovat a obdivuhodným způsobem spolu vycházet. Vytvořili atmosféru vzájemného pochopení svých odlišností a dokázali si vzájemně pomoci. Tak se stalo, že jejich počet ve třídě stále rostl, z 33 až na 42. Ti, co přestoupili z jiných škol či tříd, dodnes vzpomínají na citlivé přijetí od ostatních a na jejich projevy přátelství.

Vzpomínám si na situaci, kdy takovým přírůstkem byl chlapec, který propadl z jazyků a musel opakovat celý 2. ročník. Byl z toho opravdu velmi nešťastný, hodně se za to styděl a bál se výsměchu. Místo odsouzení se mu však dostalo nebývalého povzbuzení, byl okamžitě zvolen předsedou třídy. A musím říci, že dobrým, za všechny bojoval jako lev. Možná, že i to ovlivnilo jeho pozdější rozhodnutí stát se knězem.

Nebyly to však jen tyto velmi sympatické vlastnosti, jež předurčovaly postoj těchto studentů k životu. Většina z nich urputně bránila svou samostatnost a právo na vlastní názor. Lpěli na své odlišnosti, kterou si vědomě pěstovali. Takže co jedinec, to originál - ve způsobu myšlení, vystupování i oblečení.

Měli štěstí. Doba jim umožnila, že ve 4. ročníku mohli společně vycestovat na 14 dní do Anglie. Trochu si zdokonalili své znalosti z anglického jazyka, ale především se zbavili strachu samostatně cestovat a získali první zkušenosti ve styku se "světem". Byl to můstek k získání práce v zahraničí, k delším pobytům v různých zemích, mnohdy v souvislosti se studiem na tamějších vysokých školách. Ostatně mnozí z nich souběžně dokázali vystudovat i naše vysoké školy. Jsou vysoce erudovanými v oborech, které si vybrali, navíc dobře ovládají cizí jazyky a mají zkušenosti z praxe v zahraničí. Není divu, že dosáhli vysokých postů v různých společnostech, učí na vysokých školách, pracují v nakladatelstvích a kulturních institucích a dalších jiných. Splnili si svůj sen, poznali svět a jsou spokojeni.

V posledních letech jim, ženám, začaly tikat biologické hodiny, takže mnohé založily rodiny, a nyní jsou na mateřské dovolené. Patřičně si to vychutnávají a mateřství je naplňuje štěstím. Snížení příjmů je nevyvádí z rovnováhy, ostatně jsou přesvědčeny, že návrat do pracovního procesu bude pro ně snadnou záležitostí. A pokud ne, tak si nějak poradí.

Věří si, dokázali se o sebe a také o jiné postarat a umějí řešit problémy.

Nelze si nepoložit otázku: "Kolik takových lidí mezi námi žije? Jsou jen výlučným malým vzorkem společnosti, nebo tomu tak není?"

Netroufám si posoudit. Tím spíše, že média, odbory a někteří politici nás neustále přesvědčují o naší permanentní nespokojenosti. Vyvolávají a pak přiživují "blbou" náladu a s ní i pocity nejistoty, strachu a bezmoci. Někteří z nich se neštítí provokovat nepokoje, jen aby s námi mohli manipulovat a posilovat svou vlastní moc. Hodilo by se jim, kdybychom ztratili důvěru ve vlastní síly a víru, že můžeme mnohé ovlivnit a to z vlastního rozhodnutí a popudu.

Jedinou naší obranou proti těmto silám je nevzdávat se své samostatnosti, tvořit si své svébytné názory a posilovat svou jedinečnost. Jen tak budeme schopni mít svůj vlastní život ve vlastních rukou.

Mí žáci to dokázali.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jana Soprová
23. 7. 2024

Pevné místo na prázdninové divadelní mapě Prahy si vydobyla Letní scéna Musea Kampa. Producentkou a...

Lukáš Karbulka
23. 7. 2024

Ambiciózní plán, který ne zcela naplnil potenciál. Cesta k vybudování rodinného domu zůstává i po...

Součástí ruských jednotek jsou i kanibalové, říká v podcastu Perimetry kriminolog Petr Pojman. Na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz