26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Jak číst oteplovačské ptydepe

13.8.2007

Jistý „rak“ dopustil se článku Už za dva roky má být na Zemi znovu tepleji.

Netuším, kdo se pod značkou skrývá, zdali novinář, zelený či pouhý stoupenec teorie o globálním oteplování. Možná jedná se o bytost trojjedinou, jež ovšem zachází se slovy způsobem přímo opovážlivým a p.t. čtenářstvo matoucím.

Už nevhodné je použití slovíčka „znovu“ v názvu článku: „Už za dva roky má být na Zemi znovu tepleji“, jež evokuje dojem, že se snad v současnosti ochladilo, což patrně autor na mysli neměl. Ovšem to je pouhá drobná chybka ve srovnání s dalším textem:

Na rozdíl od zbytku tradičních modelů, předvídajících posuny teplot do konce 21. století, vyvinuli britští vědci způsob, jak spočítat údaje pro příštích deset let.“

Překonáme-li tvrzení o „zbytku“ (proč zbytku?) vyplývá z věty jednoznačně, že vědci, do této doby neschopni odhadnout vývoj počasí v střednědobém horizontu, s naprostým klidem předpovídali vývoj klimatu pro celé století. Lapsus autora či bezmezná drzost jurodivých…? Pravděpodobnost druhé varianty naznačuje i pokračování článku:

„Dřív to nešlo z jediného prostého důvodu: dat z oceánů byl nedostatek. "Byla velmi rozptýlená a poněkud "křiklavá". Bylo pak obtížné vysvětlit, jaké teploty v obrovských oceánech vlastně jsou," řekl BBC Doug Smith z Hadleyho Centra“

Pominu-li, že v nejmenším netuším, co to mají být „křiklavá data“ (snad špatný překlad) je v citátu výslovně uvedeno, že „dat z oceánů byl nedostatek“!!! Mám tomu rozumět tak, že teorie klimatologů o globálním oteplování jsou založeny na nedostatečném množství dat? Možná, že právě proto o tom musí hlasovat….

„Z informací, zveřejněných v časopise Sicence vyplývá, že mezi lety 2009 až 2014 se oteplí. Průměrné teploty na konci tohoto období vzrostou oproti roku 2004 o 0,3 stupně Celsia.“

Jakých informací, prosím? Kde je uveden pramen, aby si čtenář mohl ta data zjistit? O trapném překlepu „Sicence“ ani nemluvě. Většina čtenářů o věc se zajímajících správně tuší, že jedná se o časopis Science, ale zajisté by uvítali přesnější informaci.

„Podle Smithe budou pro příštích deset let důležité jak přírodní změny, tak globální oteplování způsobené člověkem. V roce 2100 pak změny ovlivněné čistě lidskou aktivitou převáží. Závěr britského týmu je tak v souladu s posledním odhadem Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Ten počítá do konce současného století s růstem průměrné teploty o 1,8 až 4,0 stupně.“

Z předchozího citátu pak logicky vyplývá, že jistý Mr. Smith, právě prezentující způsob jak zjistit teplotní vývoj v příštích 10 letech, z toho vyvozuje závěry o vlivu lidských aktivit na zemské klima za 100 let. Pozoruhodné! Proto čtěme podobné články pečlivě a bedlivě. Neslouží totiž informaci, ale právě naopak. A počítají s tím, že čtenář text přečte jen zběžně a obsažených rozporných tvrzení si nevšimne. Pak stačí jen dodat, že to podporuje závěry IPCC a „vlastně už není co řešit“!

Takže, dejme si pozor na globální oblbování!