Úterý 17. června 2025, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Diktatura je běžná forma zřízení

Někdy se jí říká „demokracie“

Ovládat lidi skrze klasický diktát je pro ty nahoře v současné době nebezpečné. Lidé otevřený diktát nemají moc rádi a mají přirozenou tendenci se z něj i silou vymanit. Když jim ale dáte naději, že mohou něco společně řídit, svobodně volit a mít dojem, že mohou společně něco z veřejných věcí ovládat, máte je na lopatě. Drtivá většina na to skočí. Pak už stačí nazvat novodobou diktaturu „demokracií“, ačkoli její pravý význam je zcela jinde, a máte klid pro ovládání mas.

Zastupitelskou demokracii považuji od určité úrovně správy věcí za nutnou. Jde o to, že rozumný člověk si chce o drtivém maximu dějů a věcí rozhodovat sám. Pak jsou ovšem takové, u kterých se nám zkrátka vyplatí táhnout za jeden provaz a složit se na to. Příkladem může být armáda (kterou však už dávno ve stavu, kdy by byla schopna ubránit náš stát, nemáme) pro obranu naší vlasti, nezkorumpovaná policie, bránící nás uvnitř státu, nebo nezkorumpované soudnictví, soudící rychle a nestranně. Když ale zastupitelskou demokracii zkombinujete dohromady s příliš velkou státní mocí nad občany, když mají politici před zákonem jiné postavení, než běžní lidé, a když navíc mohou přenášet svou odpovědnost dokonce na úroveň nadstátní a vymlouvat se na to, že takto to chtějí jinde a my se musíme podřídit, je ze zastupitelské demokracie ve skutečnosti diktatura jak vyšitá. Diktatura je autoritativní (prý nedemokratická) forma vlády. Politická moc je neomezeně držena diktátorem nebo politickou skupinou. Jednou z forem diktatury je totalita, ve které se stát snaží ovládat jedince nejen politicky, ale ovlivňovat i další sféry jeho života, především soukromou. Jedinec je podřízen společnosti (státu) a ztrácí svou svobodu činnosti. Takový je základní výklad obou pojmů. A teď se podívejte na těch dvaadvacet let zpět na vývoj demokracie u nás a v Evropě. Politická moc je držena politickou skupinou, složenou ze zdánlivě sobě v opozici stojících politických stran a jejích členů. Bez rozdílu barvy či loga dělají dvaadvacet let to samé. Stále více ovlivňují všechny sféry našich soukromých životů. V zájmu tzv. „obecného blaha“ nás bez rozdílu zadlužují, zákony pod sankcemi diktují, jak se máme chovat, co si smíme myslet a říkat, aby to nebylo trestné, jak mají vypadat výrobky, abychom je mohli koupit, ale zejména kolik musíme politikům skrze stát přispívat z našich daní, aby tento skrytý diktát mohli uplatňovat dál a hlouběji.

Určitou výhodou klasického otevřeného diktátu je fakt, že diktátor je odpovědný za vše, co udělá. A třeba díky tomu přijde den zúčtování. Problémem současné formy zastupitelské demokracie, která se od otevřeného diktátu liší jen tím, že je diktátem skrytým, je naprostá ztráta odpovědnosti těch, co diktují ostatním. V kombinaci se současnými formami „svobodných voleb“, na jejichž principu ve skutečnosti ti nahoře nechtějí nic měnit, neboť jim zajišťují kontinuitu vládnutí a udržení moci, kdy volit mohou všichni a tím ovlivňovat společnost a stát jako celek, aniž by se jakkoli zohlednil jejich přínos společnosti, je to forma diktátu pro ty nahoře naprosto ideální. To, v čem žijeme, není demokracie. Je to hra na demokracii pod starým dobrým heslem „chléb a hry“.

Ralph Waldo Emerson svého času řekl, že „demokracie je vláda tyranů korigovaná novináři.“ My jsme to dotáhli do stavu, kdy se řada novinářů na vládě tyranů už i podílí. Obávám se, že toto spojení je proti občanům už příliš silné, a že platí výrok Gorge Bernarda Shawa, že „demokracie je posledním trikem tyranie“. Až si tímto obdobím lidé projdou, pochopí, že nad skutečnou svobodu jedince, v kombinaci s vlastní a nesdílenou odpovědností, prostě není. A vážení, to není synonymum pro anarchii, ale pro užití zdravého rozumu, víru ve vlastní schopnosti a nalezení smyslu přísloví, že pomocnou ruku najdete vždy nejlépe na konci nikoli cizí, ale vlastní paže...

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
17. 6. 2025

V pondělí představili Piráti svůj program.

Jan Ferenc
17. 6. 2025

Současný tarifní systém je složitý a hlavně zastaralý.

Gita Zbavitelová
17. 6. 2025

Mnoho Íránců se z útoků raduje a doufá, že režim padne.

Petr Kolman
17. 6. 2025

Když vás v devět nepustí do hospody, která zavírá v deset.

Ivo Fencl
17. 6. 2025

Lucie Hášová Truhelková: Příběhy čtvrtí.

17. 6. 2025

Jenom necelé dva měsíce vydržela nedaleko Velkých Pavlovic na Břeclavsku socha Ježíše Krista,...

Jan Dvořák
17. 6. 2025

Hlavní a největší město Dánska zaznamenalo nejlepší skóre v oblasti stability, vzdělávání a...

Josef Kopecký
17. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance....

Michal Skořepa
17. 6. 2025

Hned po loňských jarních mrazech se začali ozývat ovocnáři, že by bylo záhodno, aby jim stát aspoň...

jhr Jan Hron
17. 6. 2025

Dramatické dění na Blízkém východě je pro Rusko příležitostí. Moskva se snaží opět vystupovat jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz