26.11.2020 | Svátek má Artur


SPOLEČNOST: Helenka a Martička

9.9.2010

Do redakce nám přišel mail:

Vážení pánové; velmi jsem se podivil, že (pokud jsem něco fatálně nepřehlédl) dnešní NP nijak neglosoval dopis intelektuálů a uměleckých elit, adresovaný paní Vondráčkové ohledně jejího sporu s M. Kubišovou. Domnívám se, že by nějaká slovutná redakce, například ta neviditelná psí, mohla chtít zareagovat zhruba následujícím způsobem:

Vážení signatáři otevřeného dopisu na podporu MK; jste v naší zemi nejen intelektuální či kulturní elitou, ale především i elitou ekonomickou. Tak co kdybyste namísto jalového žvanění a bezzubých výzev - mezi sebou vybrali ten milion korun, o který je nebohá paní Kubišová žalována - a té Vondráčkové ho flákli, v obálce a s návodem k použití? Nebo co kdybyste dali dohromady aspoň pár set tisíc, a zaplatili paní Kubišové nějakého toho Lžičaře, Sokola, Teryngela, či jiného elitního právníka, aby jí očistil i v rovině právní? Fakt si myslíte, že normalizační pěvkyni Vondráčkovou dojme nějaký morální apel? Paní Kubišovou jste možná dojali, ale u soudu je pořád stejně.

Taková věc v hlavě vybudí množství různých pocitů. Nejprve mne dopis potěšil, protože kdo by nechtěl být součástí "slovutné redakce", že jo?!?

Redakcí pak zavál vír názorů. Od postoje, že bychom měli vyjádřit podporu disidentce Kubišové, až po sdělení, že žádný soudný chlap se nemotá do hádky dvou ženských. Já si myslím, že tuhle pravdu - bacha na hádající se ženské - znal už pračlověk Janeček, jinak by vyhynul. Neandrtálci ji možná neznali.

V druhé řadě mi pak vyběhl z paměti Jandův text ".. žena je od ráje podivnej tvor…". A protože miluji americký seriál "Chůva k pohledání" o slečně Fine, vzpomněl jsme si na scénu, jak říká sluhovi Nilesovi, že bude muset zase jít na setkání těch prolhaných, vychytralých, ulhaných a závistivých ženských. A když se naivní chlap Niles ptá, proč tam tedy jde, odvětí s neporazitelnou holčičí logikou: "Protože to jsou moje nejlepší kamarádky."

I dotyčné dámy byly kdysi, alespoň podle toho, co samy říkaly, nerozdělitelné kamarádky. Pak se rozdělily. Jsem dalek toho, ač jsem prožíval podobný vývoj jako paní Kubišová, abych zásadně a nezvratně kritizoval jen paní Helenu. Paní Vondráčková je profesionál, perfektní profesionál, který roznášel i v těch nejblbějších dobách něco krásného a příjemného. Pokud já vím, nikdy nezpívala - anebo je moc nehráli - takové blbosti jako Ulm či jiní zasloužilí a jinak profesionální zpěváci. A že těch kravin z rádia a televize znělo.

Pomlouvačné hlasy jí sice po jejím koketování s NDR říkali Helen von Dracek, ale jinak ruku na srdce. Kdo si dokáže zachovat po tolik let za tak blbých podmínek tak vysokou úroveň, co?! A kecy o tom, že spala se Štrougalem… vzdělanec věc posuzuje s ohledem na starou právní zásadu in dubiis mitius (v pochybných případech) vykládat je v prospěch obviněného. Vondráčkovou můžeme milovat či nenávidět, ale její písničky poslouchali všichni.

Leč taková popová zpěvačka dneska, to není žádná jen jedna dáma, co zpívá a hopsá po podiu. "H. Vondráčková" to je firma. A v takové firmě mají různí lidé různou sílu a moc. S tím nic nenaděláte. A protože jste u toho nebyli, zdržte se, vážení, výkladů, kdo má nebo nemá pravdu. Ani já tak nebudu činit. I když jistěže na to mám svůj názor.

Svůj silný morální názor také vyjádřila skupina našich známých osobností. Že prý se Martě ublížilo a že by Helena měla to či ono. Mám s podpisovateli všech možných petic všelijaké zkušenosti. Většinou jde o stále tatáž jména, někdy se připojí to či vypadne ono. A většinou je to o morálce, o vysokých ideálech, o vymýcení nepravostí…

Již dlouhá léta nepodepisuji žádné rezoluce a výzvy taky proto, abych nějak nesnižoval svůj postoj, když jsem podepsal Chartu 77. Bohužel, někteří spolupodepisovatelé Charty 77 od jisté doby jak na běžícím pásu vytvářejí, organizují a podepisují kdejakou "výzvu". Často spolu s po převratu "procitnuvšími" rádoby-intelektuály, co za totáče "drželi hubu a krok" a dneska jsou nejaktivnější. Už jsme dneska tak "uvýzvovaný", že každá další výzva snižuje sílu těch předchozích. A o morálce a o dopadu takovýchto nic nestojících výzev (pokud opomeneme, že se tak lze lehce a zadarmo dostat do novin a televize) Kniha Kazatel 1-9 říká:

Co bylo dříve, to zase bude,
to, co se dělo, se bude dít.
Není nic nového pod sluncem.

Pracující lid, mezi kterým jsem dlouho žil ve vysočanských fabrikách, neustálé vyhlašování podobných Výzev a Prohlášení komentuje neslušně a lakonicky: "Kecy mají hovno cenu."

Tak si myslím, že byste měli, naše drahá elito, poslechnout slov čtenáře. Protože většina z vás je skutečně, řekněme, dobře finančně situována, vyberte mezi sebou pro mnohé z Vás těch pominutelných pár desítek tisíc. Zavolejte si televize, předejte je veřejně - nebo to alespoň zkuste - Vondráčkové anebo soudu, jak to doporučí právníci. Když už mermo-mocí chcete tak silně dát paní Vondráčkové "ponaučení" a ukázat, že za paní Martou stojíte. Tak to udělejte nejen hubou, ale i činy.

Anebo by v tomto případě mohl soudce použít jako vzor slavný anglický rozsudek. Tehdy sice nemohl soud nepřiznat druhé straně z čistě formálních důvodů "vítězství", ale stanovil "poškozené" straně zaplatit úhradu "ve výši" jedné penny.

Ale jinak, nechtěli už byste, vážení "podepisovači", jít dělat něco jiného? Než pořád podepisovat rezoluce, výzvy, morální apely a podobné pitomosti, co nic nestojí? A něco pořádného udělat sami? Ale konkrétního. Tady máte možnost. Ale radím vám k opatrnosti. Nemontujte se osobně mezi dvě rozhádané ženské!

P. S. I když jsem tu výzvu nepodepsal, přidal bych taky nějakou korunu. Na to snad ještě mám, něco na to přidat, abych se nemusel dívat na tyhle soudní nechutnosti.

A za odměnu si pustím písničku o Bohu Panovi:

Doporučit vám návštěvu představení paní Kubišové nemohu. Ne, že bych nechtěl. Ale sám už strašně dlouho marně sháním lístky.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.